Author Topic: Модифицирање на едно кинеско напојување  (Read 2480 times)

Offline Putin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Модифицирање на едно кинеско напојување
« Opened on 29.01.2015, Thursday, 21:21:37 (Edited 30.01.2015, Friday, 01:49:24) »
Поздрав до сите.

Порачав едно кинеско напојување за да потерува 24V DC засилувач за слушалки. Оригиналното напојување е генеричко од лаптоп, свичерско. Кога го попуштам гласот без музика на 80% има доста шум. Претпоставувам слабо има филтрација во малецкиов засилувач SMSL sApII.

Производителот на ’’афтермаркет’’ напојувањево наведува на ebay листингот дека имам избор колку волти да одат на излез.

Output voltage / current:
1: DC-5V/2.5A  
2: DC-9V/1.66A
3: DC-12V/1.25A
4: DC-15V/1A
5: DC-24V/0.62A
(Available in five fixed voltage options,Please tell us which kind is your need).

Прашањето ми е дали можам лесно да го пренаменам напојувањето што ќе го добијам за друг напон? Дали тоа се регулира со варијабилниот резистор или треба да се менува и регулаторот со друг или....?

Не сум електроничар, ве молам поедноставно да ми се објасни.  ;D

Фала.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
На кој напон работи појачалото и која моќност ја има, ако е на 24V, она под точка пет има скоро 15W

Дај линк да видиме за што се работи, ама најчесто тие малечките напојувања се свичинг, јас имав неколку кој ги тестиравме на оптоварување каков шум вадат, оние што се класифицирани како напојувања за лед диоди вадеа прилично многу шум (при мерење на осцилоскоп) а некои од нив дури враќаа и високи фреквенции на мрежа, па на звучниците се слушаше пиштење (кинески сараунд)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Putin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Одг: Модификување на едно кинеско напојув
« Reply #2 on 29.01.2015, Thursday, 22:18:21 (Edited 29.01.2015, Thursday, 22:28:25) »
Здраво Ѓаол ;) и фала на одговорот.

Засилувачот е SMSL sAp II, а напојувањето кое сакам да го користи е анонимно од DIY-er од Кина.

Еве линкови од засилувачот и од напојувањето.

Засилувачот има две болки. Шумот и на почеток балансот на каналите. Се вклучува едниот па по некој милиметар вртење и другиот.

Чипот е TI TPA6120A2. Засилувачот доста загрева па се мислам да залепам ладилници од Raspberry Pi на него и да дупнам некоја дупка на куќиштето за ладење.

Секој предлог за модовање е добредојден. Ова ми е интересно и не е скапа опремата и да згрешам нешто.

Поздрав

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Најубаво е да се направи исправувач со трансформатор и регулатор, добра филтрација за 12В. Точна филтрација на СМПС е малку комплицирана.

Offline Putin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Најубаво е да се направи исправувач со трансформатор и регулатор, добра филтрација за 12В. Точна филтрација на СМПС е малку комплицирана.

И јас тоа сакав. Ова напојување не е такво линеарно?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Модификување на едно кинеско напојување
« Reply #5 on 29.01.2015, Thursday, 22:51:26 (Edited 29.01.2015, Thursday, 22:56:40) »
TPA6120A2 е одличен интегралец и греота е да го тераш со кинеско свичинг напојување, набави/направи класично лиеарно со трафо, грец , електролити и стабилизатор, за таа моќност што ти треба деловите не би биле повеќе од неколку стотини денари.
Тоа од линкот е линеарно напојување какво што ти треба, мада мислам дека е несразмерно скапо за тоа што го содржи...
Еве ти линк од засилувачот со TPA6120A2 што го правев јас, може ќе најдеш нешто корисно таму... ;)
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9812.0
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Putin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Бог да чува. Ништо не разбравте што пишав ни што прашав, а ни линковите не ги кликнавте гледам.

 :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Разбраа,разбраа батка,ама ти не ги разбра! 8) Се работи за свич напојување,кое не е најдобро решение за хај фај уреди.Значи,како рече СлидерМК направи си класично напојување со трафо,стабилизација и филтрација и ке ја видиш разликата.ЛордЗи правеше нешто со  TPA6120A2 и знае најдобро колку го чинело,па затоа верувам дека многу пари си дал.Во самоградба би те чинело само 30%,отприлика.

Offline Putin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Ова е свичерско или е линеарно напојување?




Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
На фотографијата си обележалдиода но посочуваш на блок конднзатор, грецот е доле легнат (црна боја) пред електролитскиот кондензатор, сепак ова напојување нема да ти заврши добра работа.
најди си пријател електроничар и склопете исправувач од класиечен  по можност торусен трансформатор, со малку повеќе електролити за филтрација, и тоа е тоа. овој исправувач ќе оди за некои лед диоди лента за декорација во станот  ;)

Offline Putin

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
На "гречот" покажува стрелката, не на блок кондензаторот.

Трафото е торусно.

Најдов и јас кај да прашам, ама памет за друг пат.

Лемете си и поздрав.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Модифицирање на едно кинеско напојув
« Reply #11 on 30.01.2015, Friday, 10:26:37 (Edited 30.01.2015, Friday, 10:29:21) »
Се двоумев дали воопшто да пишувам на оваа тема, но ете не можев да останам така рамнодушен.
@Putin
Не ми е јасно зошто прашуваш дали ова е линеарно или свич напојување. Нема СМПС трансформатор, туку торусен. Како второ линкот од ибеј самиот кажува дека е линеарно напојување .
Hifi linear power DC-1 USBp/DAC/external power supply with digital display


И како трето, колегите овде те посоветуваа најдобронамерно на што ти најбезобразно им се заблагодаре на недоличен начин со последниот твој пост.
На крај краева не би дал 70 долари за вакво напојување.

Без гајле, ќе си лемиме и натаму, памет за друг пат и за нас ако побараш помош или совет
Hams do it! With Frequency

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Најдов и јас кај да прашам, ама памет за друг пат.

Лемете си и поздрав.
Луѓе што си ги нашол да ги прашаш ќе ти помогнеа и ќе то ги решеа проблемот, дури и некој ќе се наканеше да ти направи напојување какво што навистина ти треба, ама за жал си многу безобразен и навредуваш некого што е многу нивоа над тебе со знаење и искуство во овие работи.
Секако ќе си лемиме ние  8)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Поздрав до сите.

Порачав едно кинеско напојување за да потерува 24V DC засилувач за слушалки. Оригиналното напојување е генеричко од лаптоп, свичерско. Кога го попуштам гласот без музика на 80% има доста шум. Претпоставувам слабо има филтрација во малецкиов засилувач SMSL sApII.

Производителот на ’’афтермаркет’’ напојувањево наведува на ebay листингот дека имам избор колку волти да одат на излез.

Output voltage / current:
1: DC-5V/2.5A  
2: DC-9V/1.66A
3: DC-12V/1.25A
4: DC-15V/1A
5: DC-24V/0.62A
(Available in five fixed voltage options,Please tell us which kind is your need).

Прашањето ми е дали можам лесно да го пренаменам напојувањето што ќе го добијам за друг напон? Дали тоа се регулира со варијабилниот резистор или треба да се менува и регулаторот со друг или....?

Не сум електроничар, ве молам поедноставно да ми се објасни.  ;D

Фала.

-Колеги дечкото убаво праша но темата замина во друга насока,видетего прашањето ::)

-"Прашањето ми е дали можам лесно да го пренаменам напојувањето што ќе го добијам за друг напон? Дали тоа се регулира со варијабилниот резистор или треба да се менува и регулаторот со друг или....?
".
-значи прашува дали можи да се промени напонот на самото напојување за да го искористи напојувањето за друга намена да не одат џабе парите,односно извади потенциометар на самата предна плочка или назат,така ќе имаш напојување со регулација,или не менувај ништо,едноставно сврти на тримерот со штравцигарче,ќе го добиеш потребниот напон,за уредот што ќе го напојуваш со ова.

-А не праша за појачалото,и дечкото има право да се лути. :-X
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Модифицирање на едно кинеско напојување
« Reply #14 on 30.01.2015, Friday, 17:26:45 (Edited 01.02.2015, Sunday, 07:18:54) »
Не сум електроничар, ве молам поедноставно да ми се објасни.  ;D

А све можеше да биде едноставно како во предходниот пост, но зошто кога може да е сложено ?