Author Topic: 250W SMPS без регулација за засилувачи  (Read 7107 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Тоа најверојатно ти е од напонсклите шпицови, па стави некој блејд отпорник, 50-100оми 5-6w би требало да се нормализира напонот.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Отпорник bleeder мислиш веројатно? Имам моментално 10кома но ке ги заменам со помали како што велиш.

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
bleeder отпорникот го рачунаат по формула R=U(out)*100
Еве линк за проверка. Подолу на страната има шема и плочка.
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t446664-56-SMPS-za-pojacalo

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Мхм, во мојов случај би требало околу 2к2 5W отпорници. Ке пробам и ке напишам што биднало.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да на bleeder мислев, иако не му го зна пореводот :D

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Јас сум "живо" заинтересиран за свичинг напојување, меѓутоа сеуште не сум почнал со изработка. Сеуште ја читам темата
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t446664-SMPS-za-pojacaloи морам да кажам дека е преобемна, има доста офф топик, ама има така добро објаснета теорија и може многу да се научи. Вакво несебично делење на знаење мора да се поздрави.
Еве линк од пост каде има објаснување за пад на напон на излез со пораст на оптеретувањето.
Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t446664-34#3203005Е сега ме интересира, членовите што го прават проектов, по која шема работат, по онаа што е на првата страна или некоја од повеќето варијанти. Дали сами ја разработиле плочката или користат некоја од веќе разработените?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
И јас од таму почнав со читање, ептен имаат разработено, и тоа едно 20тина типиво на СМПС (half, full bridge, flyback, resonant). Овој проект е крајниот резултат со IR2153, јас се потрудив да напишам се практично за да не мора да се чита се од темата на тој форум. Ке видиш убаво на мојот прв пост по која шема е правено, јас во глобала се склопувам на перфорирани плочки, па затоа и немам нацртано готова плочка.

Што се однесува до едноставноста на изградбата, и искористливоста, напојувањево е екстра како влез во СМПС светот. Следи ги инструкциите во темава и ке ти проработи од прва! Јас изработив 4 вакви до сега и сите се без грешка.

Што се однесува до bleeder отпорниците, ги намалив на 1к8 но повторно напонот е висок, а на 80тина вати станува константен.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: 250W SMPS без регулација за засилувачи
« Reply #37 on 08.12.2014, Monday, 20:04:42 (Edited 08.12.2014, Monday, 20:09:38) »
може да имаш пад на  напон и кај грецот на влез што е.. Прба со појак грец и со некоја фарад плус како ќе реагира.  Патем во тек на изработка сум на смпс во цел мост ако сакаш можеш да ја погледнеш темата. http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12713.0
Помалце влијание имаат на околните уреди и не треба стопиџ...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ни на овој не му треба сториџ, во повеке СМПС за засилувачи од јамаха, динакорд и компанија, воопшто не ставаат туку само големи кондензатори на пр.4700уФ по гранка.

Интересно е што падот на напонот се случува до терет со 80вати, потоа до 240вати падот е минимален од еден волт. Тоа ме чуди мене.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
како што има гледано и читано сите полумости смпс-а се со сториџи, најверојатно од тука ја црпат сета енергија и избегаваат софт старт, сигурно за голем капацитет ќе треба и некој мек старт. Нели претежно с епо неколку стотина микрофаради овие напојувања со сториџ што се. Може да се компензира со кондензаторите, али најверојатно со низок еср или мулти-секторни кондензатори.
Интересна појава со падот на напонот.. 

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Може ли две вакви СМПС напојувања да се врзат паралелно и да се добие поголема моќност ??

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Во теорија да, во пракса не.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
НЕ! Се користат две јадра поврзани со посилни транзистори.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
Мислам дека членот прашување за два посебни модула од по 250вати  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ипрактично може, ама е строго НЕпрепорачливо.. имаше некоја шема со 4 побудни транзистори, па така може да врзиш поголем број на излезни транзистори... колку W ти треба од прилика?