Author Topic: 555 Demonstrator  (Read 2231 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
555 Demonstrator
« Opened on 18.05.2010, Tuesday, 17:56:59 (Edited 16.03.2013, Saturday, 06:24:23) »
Ова едноставно софтверче ви ја пресметува излезната фреквенција, како и односот импулс/пауза (изразен во проценти) за астабилем мултивибратор изведен со интегрираното коло NE555.



Исто така може да го пресмета времетраењето на имулсите во моностабилен режим на работа (поврзување) на NE555.



Режимот на работа на интегрираното коло го бирате на почетниот екран (нешто како splash screen) на софтверчето.



Релативно мало и едноставно е за користење :D.

Download Link:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/x4suns9xe1
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #1 on 19.05.2010, Wednesday, 00:47:13 (Edited 19.05.2010, Wednesday, 00:52:21) »
3ката е излез кон фрекфенциометар?
Колку пари е NE555? Имам купувано пред 15 години и тогаш беше околу 30 ден. ама сега незнам колку е и на која волтажа треба да се уклучи колово?
Фала однапред
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #2 on 19.05.2010, Wednesday, 00:59:57 »
555 е 10-20 денари...a за напон до 16V издржува...толку пишува во даташитот... и да, 3ката е излез, па дали ке ставиш фреквенцметар дали нешто друго, твое е ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #3 on 19.05.2010, Wednesday, 13:33:27 »
Jас ке ставам еден бафер па антена, баш би сакал да направам ФМ предавателче со NE555  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #4 on 19.05.2010, Wednesday, 13:42:38 »
Не знам која е максимална фреквенција која можеш да ја генерирраш со 555, но мислам дека нема да фати на радио FM опсег (барем така мислам, немам видено datasheet). Башка, 555 генерира правоаголен сигнал, не синусоидален, така да мислам дека нема многу да ти користи, освен како trigger за некој нареден степен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #5 on 19.05.2010, Wednesday, 23:14:45 »
Па со програмчето стигнав со 100MHz ама што викаш на дело дали ке биде така којзнае. Иначе во право си за правоаголен сигнал, така е таа идеа нема да може да ја реализирам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #6 on 20.05.2010, Thursday, 00:07:38 »
Не ме земај за збор, ама мислам дека имаше едно интегрирано коло, сега не ми текува ке беше (ќе побарам на net па ќе ти кажам) кое беше интегриран генератор на сигнали. Значи можеше да генерира правоаголен, синусоидален, пилест и триаголен сигнал. Во основа беше функциски генератор, ама не знам која му беше горна гранична фреквенција. Треба да го најдам net па да пишам. Ај ако имам време вечерва, ќе пишам ;).

А дека хартија се трпи, тоа да. И да постигнеш фреквенција од 100MHz, прашање е колку ќе биде стабилна. Можеби ќе треба да користиш switching напојување за да ја држиш стабилна.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #7 on 20.05.2010, Thursday, 00:21:24 »
Мислам дека може да користи ICL8038 ако го најде негде :)
тоа има такви функции :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #8 on 20.05.2010, Thursday, 00:56:15 »
Ееееее, да, тоа коло беше ;). Само што сега проверив на net, нема да му врши работа, горната гранична фреквенција му е 100KHz.

Сигурно има и некои други интегрирани кола со слична функција и поголема горна гранична фреквенција, само што најверојатно ги нема кај нас :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #9 on 20.05.2010, Thursday, 01:16:11 »
Ееееее, да, тоа коло беше ;). Само што сега проверив на net, нема да му врши работа, горната гранична фреквенција му е 100KHz.

Сигурно има и некои други интегрирани кола со слична функција и поголема горна гранична фреквенција, само што најверојатно ги нема кај нас :S.

а бе се има на интернет, само кај нас нема се...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 555 Demonstrator
« Reply #10 on 04.09.2010, Saturday, 23:33:37 »
Сака ли некој 555 -ки,по поволна цена ( само да се ослободам) Имам кеса со 1000 ком,дајте ценаАјде може и замена за нешто(само да биде ново,неработено) :D ;)