Author Topic: Колку чинат најскапите звучници?  (Read 2915 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали знаете до која цена одат пар звучници во светски рамки и како изгледаат?Ако не може да ги слушнеме барем да ги видиме на линков.Коментари?? ;D

Code: [Select]
http://www.higherfi.com/spkrlist/speakerlist.htm

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хахахахахаха ;D ;D ;D... и да имам толку пари, дефинитивно не би ги фрлил на звучници ;D... реклама, ништо повеќе, најдобри звучници се оние кои на вас ви се допаѓаат и ви се финансиски прифатливи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеби ке треба да се користат и кабли правени од девици на полна месечина, и после тоа се жртвувале на богот на каблите....  8)


ова стварно е безвезна работа да давам толку пари за звучници...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Остај, се е реклама (и девиците сигурно ги рекламираат кога ги продаваат звучниците ;D), ако сакаат Американците со мањак мозок и вишак пари да купуваат вакви звучници, ОК, ама јас не сум „паднат од Марс“ ;) ;D. Како и сите други звучници, и овие се направени од материјали кои се достапни на оваа планета и не може мене некој да ми каже дека таа иверка (или што и да е), таа мембрана и тој магнет дека коштаат 200.000 долари ::). Помодарство, ништо повеќе :S.

Па и да се направени од криптонит (или не знам кој материјал ;D), пак не би фрлил толку пари за звучници, дури да ги имам во изобилство ;D. Подобро ќе купам два или три стана и би ги подарил на некои фамилии кои немаат каде да живеат одколку да фрлам пари за ова ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
можеби ке треба да се користат и кабли правени од девици на полна месечина, и после тоа се жртвувале на богот на каблите....  8)


ова стварно е безвезна работа да давам толку пари за звучници...
после девицата на сефте кај нас :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе,гледајте сега,треба да знаеме на што *паѓаат * оние вљубеници кои имаат пари.Верувајте,кутииве се продаваат!! И не е лошо да се размислува да се прават уникатни(мислам на дизајн пред се!) кутии.Барем како што сретнав, има луѓе што даваат пари за вакви глупости и сакаат да имаат нешто уникатно во куќата! Друго е што немеме ние пари и за 500 ЕУ да купиме некои добри звучници.Сепак,многу пати го истакнав тоа,најдобар начин да ти *легне* музиката не е звучникот ,ами атмосферата ! :D :D 8)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Остај, се е реклама (и девиците сигурно ги рекламираат кога ги продаваат звучниците ;D), ако сакаат Американците со мањак мозок и вишак пари да купуваат вакви звучници, ОК, ама јас не сум „паднат од Марс“ ;) ;D. Како и сите други звучници, и овие се направени од материјали кои се достапни на оваа планета и не може мене некој да ми каже дека таа иверка (или што и да е), таа мембрана и тој магнет дека коштаат 200.000 долари ::). Помодарство, ништо повеќе :S.

Па и да се направени од криптонит (или не знам кој материјал ;D), пак не би фрлил толку пари за звучници, дури да ги имам во изобилство ;D. Подобро ќе купам два или три стана и би ги подарил на некои фамилии кои немаат каде да живеат одколку да фрлам пари за ова ;).

а бе кога ке имаш пари нема да гледаш да ги даваш на други, него ке гледаш да си ги трошиш за тебе... да даде господ да имаш малце повеќе пари па да кажеш на што ке ги трошиш..

можеби ке треба да се користат и кабли правени од девици на полна месечина, и после тоа се жртвувале на богот на каблите....  8)


ова стварно е безвезна работа да давам толку пари за звучници...
после девицата на сефте кај нас :)


ние ке ја жртвуваме ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а бе кога ке имаш пари нема да гледаш да ги даваш на други, него ке гледаш да си ги трошиш за тебе... да даде господ да имаш малце повеќе пари па да кажеш на што ке ги трошиш..

Ова е веќе малку филозофско-морално-етичка констатација, но во 90% од случаите си во право ;). Поентата ми беше ако ми се падне на лото, или нешто слично, значи ако ги добиеш парите од ведро небо ;), а ако си ги заработил, да, себичен ќе станеш и нема да сакаш на никој да помогнеш :S. Затоа и не сакам да имам толку пари, малку повеќе одколку сега што имам, но не и повеќе од тоа ;).

можеби ке треба да се користат и кабли правени од девици на полна месечина, и после тоа се жртвувале на богот на каблите....  8)


ова стварно е безвезна работа да давам толку пари за звучници...
после девицата на сефте кај нас :)


ние ке ја жртвуваме ;D

Нема да ја жртвуваме ;D, веќе нема девица да биде ако пројде низ наши раце ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
девици над 16 години има само во приказните и сказните, така да ако ви треба девица слободно отпишете. А да, има и т.н. крпени девици  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
девици над 16 години има само во приказните и сказните, така да ако ви треба девица слободно отпишете. А да, има и т.н. крпени девици  :D


па сега какво-такво...ја знаеш тоа приказната за ѓаволот што барал девица за да си земе за невеста???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Звучнициве се перверзија...А и цените по кои се продаваат  ;D за жал...
Инаку имаше едни KEF кои ми направија мерак  :P
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Најскапи - не значи најдобри....

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
маркетинг за снобови.
И од 5000 долари ке завршат работа и тоа како. Но тие што имаат пари сакаат само они тоа да го имаат и никој друг. За нив подобро е да скратат од 1000 усти во плата само они да имааат повеќе. Бесцелно е за кометар технологијата е таа што ја знаеме, се друго е одвишок.
Мислев дека од 100,000 долари е максимумот за звучни кутии, ама не било така  ;D ;D ;D

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Koliko ja vidim, vama u stvari trebaju device a ne zvucnici!  ;D
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Јас мислам дека најдобри звучници се Jamo, пар звучни кутии чинеа околу 300 евра и тоа просечни, за оние extreem performance не знам баш, ама мислам дека Pioneer се одамна испеана песна и нивното време полека помина.
Hams do it! With Frequency