Author Topic: Помош за реле од Швајц Апарат  (Read 1284 times)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Помош за реле од Швајц Апарат
« Opened on 11.12.2014, Thursday, 20:09:11 (Edited 11.12.2014, Thursday, 20:12:21) »
Швајц апаратот е на зетми и релето треба да се замени, е сеа некој чоек(сервисер кој работи исклучиво швајц апарати) му рекол дека релето мора да биди исто оти внатре во него имало термичка заштита.


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
И кое е твоето прашање?
Жан

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Не се доискажав, работата е сеа дали стварно има таква работа како термичка заштита во релето па да мора исто да се бара да се смени или можи и со друго реле да се збрка работата ?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Постојат релеи со термичка заштита, но тие се во куќиште како за склопки или како за автоматски осигурачи. Ова на слика ми личи како обично реле.
Жан

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
И мене ми личи на обично реле.. Кога би имало некаква термичка заштита би требало да биде наведено како параметар на релето - која температура и сл..

И друга работа.. термичка заштита на што? Релето е во близина на некој дел што грее па делува како термички осигурувач ?? или едноставно од голема струја се загреваат контактите па исклучува..?? во вториов случај веќе и не е тоа термичка него струјна заштита (на термички принцип)..
Така да мое мислење е дека е обично реле  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Најверојатно се работи за обично реле, фала.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеби и не е обично.Сум среќавал релиња чии контакти се биметални ленти и секое прекумерно пропуштање на струја ги загрева контактите кои реагираат како биметал.Би препорачал замена со оригинално реле ,без комбинации од типот * дај да ставиме било какво...*.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Е ова ми требаше, сепак постоеле такви релиња, а батка по некоја логика нели таквите релиња би требало да се поскапи, пошто исто такво од алиекспрес 3-4 долари е, и колку се трајни во работата овие релиња, пошто ова шо му откажа всушност контактите се залепија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не мора да значи да се поскапи.Нема тука некој скап материјал ( да се посребрени,позлатени  ;D). Биметалот е всушност наједноставната механичка термичка заштита.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Мислев во смисла дека има "плус" заштита од обичното реле.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па обичното реле нема термичка заштита.А бидејќи се работи за големи струи веројатно наједноставна и најефтина заштита е токму биметалот.Не пиша за каков апарат ( марка,тип) се работи.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Ова дефинитивно е обично реле,батака како што наведува (да постојат) со биметални контакти но на самото реле ќе пишува и на која температура може да "отвара или затвора",а ова дефинитивно ако тоа е на сликата, ставете обично реле,бидеќи такви параметри нема наведено само запазете ги амперите и волтите.позз :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во спецификациите за релето стои *RELAY WELDING MACHINЕ* ( реле од машина за заварување).Ја има функцијата на реле.ама повеќе ми делува како контактор.Најдов шема (руска) на која се гледа употребата.Вака гледано навистина изгледа *обично*,ама.... Не сум имал досега работа со овој елемент,па не можам до детали да зборувам.Сепак не е *обично* реле,восекој случај. 8)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
потребна ми е информација за каков апарат станува збор потоа коментар,но мислам дека се работи за како што наведив во претходниот пост,обично реле / чекам информација за апаратот.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Eleкtro mashinen Basic Line 185, фирмата и типот на швајцо.