Author Topic: Совет во врска со намалување на напон до 17v на 10v  (Read 2516 times)

ggoce

  • Guest
Како за твоја несреќа имам некои шеми за некои модели 2.1 РС звучници ,па ми вреди да каже модел 8).Иначе би ставил и туторијал за тоа како сум решил некој сличен случај и тоа со LM317,колку да се знае.

батка ќе ти пишам уште еднаш, на вуферот и на сателитите на пише никаква марка ни бренд ни модел ни ништо, мислев дека си зрел и полн со знаење разбирање но во овој одговор сметам дека сум се лажел. Нека се затворе темата нема потреба од бош дискусии...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oчигледно, овој одговор кој го цитираш - не се однесува на тебе ГГоце.За зрелоста не би коментирал,а за сите останати кои ставаат вакви барања во  некоја тема, а не даваат ни основни податоци,ке напоменам дека веќе немам намера да се допишувам и јас да барам и вадам со клешти некои одговори од вас.Кој  сака  брз и концизен одговор нека биде концизен ( и прецизен) во поставување на прашањето.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Совет во врска со намалување на напон до 17v на 10v
« Reply #32 on 28.02.2014, Friday, 21:36:49 (Edited 28.02.2014, Friday, 21:38:55) »
И Стуфи знаеме дека
не постои - Џонтра Волта ,кој нема врска со Алесандро Волта,ами можеби тебе ти е братучед.Распрашај се по дома.. 8) ???

batka, очигледно е дека се шегуваше stiffy ;). Ајде, без нервози и напнување ;).

Пак запна со марката, па ти пиша човекот дека не знае, а и да знаеше дали тоа менува нешто??  ::) не верувам дека ке најдеш шема на интернет.

Не е до шема муабетот, туку да знаеме кои се, што се, како се итн. Сите се Кинески и за никаде, ама се разликуваат и дел од нас имаат отворано вакви 2.1, 5.1 и „не знам колку.не знам колку“ комбоа (зучници/засилувач), така да, можно е некој да има веќе видено вакво нешто, да знае кои компоненти ги има внатре, можеби и преправал, па да може на ggoce веднаш да му пише што да направи. Тоа беше поентата ;).

Барем, знаејќи го batka од форумов и начинот на изразување, јас така го сватив. Ако сум згрешил, нека ме корегира.

ЦИТИРАНО ЗА тома: немаше потреба да се мачеш да пишуваш кој од кога и колку време е член на форумот и да тражеш по википедија за Александар Волта, а ознаката "Цитирано" мислам дека служе за одговор на личноста која ти има напишано.
Немам намера да се замерувам со некој членови од форумот но овие текстови, надвор од темава водат во погрешна насока

Toma сакаше да го потенцира токму она што јас сакам со години „индиректно“, со влијание (полека) да го врежам кај членовите. Ова се интернационални ознаки, V, A, Ohm (R). Разбирам ако некој пише "Ohm" на латиница место „омега“, и јас често знам така да пишам, на форумов нема листа на симболи од кои може да бираш, ама барем латиничните ознаки можете да ги пишувате на латиница, а не на кирилица. Ако некој сака да се потруди да ви помогне, најмалку што може да направите е да му олесните во читањето и дешифрирањето на ознаките. Освен тоа, да бидам искрен, не знам како не ви боде очи кога ќе видите „220В“ наместо „220V“. Се знае, ознаката е V, латнично, не кирилично!



Околу темата. Ако напонот за напојување на TDA2030 е изведен симетрично, преправка со несиметрично трафо може да се изведе, ама дел од енергијата за напојување на TDA2030 ќе се троши на „конверторот“ кој го конвертира напонот од единечен во симетричен. Прашањето е дали може овој терет да го издржи трафото. Затоа реков дека неколку пристапи може да има.

Можно е и да се направи посебна плочка на која ќе биде сместено колото за засилувачот за woofer-от со TDA2030, а притоа, шемата од таа плочка ќе биде преправена засилувачот да работи со единечно напојување, а не симетрично.

Има и други решенија.

И пак не сватив дали напонот кој го дава новото трафо на излез е симетричен или не ???. Се користи само една намотка од трафото?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Стифи/Стуфи ;D ако се нашали ти ,се нашалив и јас- нема тука место за лутење.Друго : Веке 8 години сме застапници и трошиме РС звучници од најмали ,па 2.1, до 5.1 од DeLuxe,RPC,Genius,Gemini,SoundBlaster,...... Имам и доста шеми,а и искуство со нив.И ако барам од некого - тој бара помош на Форум- да пише модел или ако не го знае ( малку чудно!) ,барем две -три слики со мобилен да стави за да му помогнам,добивам одговор дека сум го з..ал!?? Па луге,ако сакате помош,не треба јас да ви вадам зборови или по две страни постови да разбирам дека исправувачот бил со две диоди и имало симетричен напон?? Едвај дознавме дека во звучниците има TDA2030 (  бар да кажеше еден,два или трипарчиња,дали има други ИК...????) .
И на крај и Гига Ват вели:
*И пак не сватив дали напонот кој го дава новото трафо на излез е симетричен или не Молам?. Се користи само една намотка од трафото?*
Е,батка Гига- тоа е мистерија и не знам како ке ја решиме бидејки ГГоце се налути!? Нервоза нема- секој ден итака се нервирам со мои муштерии.А со муштерии од Форумов ќе комуницирам само со однапред пишано извинување ,за некој да не се налути ако почнам да го распрашувам ,за да можам да му помогнам.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Абе Стифи/Стуфи ;D ако се нашали ти ,се нашалив и јас- нема тука место за лутење.

до овде е за мене, не се вмешав во остатокот од дискусијава т.е. не влеговме во дискусија за другово...то беше ствар на металика и  ггоце мислам дека! ;)