Author Topic: Потребна ми е сервисна документација за Realistic авто радио  (Read 551 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Потребна ми е сервисна документација за Realistic авто радио
« Opened on 04.04.2012, Wednesday, 20:21:00 (Edited 04.04.2012, Wednesday, 20:40:55) »
Потребна ми е сервисна документација (доколку постое) за следното радио Realistic Mod 12-1909

ова е постаро радио (со касети)
и на него пишува и следното
има некој сериски број 50238240
trademarks of radio shack division tendy corporation
made in Japan

на радиово не му работи дисплејот, а без наего не можам да проверам дали работаат другите функции, едноставно работеше и едно време прекина и сега барам кај е дефектот го проверив дисплејот (7-сегментен е ) работи без проблем, а и се појави и меџик смоук  ;D па да видам што не чини сега
подоцна ако стигнам ќе има и некоја фотка да видите за што поточно се работи, потребна ми е сервисна документација :)


ок радиото работи (барем делот со касетите, сега останва прашањето со дисплејот, ако има некој шема нека каже, ако нема ќе отворам друга тема за идеи и совети оти ќе го фрлам радиово :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не успеав да најдам ништо за радиово. Само дека е на Radio Shack производ.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па тоа веќе го пиши дека е радио шек производ, незнам сега ништо повеќе не работи на радиово, има некој кабли откачени незнам кој кај иде (а ги има еден куп) ќе пробам да видам што како ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Девил, дај постави ако не слика...Можда некој од нас има некое такво слично радио под друго име, па да видиш што е и како е...Ако ти е жичка откачена како што рече, можда и ке успееш да го средиш, но ако се појавил димко еребица, ондак нешто ти се упокоило...Можно е да е некое драјверче, чипче за дисплејот или па некое напојување за него...Обично е транзисторче...А ако не ти значи, едноставно откажи се од него и не губи време... ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе да беше до мене јас до сега ќе го имав растурено за делови, човекот сака да пробам да му го поправам :)

ќе поставам слики, откачена некоја жица, едниот канал не работи, грее ( и тоа убаво) еден од отпорниците (има реле на влез кое го уклучува радиото при контакт (најверојатно))
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!