Author Topic: Отпорник за полнач на акумулатор  (Read 1837 times)

Offline bengal

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Отпорник за полнач на акумулатор
« Opened on 01.12.2014, Monday, 08:02:27 (Edited 01.12.2014, Monday, 16:32:33) »
најпрво здраво на сите.
потребно ми е на полначот за акумулатор кој полни(стандардно) 12v  на 5ah ili 10ah да му поврзам на +(плусот) отпорник со кој од 5 или 10ah ќе ја намалам амперажата на полнење на околу 0,5-08ah,е сега дилемата ми е кој отпорник и со која омажа треба да купам,мислам дека би требало  2.2Ω 50W ама не сум сигурен.ако го згрешив местото на темата го молам администраторот да ја премести.поздрав

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: отпорник за полнач за акумулатор
« Reply #1 on 01.12.2014, Monday, 09:51:53 (Edited 01.12.2014, Monday, 16:35:01) »
Нетреба да купуваш ништо тоа јас го правам на следниов начин.
-Ќе земеш керамички отпорник обично ги има во црнобелите телевизори,окулу него намотуваш жица од греач (од греалица) односно греачот го растегнуваш,и правиш десетина круга окулу керамичкиот отпорник,према сликата поврзуваш,ако се работи за мала ампеража на местото од ламбите стави помала сијалица 12В/10 вати,експериментално ќе видиш на која намотка ќе ти трга ампеража спрема твоја потреба,на тоа место отпорникот го заоблуваме со лим (прицврстуваме) и штравче и на тоа штравче жица и ете ти константна ампеража,но воедно и заштита ако се спојат на излез жиците,или доколку акумулаторот е краткоспоен,апаратчето нема никаков дефек да има освен што ќе изгори отпорников.позз

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не ми се допаѓа идејава со ставање отпорници, прво отпорниците ќе греат, второт за џабе потрошена ел. енергија.

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Не ми се допаѓа идејава со ставање отпорници, прво отпорниците ќе греат, второт за џабе потрошена ел. енергија.


-ако се однесува на мојот одговор/
-Ништо страшно од страна на гррње,он сака само 0,5А или 0,8а, а и затоа е керамишкиот отпорник за ладење на самата жица т.е. греачот,овај предлог што го дадов го користам веќе 10-тина години и ништо страшно,а и колку направени грешки ги заштитиле полначите за акумулатори,а крај со крај станува збор за само еден отпорник. 8)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Малку нејасно се изрази човекот погоре, полнач од 10ah, претпоставувам мислел 10А, ама не е сигурно, е сега ако сака од 10A да намали на 0.5А, тоа значи дека тие 9.5А треба негде да заминат, да претпоставиме дека е 13V полначот и треба 9.5А да истроши на отпорник/греач тоа значи дека 123W користи само за греење :D

Односно ако го полни 10h акумулаторот имаме некоја математика 10h * 123W= 1230Wh потрошена енергија за џабе, која на крајот треба да се плати

Ова со претпоставка да погоре наведените вредности се тоа што мислел човекот и тоа што мислам јас, оти јас него така го разбирам :D


Предлог мој да се стави ограничување на струјата со некој транзистор кое би работело во импулсен режим за да не грее самиот транзистор и за да се избегне непотребното трошење енергија
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
колега Devil имаш право не е баш прецизно баш изјаснет, но како гласи насловот,така и му дадов предлог,што незначи дека нема други решенија ::)
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bengal

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Отпорник за полнач на акумулатор
« Reply #6 on 01.12.2014, Monday, 18:35:02 (Edited 01.12.2014, Monday, 18:41:26) »
знаци целта со полначот ми е да го искористам како десулфатор на акумулатори,т.е. полнењето на акумулатори да биде со што помала ампеража од 0,5-0,8ah а не 5-10ah колку сто е сега фабрички подесен,што ќе ми овозможи контролирано(споро) преполнување на акумулаторот без да дојде до вриење на електролитот т.е.(при нагло полнење со 5-10ah веднаш се полни и подигнува напонот,а акумулаторот останува полу празен,електролитот почнува да врие и несмее да остане во тој режим на полнење долго време без да се оштети со толку голема ампеража)

Споено мислење: 01.12.2014, Monday, 18:41:25
да ,и како што кажа и погоре девил,мислам дека без импулсен режим не би било возможно да се намали амперажата ,а да не се направи загуба(беспотребен трошок ) на електрична енергија.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Отпорник за полнач на акумулатор
« Reply #7 on 01.12.2014, Monday, 19:01:27 (Edited 01.12.2014, Monday, 19:15:05) »
Тоа така како што си го замислил нема да функционира. За десулфатизација се користат полначи што даваат јаки, но краткотрајни струјни импулси кои постојано се повторуваат, со што се добива некој циклус на полнење со релативно мала ефективна струја и со што се овозможува акумулаторот да биде долго време приклучен, а да не се преполни.
Барај на нет, има еден куп шеми за ова...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: bengal
помала ампеража од 0,5-0,8ah а не 5-10ah .....  со 5-10ah веднаш се полни ...
„ампеража„ од 0,5-0,8ah не постои такво нешто.
Да постои „ампеража„ (струја) од 0,5-0,8А
Изјасни се на што мислиш кога пишуваш „ah“ .
И не се пишува ah туку Аh затоа што едно е A (ампер) а друго е Ah (амперчас).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Има од siliconchip списанието еден „ mk.3 Lead-Acid Battery Zapper and Desulphator“ Побарај го на google сигурно ќе го најдиш цел проект, јас ги имам купено сите делови за чудово ама од немање време немам плоча направено па така ми стојат деловите, ама во план сум во блиска иднина да го направам, е сега таму убаво ти е опишан принципот на работа на десулфаторот и како треба да работи која е замислата, воопшто не е иста со тоа што сакаш ти да го направиш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Quote from: bengal
помала ампеража од 0,5-0,8ah а не 5-10ah .....  со 5-10ah веднаш се полни ...
„ампеража„ од 0,5-0,8ah не постои такво нешто.
Да постои „ампеража„ (струја) од 0,5-0,8А
Изјасни се на што мислиш кога пишуваш „ah“ .
И не се пишува ah туку Аh затоа што едно е A (ампер) а друго е Ah (амперчас).

зошто се факате веднаш за грешката, мислам сите знаеме дека е грешка но сфакаме за што се работи и мислам дека нема потреба од вакви работи. Инаку во врска со полначот најдобро е да се набави некој ефтин Pwm полнач од ибеј, само да му се стави трафо и ке брка работа.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
зошто се факате веднаш за грешката
Ако сметаш дека, не треба на форум кој претендира да биде на ниво, да се укажува на светски прифатени стандарди за обележување на „мери и мерки„ тогаш можеме да пишуваме и
Струја од 10 волти или напон од 10 ампери ...и секако тоа ќе се подразбира на што мисли оној кој прашува!

Отсега па натаму ќе подразбираме а младиве членови кои се во техничките училишта ќе научат „бајаги„ од форумот. Многу чудно
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Експериментирај со авто сијалички од 5 вати мислам дека преку таква сијаличка можеш да го оставиш прикличен акумулаторот недела дена со надеж дека ќе се опорави но денешните производители на акумулатори мислеле и на тоа и денешните акумулатори скоро и да не се регенерираат така да може се да е за џабе.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирам;*зошто се факате веднаш за грешката, мислам сите знаеме дека е грешка но сфакаме за што се работи и мислам дека нема потреба од вакви работи.*
 Unforgiven, па Тома исправно реагираше! Ако некој згреши,најлошо му правиш ако не му кажеш дека греши! Ако на Форумов се залагаме за некаква си техничка *писменост* ,редно е сите да реагираме на грешка.Ама ова не е *грешка*,ами членов два пати ја повтори * грешката*!  Не треба да замижуваме пред незнаење.И никој да не се навредува ако кога греши ке го поправат.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Тешко дека само со отпорник ќе направиш десулфатор. Ако сакаш да манипулираш со струјата, види ја шемата на полначот, постирај ја па ќе бараме чаре, со отпорник може само до компликации да дојдеш, затоа што полначот ќе го гледа акумулаторот преку отпорник, што може да доведе до преполнување.
Десулфаторот покрај што го полни, и го празни акумулаторот, односно има еден пулс што го полни а потоа веднаш има пулс што го празни, што не може да се постигни со овие полначи...