Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 325879 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ќе добиеш солидна континуирана струја, но не и висока максимална струја :)
Имав таков проблем со полнач за акумулатор, чиј регулатор е 20А, но при верглање дава далеку повисоки струи. Иако грецот беше од 4х slb3040pt кои се 2х30А. Заштитата беше.доволно брза за 2n3771, но не и за диодите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ќе ставиш 4 или 6 такви диоди, не 2 ;). Шотки се, не можеш да очекуваш толеранции како кај силициумските :S.

Како за без пари, супер се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Уште членот да кажеше за која намена се...
4х60 А пеки, ќе крепат :)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Здраво на сите. Сакам да прашам дали може да се автоматизира аналоген џојстик кој движи камера, односно уред кој кје управува со камерата според претходно дефинирана акција. На пр. додека управувам со џојстикот/камерата, акцијата да се "сними" и потоа идентично да се повтори, но не само да се намести на одредена позиција туку да се повтори истото и временски да е потполно исто.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Да се сними движењето / ротацијата на камерата или пак да се сними видео? И во двата случаи е возможно тоа да се направи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, може ова да се направи... само што снимките ќе бидат скоро идентични... никогаш не може да го направиш да биде сосема идентично, секогаш ќе има мали девијации поради определени природни фактори (ветар, неидеално движење на моторите за координација на камерата, итн.). Генерално земено, за неистренирано око, движењето ќе биде исто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Благодарам на одговорите. Да се "сними" акцијата се мисли на управувањето на џојстикот, (на пр, лево движам до одредена точка, па нагоре, па стискам едно копче :), па враќам десно скоро пола круг, па таму се задржувам неколку секунди, па надолу до одредена точка, па друго копче... итн.) и тоа да трае да речеме неколку минути, и тоа да се зачува за да може да се повтори односно во Loop да оди. Ако е возможно вакво нешто, би ме занимало и дали е комплицирано, и колку ќе чини. Да не излезе више дара него масло.

Offline tanatos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
  • Gender: Male
  • Menace
За кој модел станува збор?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка, имаш глувчиња кои паметат не знам до колку потези и потоа го повторуваат тоа до бескрај.Побарај нешто такво меѓу оние предвидени за играње игри.

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Re: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1884 on 16.02.2019, Saturday, 21:56:12 (Edited 17.02.2019, Sunday, 04:39:05) »
 Вака изгледаат џојстиците




Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Чекај малку, ова нема врска со џојстик, ова на сликите е Camera Gimbal.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ама членост сака да ја управува камерата со џојстик. Е сега за да не го управува џојстикот 24/7, сака да направи финта што ќе го прави истото...

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Имам чувство дека сака да направи евтино камерче кое треба со помош на гимбалот да гледа лево-десно (ваљда за видео надзор). Шу знам дали е можно, како и да е нека е со среќа.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам чувство дека сака да направи евтино камерче кое треба со помош на гимбалот да гледа лево-десно (ваљда за видео надзор).

Дап, и јас баш сакав ова да го пишам :P :D.

@Apostol_Cz: Можеби е наједноставно да го имплементираш она што batka го пиша. Купи маус кој помни потези и преспои ги тастерите со тастерите на камерата, стави го во позиција да снима и остави го да снима, потоа, остави го да ги повторува потезите што си ги снимил ;).

Може да се изведе и со микроконтролер.

Исто така, имај на ум дека без граничници (крајна лева, крајна десна, горна позиција, итн.), по неколку вакви loop-а, камерата веќе нема да се враќа во првобитната поцијата. Ќе се измести од причината која ја пишав во мојот претходен post во темава поврзан со овој проблем: не е возможно идентично да се реплицираат движењата на електромоторот при повторувањето на loop-от (ова е возможно, но само кај степ мотори... а и кај нив може да се појави грешка). Некое движење ќе има (на пример) 15000 завртувања на електромоторот. Поради несовршеноста на системот (природата), во наредниот loop, истото движење ќе има 15037 завртувања (бројката е дадена како пример ;)), што значи дека камерата ќе биде позиционирана малку по на десно/лево/горе/долу во однос на претходниот loop. Остави ја камерата вака да тера неколку часа, може да ја начекаш и свртена наопаку ;D.

Генерално земено, затоа овој системи на „движечки камери“ е батален кај системите за надзор... многу механички проблеми со позиционирањето на камерите. Кога камерите за надзор беа скапи, да, овој систем беше исплатлив за имплементација, ама со цените на камерите во денешно време... повеќе се исплати да поставиш 3 камери отколку една да ја прави работата за 3 (како што порано се преферираше).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најлесно е да  направиш постоље - држач за камерата и да го врзеш со некој мотор  со пренос или капстан, со регулација и слично.Одреди агол од каде до  каде да шета, стави на краевите два микроконтакти за да го вртат смерот и остави нека врти до бескрај. Најефтино.