Author Topic: Ми треба помош околу SMPS - како да врзам повеќе switching транзистори?  (Read 1399 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба помош околу SMPS - како да врзам повеќе switching транзистори?
« Opened on 29.03.2014, Saturday, 17:11:41 (Edited 29.03.2014, Saturday, 19:02:45) »
Се работи за проект објавен на повеќе форуми, овде некао е најскоцкан:

Code: [Select]
http://www.diysmps.com/forums/showthread.php?236-Cheap-smps-base-on-TL494-pwm-half-bridge-AC-DC
Е сега сакам да ставам 8 транзистори од тие 13007 па што мислите дали може да ги врзам паралелно, а тие 945 ако греат да ги заменам со bc639

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Стави шема тука, да не мора сите да се регистрираме на тој форум и да читаме 7 страни  :)
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
првиот пдф фајл е шемата, ќе ставам и на некој руг линк, само не сум дома моментално, кога ќе стигнам

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
4x4 да.Осум не.
За поише дојди до кај мене.Пријатно.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хехе со поќе од 4х4 ќе треба да ода в банкла по кредит за струја :)
Code: [Select]
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/t1.0-9/10151992_461510537284240_708371663_n.jpgСе гледа вака ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мораше баш на FB да ја upload-ираш сликата ::). Знаеш дека ја намалува резолуцијата, така ::)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не, со прит скрин дека е затоа е намалена...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Screenshot не вади резолуција од 960 X 624.

Како и да е, на сликата едвај се познаваат вредностите и ознаките на компонентите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
скриншутот од самиот пдф што е .. ај нвз м оже вака..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најдобро е ако може да го реплицираш целото коло составено од отпорниците 330K, 2.2R и 2.7K, заедно со транзисторите се разбира. На пример, ако сакаш да ставиш три транзистори, целото коло го реплицираш три пати и го врзуваш исто како на шемата, со тоа што заедничката точка на сите бази од сите транзистори, не ја врзуваш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Велиш ќе можат да ги побудат доволно овие 945-киве ? или каскада ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кои 945-ки? Јас пишав како да го реплицираш колото со half-bridge за да може да работи со поголеми јачини на струи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нели тие c945 транзисторчињата се драјвери на овие д13007... преку трафото ее-16.. Е сега дали ќе имаат доволно моќ да ги побудат 8 транзистори...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се побудуваат преку трансформатор, така да, најлошо што може да се случи е да не може да ги побудат 8-те транзистори, 2SC945 нема да изгорат.

Е сега, KSE13007 немаат големо hfe, така да, не знам дали ќе може да се врзат 8 во паралела без дополнителни преправки. Три или четири би требало да може, ама 8... не знам, треба да се проба.

Јас би одел на тест проба и мерење. Со осцилоскоп најдобро ќе се види колку паѓа струјата на влез од транзисторите со секое додавање на уште еден пар транзистори во half-bridge-от, така да, лесно може да се предвиди дали ќе може да побуди 8 транзистори.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Само да знаеш другар како и да ги врзиш ако згрешиш силно пукат  :o 8)