Author Topic: Барам шема за Фм Предавател за 3-4km  (Read 3766 times)

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #15 on 28.12.2009, Monday, 15:06:03 »
Вака првиот ми изгледа дека има повеке мака за изработка и не исплатлив е...читам се загревал нешто...единствено ми преостанува за вториот но се двоумам за стабилностса,и  функционалноста....но повеке би се одлучил за вториот...сега никогаш не сум изработувал ништо...значи немам лично искуство...исто така ме интересира како ке емитувам од него музика...на него треба да се приклучи цд плеер...ии како ке ја најдам фрекфенцијата на која се емитувам...дали насекаде во градот ке биде истата фрекфенција ....
исто така ме интересира за деловите...дали на плочката ке биде обележано кое каде ...ке биде спремна...само да се поврзат....значи ако можеш околу овие работи да ми одговориш...:)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #16 on 28.12.2009, Monday, 15:14:34 »
Како што видов, со 4W не ме чуди ако се слушаш на Шапка и во Тетово на 24km
Е сега секој предавател грее и тоа да не те чуди но затоа ке купиш ладилник од алуминиум.
Може да биде делумно стабилен предавателот на пример местиш на 100Mhz ама да шета до 100.05 и назад. Апсолутно стабилен предавател нема, единствено можеш да му направиш додатен склоп кој се вика ПЛЛ и со него ке се стабилизира и нема да мрдне. Тоа што не си изработувал ништо е вистински проблем. Пушташ музика од што сакаш не е проблем може и од компјутер... а фрекфенцијата ке е иста секаде. Плочката треба сам да си ја направиш или да ти ја направи некој пријател што знае да прави а ако си обележиш ке ти е полесно. Во Гостивар не знам каде има продавници за делови.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #17 on 28.12.2009, Monday, 15:25:44 »
 Имаше но веке не професорот нешто ми рече дека имал и тој некој предавател ...т.е. шема за на фм фрекфенц.и дека било инзвонредно нешто...дека ке го фака градот без проблем...а за делови ми рече дка ке ми даде адреса во тетово имало продавница и дека се тоа ке ме коштало 5-6евра без два транзистори ...а тие транзистори коштале 5евра еден...околу 1300ден би требало да кошта се...е сега утре треба да ми донесе шема и да ми објасни што како....

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #18 on 28.12.2009, Monday, 15:28:47 (Edited 28.12.2009, Monday, 15:30:39) »
може, разгледај ја и стави ја да видиме за што се работи ;)
Тие транзистори се многу скапи, јас имам еден кој што воопшто не е употребен и не е лемен не за 5 евра туку за 2 евра би го продал оти не ми треба.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #19 on 28.12.2009, Monday, 15:40:53 »
Ај да видам шо ке бидне утре може ке ти го купам....иначе од кај си ти ?
а плочата од што треба да биде изработена како се прави?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #20 on 28.12.2009, Monday, 15:44:50 (Edited 31.12.2009, Thursday, 01:15:29) »
Плочката не е лесна за правње, треба прво да се отштампа со шемата која би ја правел а потоа истата се става во раствор за да се обработи и се буши. Но нај голем проблем кој и јас го имам е тоа што сликите со шемата ги ставам во Word за да ги штампам но ако подесам да бидат 10х15cm кога ке отштампам ке бидат 9,2х14,3cm и тоа не знам како да го решам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #21 on 28.12.2009, Monday, 16:05:03 »
На кои места може плочката да ми ја направат ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #22 on 28.12.2009, Monday, 16:09:38 »
Дома сам а има и некои гравари и тие гравираат такви работи но тоа ни јас не знам каде има
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #23 on 28.12.2009, Monday, 20:17:23 »
разгледај по форум има постапики како се прават плочи не е толку тешко нешто ( не го плашете човекот )
можеш доколку сакаш сам да си црташ плоча 1:1 па ќе биде таман нема да е како што тикажа членот да излегува помала или поголема
програми има повеќе јас би ти ја препорачал Sprint Layout 5 има на форумов има и крак за истата, лесна е има голем фонд на делови, а ако нема нешто лесно се прави :)
добро е тоа што откако ќе се испечат излегува во реални димензии ( 1:1)
за фреквенцијата
значи таа е стабилна, низ цел град ќе ја имаш истата нема да бега многу
сигнал можеш да пушташ од што сакаш не е тоа проблем
ти останува да најдеш шема и да видиме како што ако имаш некои потешкотии
друго треба да пазиш на овие од АЕК пошто ако те фатат не легално да користиш некој канал готов си, ќе ти го одземат предавателот, а и  казна може да ти пишат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #24 on 28.12.2009, Monday, 22:05:14 »
А на кој начин да се пазам да не ме фатат...и дали може антената да ја ставам на таван  да не ја гледаат овие како АЕК ...нез инаку како да се пазам...а дали има начин некој да глеам колку слушатели имам во моментот?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #25 on 28.12.2009, Monday, 22:09:00 »
како да се пазиш.... ќе си уплатиш на нивна сметка колку треба ќе ти дадат лиценца со која ќе можеш да работиш, а за криење на антената не ти помага тоа хехе
имаат радиогонометри , не мора да ти ја гледаат антената го скенираат цел град и гледаат од каде иде зрачењето па после со полиција и судски извршител ти идат на врата
а за тоа колку слушатели имаш во моментот мислам дека нема да можеш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #26 on 28.12.2009, Monday, 23:41:20 »
Види ако сакаш да направиш предавател како нас за да го чуваш од мерак ОК ама ако ти е за користење е тогаш е опасно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #27 on 29.12.2009, Tuesday, 13:15:24 (Edited 30.12.2009, Wednesday, 10:46:08) »
Па нормалноо како што кажав горе за користење ми е...за радио не ми е за украс толку пари да дадам :S

Post Merge: 30.12.2009, Wednesday, 10:46:08
А што е опасноста?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #28 on 30.12.2009, Wednesday, 12:17:04 »
ти пишав погоре ти треба дозвола од агенцијата за електронски комуникации (АЕК ) за користење на одреден опсег на фреквенции, тоа се плаќа
повеќе инфо може да најдеш тука
Code: [Select]
http://www.aek.mk/
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #29 on 30.12.2009, Wednesday, 18:23:14 »
Не бе за тоа мислев..да не се оштети да не цркне предавателот на таква опасност...иначе овие од аек...за колку време може да те фатат?