Author Topic: Случајни муабети  (Read 860463 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1980 on 24.05.2011, Tuesday, 13:41:40 »
почекај, во другиот компјутер ми е снимен проектот, ке го најдам и ке го презакачам пак.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1981 on 24.05.2011, Tuesday, 14:53:21 »
SKOLS,а ќе можеш да напишеш програма во микробејзик за овој трепкач? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1982 on 24.05.2011, Tuesday, 15:50:50 »
микробејзик неможам,но ПИЦБејзик можам
еве ти од Девил за диоди
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4289.new#new

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1983 on 24.05.2011, Tuesday, 15:57:57 »
микробејзик неможам,но ПИЦБејзик можам
еве ти од Девил за диоди
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4289.new#new
Пробував нешто да „искомбинирам“ со овие програмите на девил,ама не ми успеа...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1984 on 24.05.2011, Tuesday, 16:00:07 »
ама ти кој микроконтролер го користиш?Секој микроконтролер си има свои регистри кои во програмата се наведуваат.Ти користи го тој микроконтролер како што Девил ја напишал програмата.Иначе нема да ти работи.Може да се измени програмата за да ти работи за тој микроконтролер кој го сакаш

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1985 on 24.05.2011, Tuesday, 16:11:19 »
ама ти кој микроконтролер го користиш?Секој микроконтролер си има свои регистри кои во програмата се наведуваат.Ти користи го тој микроконтролер како што Девил ја напишал програмата.Иначе нема да ти работи.Може да се измени програмата за да ти работи за тој микроконтролер кој го сакаш
Овој 675.Е мене ми треба да се измени програмата,значи само да трепка една лед диода,не 10 и да биде со овој 675 ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1986 on 24.05.2011, Tuesday, 16:19:01 »
епа наместо TRISB = 0  ќе пишеш TRISIO = 0 и наместо PORTB = 0 ќе пишеш GPIO = 0
и за сите порти наместуваш дали да се палат или гаса,но имаш само неколку пинови на располагање :(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1987 on 24.05.2011, Tuesday, 16:44:43 »
епа наместо TRISB = 0  ќе пишеш TRISIO = 0 и наместо PORTB = 0 ќе пишеш GPIO = 0
и за сите порти наместуваш дали да се палат или гаса,но имаш само неколку пинови на располагање :(
Вака некако?
Code: [Select]
program led   'Program led e imeto na proektot (programata)

main:                    'Glaven del na programata
TRISIO = 0                'Postavi porta B kako izlez
 GPIO = 0               'Pocetna sostojba (digitalna sostojba 1-visoko nivo, 0- nisko nivo) na porta B e 0
Delay_ms(500)            'Pauza od 500mS

'Od tuka nadolu ja pisuvame programata za trepkanje na LED diodite

GPIO.0 = 1              'Pinot RB0 e na visoko nivo
Delay_ms(100)          'Pauza od 100mS  ovaa naredba nadolu se povtoruva poveke pati
GPIO.1 = 1              'Pinot RB1 e na visoko nivo

goto main
  end.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1988 on 24.05.2011, Tuesday, 17:09:54 »
Види, јасно е дека МТВ еден период беше најгледана телевизија, и искрено, баш ми е мило, мислиш дека јас не сакам да се врати назад времето кога МТВ беше најгледана телевизија? Не заради друго, навистинаа имаа многу добри едукативни емисии (Весела матаматика, Бушава азбука, научни емисии за деца, за Едисон, за Тесла, ако ви текнува имаше многу такви емисии, па серии, Погрешно време, Салон Хармони, овие се понови, но без разликa, да не спомнувам, сега не ми ни текнува, сигурно имаше илјадици емисии кои се имаа снимено во студиата на МТВ ;), а моментално се снима само Ѕвон и вести, и ништо друго :S) и навистина се снимаше и имаше продукција, но последниве 10-тина години, навистина пропадна :S. Кој е виновен за тоа, искрено не знам, а и не ме интересира, само знам дека не ја гледам МТВ, а сепак плаќам, радиодифузна такса. Сега е само „порт парол“ на која и да било партија која ќе дојде на власт, и така е последниве 10-тина години. Зошто да плаќам за политичка пропаганда, не гледам причинина, ни ја гледам таа политичка пропаганда, ни сакам да ја гледам, а сепак морам да плаќам радиодифузна такса :S. Извинете, ама тоа се вика изнуда (не во конвенционална смисла на зборот, но сепак е), плаќате за нешто од кое немате ќар. Тоа е дефиниција за изнуда :S.

Што се однесува до тоа што го спомна за чувството дека сигналот патувал километри и километри, искрено, не ме грее, и да фатам некоја радио станица од Рим, искрено, не ми е многу гајле од каде иде сигналот, битно стигнал до мене. Како што реков, секој си има свое гледиште на работите и работи кои што го интересираат, некој тоа го „грее“, некој не. Мене на пример, не. Како што реков, не ми е многу битно од каде стигнал сигналот, битно јас го фаќам сигналот ;). Извинете, ама не ме интересира радио-техника, тоа што сум научил неколку ситници од тоа што се разговарало на форумов, тоа е друга работа, тоа го знам „несакајќи“, сум прочитал „тоа и тоа“ на форумов за радио-техниката и ми останало во глава, инаку, не се интересирам за неа. Но да се разбереме, тоа не значи дека не би се заинтересирал за неа доколку ми притреба во определена ситуација, тогаш да, би ме заинтересирало, од проста причина што имам некаков „ќар“ од тоа што ќе го научам, дали е  тоа интелектуален, финансиски, емоционален или некаков друг тип на ќар, тоа е друга работа, но сепак, ме заинтересирало и сум прашал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1989 on 24.05.2011, Tuesday, 17:28:58 »
да,добро е така

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1990 on 24.05.2011, Tuesday, 17:29:37 »
а проба да преинсталираш PICKIT 2 програмата и драјверот за на ПЦ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1991 on 24.05.2011, Tuesday, 17:38:55 »
Хаха нема да ти се верува ;D.Сега па проработе,иако вика дека се изместени калибрационите битови...Еве го,испрограмирав еден 675 со тој хексот,1 лед диода што трепка и супер си работи ;D.А кога ќе кликнам auto regenerate да ги намести калибрационите битови,ми вика success,ама пак ми јавува дека не се наместени ;D.Треба програматорот да го носам во ментално здравје :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1992 on 24.05.2011, Tuesday, 17:48:55 »
да,добро е така
Се добро,се направи хексот ама не работи...Ги пробав сите можни комбинации,нејќе ич да светне ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #1993 on 24.05.2011, Tuesday, 18:00:15 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 18:02:10) »
Мислам дека одамна веке никој не работи.Реков дека сите што ги знам ( освен мене :D :D :D) се во *јабана* ;D Имаш ли Гига познавање од Q Basic ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1994 on 24.05.2011, Tuesday, 18:03:29 »
Имаш ли Гига познавање од Q Basic ??

Не, зошто? Не знам ни која верзија од Basic е тоа ;D. Само C, Pascal и MASM ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."