Author Topic: Решение за позадинско на монитор  (Read 5454 times)

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
Здраво на сите, имам едно мониторче, изгорело позадиското осветлување.
Го преправив, му ставив универзален лед, но контролерот од ледот и ледот работат од 9 до 12в.
Е сега на напојувањето од мониторот има 5,24в и GND, on/off, контактот и тн..пробав со надворешно напојување од 12в и едната жица од лед контролерот залепена на on/off контактот, и јбг не го гаси ледот (позадинското)
Се мислев, дали е добро решение да растурам 12в адаптер, плочката од адаптерот да ја сместам внатре во мониторот, и да ставам релеј кој се напојува со 5в(да се напојува од контактите на плочата од мониторот кој се 5,24в) и тој релеј да ги уклучува и исклучува тие 12 волти од адаптерот?
Бидејќи, нормално кога се исклучува мониторот(standby) ги гаси и тие 5,4 волти на напојувањето.

Или предложете друго решение (п.с имав некој плочки од Алиекспрес кој зголемуваат волтажа со потенциометар, работи ледот со таква, но изгледа премногу влече, и буквално ја превжештува плочката која го зголемува напонот)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3187
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
И мене прво што ми текна е за step up конверторите од Али, ама чим викаш се прегрева едино ти останува опцијата со релето што ја пиша, ако има доволно место под хауба јас така би направил. Или ако има можност евентуално мосфет наместо релето.
On/off е тастер, т.е. стендбај, или класичен прекинувач?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 226
on/off е на тастерче. On вади 3, 3/4 волти, off има ,,живи 0.,60в што преставува проблем за ледот бидејќи така функционира контилерот и не ги гаси.
А сега подобро кога расчачкав видов дека и 5в не ги гаси, бидејќи на мониторот има 4усб порти кој се цело време активни, дури и на стендбај..
Внатре под шасија мислам дека нема место, но на шасијата има дупка-држач за рака, и мислам дека би го искористил тој простор.
Е сега, незнам дали воопшто можам да најдам микро реле, кое би се напојувало со тие 3в од on/off пинот.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3187
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Во Логинг сигурно има мали релиња за 3V, можда и кај Гац, треба да провериш.
Мада мислам дека повеќето 5 волтни релиња би уклучиле ако им донесеш три и кусур волти.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 778
 • Gender: Male
Конвертерот се прегрева бидејки лед драјверот влече повеќе струја од што може конвертерот да  даде, пробај со некој помоќен step up конвертер.
На колку волти работеш предходното позадинско осветлување, доколку користиш реле  би требало да може да го напојуваш од таму, оригиналниот драјвер треба да се пали и гаси заедно со мониторот од on/off  тастерот.
Сепак се ВРТИ !!!