Author Topic: 250W SMPS без регулација за засилувачи  (Read 7108 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
КОја е разликата со еден и со 2 спрежни кондензатори? Патем штотуку ја проав твојата верзија, со мала измена наместо отпорникот од 10к ставив потенциометар од 47к за штимање, најверојатно ќе се корристи како полнач за акумулатор со дополнителна електроника...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Да знаеш дека може драстично да ти варира ФР, при држење на потенциометарот со рака и при негово вртење. Може и со два спрежни електролити од 10уФ. Може и директно да зима од големите Елко. Оваа варијанта најдобро ми работеше за аудио.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да да варира, затоа тример потенциометар ствв, на плочка, не дека не варира ама помалце. Јас ставив 2х470наноЗз, али ми требаат некои 150 вати па така да си функционира солидно, баарем на сијалица.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Со ЕИ33 при фреквенција од 80кХз, може повеке од 200 вати како ништо да ги извади, и тоа без проблем.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Секако поначот е 10А, ќе има луфта и вака, а многу поефтино е од линеатно напајање... околу 200 денари иде вака... Мада имам читано како не чинело смпс  за полнач, па ќе видиме како ќе се покаже... Мада не верувам дека ќе прави било каков проблем.
Патем бифиларно моташе или најобичен сендвич? 

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Бифиларно. Но бидејки ти требаат 12 волти така? Мислам нема потреба ништо да премотуваш, онаа намотка за 5В со овој СМПС мислам дека даваше точно 12В.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
15-20, најверојатно ќе се добие од 12в ... примарот може да остане непремотан?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
непремотан е примарот. на секундарот за 5в ке добиеш 12в. трафото е ок пробај првин пред да го отвараш.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
да да така ќе пробам. Патем да не знаеп тој кондензаторот на 6 и 8 што е за што служи? немав 10уФ ставив 22 да не ме зеза... ?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Нема да ти направи проблем.