Author Topic: 250W SMPS без регулација за засилувачи  (Read 7152 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
да извадам барем 300 вати за да може да тера појачало од 250 вати ,а уште подобро е ако може да се извади и 450-500 вати  :P ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ке ти треба некое друго трафо, мислам макс 250вати без греење може да ти даде ЕИ33. Некој од ЕД (оние повисоките) типовите може да извади и над 600вати. Секако мора да врзеш барем 4 транзистори два со два паралелно.

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Шо транзистори се овие ми стојат како оние од компијутерско напојување ??? Колку пари е еден таков транзистор ?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Јас предложувам да земеш убаво да ја прочиташ темава, тие се мосфети IRF840, а ИР2153 е мосфет ПВМ драјвер.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
си пишал дека го имаш пробано со засилувачи, па ако може твое мислење, дали има брум ? се осеќа некоја разлика во шум од класично трафо? Истотака дали го имаш пробано да работи на пример 5-6 саати без прекин?  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ни  IRF840 ни 2153 ги има во напојување... Со секој транзистор треба да врзиш соодветен отпорник(15 оми). Може да го направиш и со 13007, тие се од напојување, јас ги зедов од кај алита(али експрес ) ептен ефтино, 14-15усд 100 комада... Само се послаби.
Може и да споиш две идентични трафа за да добиеш поголема површина .т.е моќ, а може и каскадно трафо да ти позлужи како јадро, исто така и нив може да ги споиш ако се исти.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Брум нема воопшто, но многу е осетливо на каков извор на звук ке го поврзеш. Може да работи и без прекин цел ден, не му е проблем ништо тоа, целата електроника на СМПСто останува да работи на млака-ладна температура, осем оној отпорник од 5W што служи за напојување на ИК (тој е нормално да се грее). Шумот е исто како кај нормално трафо, со солидно направен исправувач.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Правев мали измени во СМПСто и дојдов до некоја конечна верзија, која навистина добро функционира.

Премотано е трафото на излез да дава 2х29V, со што примарот мора секогаш да остане тој, за оваа работна фреквенција и ова трафо. Повеке нема големи АЦ варирања во секундарот споредено со заземјување па може да се користи и без заземјување (сепак не препорачувам). Ги држи 200 вати без никаков проблем.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
slidermc масите ти се заеднички од интеграното и од 320? Пошто кога ќе ги одвојам, функционира, ако ги спојам се гаси.. ???

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Да, масите се заеднички како на шемава. Провери дали ти е добро поврзано се кај шестата ногичка

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Напојувањето башка е или со отпорник земаш +?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Со отпорник, како што е на шемата. Доколку зимаш со трафо, масите на трафото и 320ката треба да се заедно споени.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Пробав и так и така. Едино функционира кога масите ќе ги оддвојам, меѓутоа за да ги заштитам транзисторите и интегралните користев одвени напојувања, за транзисторите некои 50-60в 10вати а за иц-ата 12в 2 вати со што добив нели некои 7-8 вати, како што кажав со одвоени маси. Него ако имаш готово пцб од твојата верзија да ми пратиш ако сакаш да ја пробам и таа варијанта, да видам како ќе функционира, можда треба  320в на транзисторите, мада не гледам проблем и со помали напони, нема причина да не работи и на 60в.... Фала

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: 250W SMPS без регулација за засилувачи
« Reply #58 on 27.12.2014, Saturday, 15:41:57 (Edited 27.12.2014, Saturday, 21:30:29) »
Немам плочки за верзијата, ја работам директно на перфорирана плочка.

Споено мислење: 27.12.2014, Saturday, 21:30:29
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12204.0Види од оваа тема, тука имаат плочка, горе доле истата шема е.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ќе ја проба после празнициве