Author Topic: АТХ напојување со MPC494C и MPC339C  (Read 1278 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
АТХ напојување со MPC494C и MPC339C
« Opened on 23.10.2014, Thursday, 11:56:33 »
Дечки ми остана едно напојување од еден компјутер на кој ставивме ново,но притоа имам проблем со стартувањето на истото (мислам на ова старово),кога ги краткоспојувам жициве за да стартова (зелена и бела) вентилаторов завртува нормално 2-3 секунди и се гаси,при повторно краток спој за да стартова го прави истото.ги менав сите кондензатори со нови и мерени на еср,пак истото го прави,излезни диоди се ок како и сите други диоди на плочава,е сега што друго сите диоди се ок,дали имал некој ваков случај,или ако има некој шема за атх со овие интегралци. ???
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
кога ги краткоспојувам жициве за да стартова (зелена и бела) . . .

Мислиш на зелена и црна?
Жан

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
точно зелена и црна исправка.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
стави некој моќен отпорник на 5V од напојувањето (некој ампер да влече) и пушти го пак види што ке направиш
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: АТХ напојување со MPC494C и MPC339C
« Reply #4 on 23.10.2014, Thursday, 12:24:53 (Edited 23.10.2014, Thursday, 13:02:03) »
ставено 10 вати 10 ома и пак исто завртува вентилаторот 2 секунди и се се гаси ако ги спојам пак да запали пак провртува и гаси

Споено мислење: 23.10.2014, Thursday, 13:02:03
Проработе,најдов ладен лем окулу 494 на еден отпорник.
Е сега ме чуди што јас прв го отварав напојувањево (го скинав налепничето) а и кутивчево ова лименкава е ново,откако е купен компјутеров и замислете што најдов внатре-стара плочка каде беа менати сите кондензатори и леменото беше расшлакано,сменет вентилатор каде жиците беа придавани незнам зошто, новиве имаат доволно доги за директно лемење,и жициве што одат до матична и хард ставени нови од друго напојување.Е ова е нашата чудесна Македонија,позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да не те чуди, кинезите се познати по тоа што зачистуваат и препакуваат користени делови и уреди и ги нудат како нови (по смешни цени), а нашите се познати по тоа што секогаш го увезуваат најевтиното што ќе го најдат во Кина (и го продаваат како најскапо)... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
абе да не го прај македончево тоа,инаку зошто откупува продавница половни компјутери,а продава и нови.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Имав едно време договор со една фирма (не ја кажувам) за поправање на ATX напојувања. После околу 70+ нешто напојувања ја прекинавме соработката. Тие напојувања сигурно ги вградуваат како нови во кофигурациите.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: АТХ напојување со MPC494C и MPC339C
« Reply #8 on 23.10.2014, Thursday, 20:06:00 (Edited 23.10.2014, Thursday, 20:27:51) »
Е ова него знаев сега ми текнува кога менував електролити јас на едно старо напојување.Ама пошто сум сега внесен во електроникава млад сум незнаев дека и вакво нешто постоело вакви далавери 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: АТХ напојување со MPC494C и MPC339C
« Reply #9 on 23.10.2014, Thursday, 21:10:04 (Edited 24.10.2014, Friday, 02:42:33) »
Патем кога сме кај напојувањава еве една корисна таблица со мах. и мин. отстапување на напоните од атх.

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.