Author Topic: Случајни муабети  (Read 822225 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #7080 on 04.06.2019, Tuesday, 16:56:54 (Edited 04.06.2019, Tuesday, 20:01:13) »
Кој разбира ќе сфати.  8)

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7081 on 10.06.2019, Monday, 10:28:06 »
Да не знае некој каде може да се купат и колку чинат овие електрични скутери кај нас?



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7082 on 10.06.2019, Monday, 13:52:54 (Edited 10.06.2019, Monday, 16:06:16) »
500-600 европски, зависи од модел до модел, има и 2000, сега тој на сликата не знам точно, најмногу од ценатана зависи од батеријата. Ови е поефтиниве рачунај до работа  назад ќе биде кнап, али па имаш за 70к денари по солидни, од химачи е баш како скутер, шаоми се исто така фалени, грчко се поефтини и тоа до cепен да се исплати да појдеш само за скуте. Е сега имаш и повраток, на ддв за не европски државјани ( како нас) и така уште повеќе се исплати.
Исто така град Скопје дава 10.000 денари за ел скутер/тротинет (штоми да е), така да ако си за поефтината варијанта најдобро да прашаш за субвенции, мада ја би ти рекол да одвоиш некој динар плус и да земиш од овие посалам што се. 
Сакав да преправам нели бицикло, но заглавив со батериите/акумулаторите.Како што кажа @Mkdsime овие батерии се 1200 денари, но не знам колку би терал точак со оваа батерија, а сигурно ќе ти требаат 3-4 вакви батерии, ако не и дупло поради што треба на моменти или угорница да обезбедат 50А, мада 8*1200 ти се 9600 + 4-5.000 за точак и алтернатор пак до кај 18к би требало да го скоцкаш сосе драјвер нели. Е сега гледам овие 350w што се немаат снсага некако, мала угорница и застануваат, значи 500w па нагоре. другото е  џабе  фрлање пари.
Ако пуштат nkon батерии на кај нас, арно ќе биде, оти се поефтини него кај нас, исто и британциве продаваат батерии ама се за некои 40% поскапи .
Воглавно кај овие уреди проблем е батеријата и полнењето, па скоро секој ден ќе треба да го полниш, па да имаш некој штекер близу до врата, ваљда нема да акаш да валкаш низ дома, цел град си го поминал и после дома да го возиш и не е баш хигиенски. Али пак за низ град се добра работа, за до пазар, за до продавница и слично.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7083 on 10.06.2019, Monday, 16:09:14 »
Воглавно кај овие уреди проблем е батеријата и полнењето, па скоро секој ден ќе треба да го полниш, па да имаш некој штекер близу до врата,...

Ова е до некаде изводливо, ако ставам штекер на мој спрат ;). Не верувам дека некој ќе се буни ;). Штекерот ќе биде со дозна О-Г (Г-О ???) дозна со клуче и само оној кој има клуч ќе може да ја отвори дозната ;).

Благодарам и за останатите информации ;). Ќе разгледам, ако навистина има некои солидни субвенции, би ја разгледал оваа опција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7084 on 10.06.2019, Monday, 18:19:18 (Edited 10.06.2019, Monday, 18:54:41) »
Не би ти рекол да го оставаш надвор, ова би требало да го збере на пример зад врата што би требало да е идеално место, ем да не гнасиш дома, ем да не копаш за дозна/утикаш ем да е безбедно.

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #7085 on 10.06.2019, Monday, 20:50:24 »
Овој дизајн мене некако ми е чаламџиски. Барај скутер со класичен дизајн, по тенки гуми има и најверојатно ќе фатат делови од скутерите што се на бензин.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7086 on 10.06.2019, Monday, 21:40:38 »
на аризан коњ заби не се борјат.
Од наградна игра е :)
Баш ради мали сили на триење сакав на бицикло да го наштрафам алтернаторот, али да видиме со бнатерии што ќе испадне па отом потом.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7087 on 11.06.2019, Tuesday, 11:52:02 »
Не би ти рекол да го оставаш надвор, ова би требало да го збере на пример зад врата што би требало да е идеално место, ем да не гнасиш дома, ем да не копаш за дозна/утикаш ем да е безбедно.

Е, зад врата нема место :-\.

Може да монтирам некој метален ченгел и да го врзам за ѕид, не е проблем тоа ;). А на крајот на краиштата, ќе го одесам на тераса... мада цела дневна треба да ја поминам за да стигнам до неа, ама тоа е тоа :D.

Овој дизајн мене некако ми е чаламџиски. Барај скутер со класичен дизајн, по тенки гуми има и најверојатно ќе фатат делови од скутерите што се на бензин.

Па мене дизајнот ми се допаѓа ???... баш поради големите гуми ми се допаѓаше :(... а и поради просторот меѓу нозе, ќе може да се стави нешто таму и да го транспортирам :).

Од наградна игра е :)

Ја најде и ти, а :P :D.

Има на FB наградна игра, учествував, па ме интересира која цена се баш овие скутери (не слични на нив). Искрен да бидам, баш тој „чаламџиски“ дизајн ми се допаѓа :)... ме потсеќа на doom buggy, само на 2 тркала :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7088 on 11.06.2019, Tuesday, 13:02:22 (Edited 11.06.2019, Tuesday, 13:15:51) »
проблем со триењето е батеријата. инаку и по стабилен би требало да е и по не осетлив на дупки. Ама 1000 евра е голф 3-ка е*аго xD форд фиста мајка ми зеде за 700 евра до 70.000 :) 96 та год ама топ сочувана, а ова е fucking 1000 евра :D
 
Code: [Select]
https://www.elipso.mk/kupi/hamachi-elektricen-skuter-city-coco/


ем е кинез xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7089 on 11.06.2019, Tuesday, 13:16:46 »
Ама 1000 евра е голф 3-ка е*аго xD форд фиста мајка ми зеде за 700 евра до 70.000 :) 96 та год ама топ сочувана, а ова е fucking 1000 евра :D

Да, ама 90% плаќаш за батериите... не знам дали има опција да се купи без батерии ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7090 on 11.06.2019, Tuesday, 14:21:40 »
Има мислам, ама кај ќе најдеш батерија?
Ако се полни на овие за коли до некаде е олеснување.

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Случајни муабети
« Reply #7091 on 11.06.2019, Tuesday, 19:56:47 »
Поминав покрај вакво скутерче на лежечки полицаец од тие пошироките бетонски не гумените и некако ниско ми се виде скроз мораше да сопре. Види разгледај убаво качи се со уште 1 човек на него да видиш амортизерите дали држат за ако сакаш да пренесуваш нешто со него.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7092 on 11.06.2019, Tuesday, 22:57:31 »
за 2-ца е, 1500w , би требало еден да може да пренесе швајцапарат на пример.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7093 on 12.06.2019, Wednesday, 09:47:13 »
Има мислам, ама кај ќе најдеш батерија?

Сакам да пробам со 18650, ќе се врзат во паралела, серија, итн. ;).

Поминав покрај вакво скутерче на лежечки полицаец од тие пошироките бетонски не гумените и некако ниско ми се виде скроз мораше да сопре.

Аха, значи сакаш да кажеш дека мислиш дека немаше доволно моќ моторчето за да помине лежечки полицаец, или јас лошо те разбрав?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7094 on 12.06.2019, Wednesday, 10:04:41 »
Епа pack-от ти е составена од 18650, најмалце една батерија е 150 денари без заштита, плус патарина плус пожелно е заштита плус царина ако ти се намерачат т.е. над 45 евра мислам беше обавезно царина, или пак шипинг ќе платиш. Рачунај сега дур дојдеш до 48 в ти требаат мин 16 high drain батерии, ако ги дуплираш може и со поефтини ќе поминиш, али ќе ти требаат Х*16 батерии... Поефтино е можда ама треба да се израчуна.
Мислеше не дека нема сила него дека е ниско и мора на лежечки да затанеш како не би го оштетил.