Author Topic: СМПС - со надеж дека ќе стигнам да го изградам ;D  (Read 2446 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: СМПС - со надеж дека ќе стигнам да го изградам ;D
« Reply #15 on 08.12.2014, Monday, 20:48:51 (Edited 08.12.2014, Monday, 22:39:39) »
Може во ПДФ формат да прикачиш?

Споено мислење: 08.12.2014, Monday, 22:39:39
Ако не се лажам, кога горат овие full-bridge, горат сите 4 транзиастори, и 2та IR, затоа внимателно :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: СМПС - со надеж дека ќе стигнам да го изградам ;D
« Reply #16 on 08.12.2014, Monday, 23:52:18 (Edited 09.12.2014, Tuesday, 01:50:00) »
И на полу мост горат 2-та... само овде со 4 добиваш скоро дупло снага ако ти  дозволува трафото.
инаку, појма нема верувај како би го прикачил во пдф, али спушти го програмчево, 16 мг е едноставно е, во него е правено
Code: [Select]
http://www.expresspcb.com/, ако знае некој нека го прикачи и како плочка со елементи и само водовите, мада не се сите елементи допишани али може спрема шемата да се види кое каде е. Патем уште ја немам тестирано плочката, затоа проверете дали има некоја грешка.

Споено мислење: 09.12.2014, Tuesday, 01:49:54
Еве римејк на пцб-то, не го избришав предходното да не остани низ базата....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве го PCB-то во PDF.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Кое трафо ке го користиш? Повекето за ПЦ се со 2 ногички на примар а 6 на секундарот, плус масата е онаа жичка самостојно која излегува од трафото. Не ми се допаѓа колку е блиску секундарот со исправените 320В, опасно е тоа.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Толкава ми беше плочката, зато го ставив изворниот фајл за да може да се корегира, вака најверојатно ќе треба да се помини тој дел со восок да не искри случајно: Инаку имам еден торус од алпина појачало за во кола најверојатно него ќе вграда, али ознаките на него едвај се познаваа така да не ги дешифрирав, има од прилика 0.7цм‘2 површина па би требало некои 300-400w да извадам од него. Малото трафо не е  критично може да се намота на некое од побудните, планирано е да биде легнато.
Исто така така излезните транзистори треба да се постават соодветно во зависност од пакувањето.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Само внимавај дали тоа феритно јадро е предвидено за тие свичинг фреквенции.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Затоа на плочката предвидов место за тримери за да може да се наштела фрекфенцијата.. И исправувачките диоди може да греат поради превискоа фрекфенција, и ако ен се лажам 60-70кхз се во некој нормален опсег на работа на смпс-а, а секако 2153 100кхз веке му се оверклок, така да најверојатно ке го тера нешто испот тие граници. Панирам вечерва да го пробувам, па ако оди се по план ќе пишам што биднало.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Како исправувачки диоди обавезно оди со BYW29 или некои слични типови со ладилник предвидени за СМПС. Мене ми се случи со обични шотки диоди, немонтирани на ладилник да се угреат толку многу за да се одлемат сами од плочка и да паднат на маса :D

Па да, тука некаде е свичинг фреквенцијата на сите полумостни СМПС. Паметно за тримерите, само додека ги пипкаш можно е лажно да се повиши фреквенцијата, мене ова ми се случуваше на тие од АТХ.

Обавезно извести за тоа што биднало, и не заборавај на ЛАМПАТА СЕРИСКИ СО СМПС инаку отидоа 500 денари :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да со ламба... од искуство :) Патем до сега приметив дека диодата што ги врзува пин 1 и 8 од првото иц е инверзно врзана, па пазете :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Има некој идеа зошто на првото иц на ЛО добивам константрни -12в???

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Дали е се во ред со ИК? Пробај замени ги двата. Со што ги напојуваш?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ги заменив, исти ѓаол... со трафо башка, 11-12в, нема транзистори извадени се... т.е. само тие 12в се нема 320 в пуштено. Предходно имав некој вод погрешно пуштено, може да се рикнати двете иц-а? Мада наместо 320в имаше некои 50-60в 1-2А....

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ајде пробај еден по еден, на онаа левата страна од шемата ако имаш подножје со тоа што ке го извадиш Ra, таа е стандардно поврзана за IR2153. Мене цркнатите ми даваа нешто сличен симптом. Оние -12В ги добиваш споредено со маса така?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
помеѓу + и ЛО има константен напон од 12 в, на ХО има некој моментален пулс, ама значи при првото мерење се јавува некој напон и потоа напонот е 0 се до следното вклучување, нешто како на кондензатор напон да мериш... Ај ќе менам деновиве(да ми стигнат) интегрални, па ќе видам што ке се случи... Мада не гледам прилина овие да се рикнати али ајде да не е до ними...