Author Topic: Регулатор за полнење батерии  (Read 1698 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Регулатор за полнење батерии
« Opened on 22.03.2015, Sunday, 12:34:00 »
Добар ден на сите. Сакам да ве прашам нешто ми треба регулатор за полнење батерии (батерии од лаптоп 6 батерии по 3,6 волти три со три врзани во паралела значи вкупно 10.8 волти) е сега мене ми треба нешто како реглер на автомобилот што е колку и да дадам на влез (мислам дека во мојот случај нема да надминува 30 волти) да ми дава стабилизиран напон 12 волти за да ги полнам батериите ако има некој некоја таква шема да ми даде ке му бидам многу благодарен  :-[

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колку  А/h се батериите?

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Регулатор за полнење батерии
« Reply #2 on 22.03.2015, Sunday, 15:34:21 (Edited 22.03.2015, Sunday, 15:36:32) »
Е кој ги знае точно 10.8 волти и некаде 5000 до 6000 милиамперчасови

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ти треба за секоја ќелија 4.2в константни. Предпоставувам се литиумски, кај ними битен е напонот, но за да бидеш сигурен донеси им напон од 4.0в, да не има инструментот отстапки на пример или поради загревање на уредот.
Било кој напонски регулиран извор до 2А ќе ти брка работа, може и појака струја, нема гајле. Кај литиумсите батерии битен е само напонот да не се помине 4.2в, па дури и 4.3 трајно ќе ја оштети.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Регулатор за полнење батерии
« Reply #4 on 22.03.2015, Sunday, 16:02:31 (Edited 22.03.2015, Sunday, 16:31:31) »
Да литиумски се кај мене се споени три во серија и уште еден таков пар и потоа три со три во паралела

Споено мислење: 22.03.2015, Sunday, 16:31:31
Ке може ли некој да ми даде таква шема?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=li-ion+battery+charger&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=JeUOVa-yOubMygOGgYHgCA&ved=0CAcQ_AUoAg
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12949.msg111877#msg111877

За секој пар ти треба о еден ваков, да ги полниш одеднаш, може и една по една, значи имаш 3 паралелно врзани батерии, тие ги ставаш на 4.2в и тие 3 се полнат одеднаш. Исто и следните 3 ... Напојувањата треба да се разделени галвански, ти требаат 3 трансф. може да користиш од тие адаптерите или било кои 5вац 2А, а со 1 трафо ќе треба пар по пар да ги полниш...
Фактички ии напојувањата ќе дојде како да се сериски врзани, како батриите... Може и појаки струи да користиш, зависи од тоа која шема ќе ја избереш, мада овие со лм317 ти се едноставни...

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Регулатор за полнење батерии
« Reply #6 on 22.03.2015, Sunday, 17:52:02 (Edited 22.03.2015, Sunday, 18:23:16) »
Работата кај мене е што влезниот напон варира од 0 па до максимум 30 волти имам 3 пара од по две батерии а и имам само еден извор :-[


Споено мислење: 22.03.2015, Sunday, 18:23:16
Чекајте малку што ја комплицираме толку кога може да биде едноставно треба да има само регулатор на напон кој што на влез може да му се однесе и напон од 30 волти а тој на излез да не даде ништо повеке од 12волти да дава константно 12 волти. Нормално дека ако падне на влез под 12 дека ке падне и на излез

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Епа поентата е што сите батерии не се исти, и ако им пуштиш 12в топттан на сите, нема да се распредели подеднакво напонот, значи кај еден пар може да имаш 4в кај еедн 2в кај друг 6в... Затоа мора да се одвоени, или нешто што ќе ги надгледува напоните...Значи овие што се напајањава се само за една батерија или неколку во паралела, но мора да има и струјно ограничување како не би повлекле премногу стуја што ќе го прегори прлначот/регулаторот.. Може да земиш и трафо од одние адаптерине на пазар што се по 100 денари, има одвоени напони... таа мислам е со ограничена струја
Code: [Select]
http://danyk.cz/li-ion_en.htmlИсто се полни и во лаптоп кога е односно за секоја ќелија има посебно коло. Трафата не мора да се исти, а од максималната струја ќе ти зависи брзината на полнење... Мах струја ти е определена со Rx тука мислам...
Може и со тоа напојување да ги полниш, ама една по една, што значи многу долго...

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Не се разбравме добро изгледа имам само еден извор на напон (ветерница) а 6 батерии во паралела на еден регулатор ке ги полни ли?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ти сакаш значи ветерницата да ја користиш како извор, а батериите кога нема ветар?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Регулатор за полнење батерии
« Reply #10 on 22.03.2015, Sunday, 21:40:05 (Edited 22.03.2015, Sunday, 21:41:44) »
Зошто од почеток не кажеш што ти е конкретно намерата? Ова се што пиша Бицикле отпаѓа ,освен она за напонот на секоја ќелија.Меѓутоа,врзувањето на генератор за надополнување на литиумски батерии бара многу поголема анализа и конкретно треба да се интервенира на лице место ,како кажа Бицикле бидејќи од келија до келија има разлика! Сум видел на лице место како поради недоволна заштита експлодираат батерии и акумулатори врзани за вакви генератори.Тоа не е толку едноставен исправувач со регулатор и ограничувач.Мора да има автоматика за низок/висок напон и регулација на напон и струја. Тоа мора да се прорачуна точно спрема елементите,а ти не знаеш ни колку Аh имаат ,односно дали сите се еднакви или се собрани од повеќе уреди.За ветерниците постојат посебни акумулатори,а литиум јонски батерии и нивното врзување е мал ризик.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Сите се исти сите 6 се извадени од една батерија за лаптоп и сега како може најлесно да го решам проблемот ?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Многу внимателно со овој тип на батерии бидејќи ако се преполнат ќе пукнат и сигурно ќе се запалат. Ова значи дека никако неможеш да ги полнеш поврзани сериски без систем за мониторинг на напоните на секоја келија. Наједноставно е кога се сите паралелно поврзани и ги полниш со максимален напон од 4.2 волти и тоа е тоа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Мислам дека државата дава субвенции за ветерници и опрема
Hams do it! With Frequency

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Или да земиш СТАЦИОНАРЕН акумулатор.... А за што ќе ги користиш...?