Author Topic: Регулатор за столна ламба со *тач* во 3 степена  (Read 759 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Регулатор за столна ламба со *тач* во 3 степена
« Opened on 20.01.2015, Tuesday, 22:37:52 (Edited 21.01.2015, Wednesday, 21:41:54) »
Ова шема ја имам долго време и пред една недела ми ја побара колега и му ја дадов со образложение дека шемата лично не сум ја испробал.Но,бидејќи нема *специјални* делови ( читај -специлализирани ИК) ,сепак се нафати колегата да ја направи. Ми се јави вечерва и ми пиша дека е добра шемава и со BTA 12 успешно проработела! Чекам да испрати барем некоја слика и евентуално изглед на плочката ,па ке го додадам и тоа покасно.Еве за оние кои можеби сакаат да направат столна ламба на *тач*.



Споено мислење: [time]21 Јануари 2015, 16:47:56[/time]
Гледајќи ја вака шемата размислував како да се унапреди,односно да се направи подобра и поефикасна.Се е во ред до MOC3010 ,но некако не ми се допаѓа делот со високиот напон по оптокаплерот.За да немате проблеми со тријакот,кој знае да генерира сметњи,еве како дополнување можно подобрување со додавање неколку компоненти пред и по триакот.Посебно обратете внимание на RC членот меѓу А1/А2 на тријакот.Исто така внимателно комбинирајте ги вредностите на отпорниците ,во серија со диодите кои излегуваат од 4017.Оној отпормник од 220 оми од пин 2 кон маса на опто елементот изаоставете го и пин 2 врзете го на маса ,како на постоечката шема.