Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 116957 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #120 on 14.08.2011, Sunday, 23:04:00 (Edited 14.08.2011, Sunday, 23:05:35) »
гига, имам и јас такви звучници (како тие погоре) без кутија се ама се по 600оми треба нешто со ламби да правам за нив :)

Ти што не кажеш, од телевизори имам 300 звучници по дома ;D. Ќе ти дадам некој ;D ;). Ова ми е најдобриот пар, со параметри, се си имаат, хаахахахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Вака.. Си имам мака со звучниците за на компјутер. Кабелот за влез за во компјутеро е исправен, и кабелот за ~220В. Звучниците ги проверив работат(сигнал му донесов дирекно на звучниците).
Кога ќе ги приклучам на компјутер или било од каде да донесам сигнал не работат. Инаку стари се околу 8-9 години. Мислам дека кондензаторите се готови, па прат некој проблем.
пс Ако не е на точно место напишано ова, преместете го.  :)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
компјутерски авучници се 300-400 денари, ако станува збор за такви, па уште 10 години стари... џидни ги тамо што сакаш усте од нив, земи сараунди имат во денешно време за 1000 денари.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Абе на 1 другар се и сакам да му ги напрам. То е поентата  ;D
Зато дали можно проблем да се електролитите?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе на 1 другар се и сакам да му ги напрам. То е поентата  ;D
Зато дали можно проблем да се електролитите?

Ќе си отвориш посебна тема во сецкијата за спецификации и сервисирање на уреди, не вака „на шашма“ да чекаш одговори :S.

И убаво опиши го проблемот, си измерил „тоа и тоа“, нема „тоа и тоа“, фали „тој и тој сигнал, напон“, што и да е. Сепак, станува збор за многу прост уред... неблагодарно е према останатите членови да барате како се поправа уред со минимален број на компоненти, а притоа не сте извршиле ни основни мерења :S. Прашања од типот „не работи, што може да му биде“... мислам... не се адекватни... опишете го проблемот (добро, во конкретниов случај ти си го опишал, не си извршил некои подетални мерења, но барем си го опишал „од око“ проблемот). Значи, ќе си извршиш подетални мерења, има напон, му доаѓа напон, нема сигнал, има сигнал, ама слаб е излезот на сигналот, итн.

И во принцип, вакви проблеми најлесно се поправаат со сигнал трасери (кај па на сите им притреба сега ова ;D, се некои вакви проблеми се јавуваат ;D). Направете си го, едноставно уредче е, дури можете и на адаптер да си го напојувате ;). Имам ставено два на форумов, од кои едниот е изработен и работи ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Заре,мери бре напони,батка! Земи инструментот и мери дали излегува напон од трафо бидејки тоа е најслабата алка во компјутерските звучници.Ако има напон,со прст допирај по изводите и ако е во ред се ке чуеш брум.Електролитите се проблем ако се подуени,а ретко се сушат.Преправи ги со еден УСБ кабел од кој ке донесеш 5 волти на плочката и ако е се во ред ке работат звучниците.Ова е општа констатација,што не значи дека не можат самите звучници да бидат во прекин,ИК прегорено,доводниот кабел во прекин... Земи инструмент и провери!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако се кондензаторите тешко дека ќе се види на дигитален мултимер. Сепај внатре има 2-3 кондензатори и едно иц,.. така да се тоа би коштало некои 50-100 денари, смени ги нив ... друго нема што да биде...

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Како да премотам звучник?? и што ми е потребно :?  :)

Споено мислење: 20.09.2011, Tuesday, 01:16:39
Звучките се од B&W 302 звучни кутии
d.t

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #128 on 20.09.2011, Tuesday, 10:34:42 (Edited 21.09.2011, Wednesday, 22:57:41) »
Како да премотам звучник?? и што ми е потребно :?  :)

Споено мислење: [time]20 Септември 2011, 00:16:39[/time]
Звучките се од B&W 302 звучни кутии

Не знам што алати имаш дома, ама ова е скоро невозможно да се направи во домашни услови без сериозна опрема и алат, оти не е работата само да ги премоташ, после тоа треба добро да звучат звучниците а за ова е потребна голема прецизност.  ;)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
кај може да ми ги средат и колку ќе кошта ??? професионално пошто кутиите се профи
d.t

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #130 on 20.09.2011, Tuesday, 15:19:20 (Edited 20.09.2011, Tuesday, 15:21:53) »
Како да премотам звучник?? и што ми е потребно :?  :)
Звучките се од B&W 302 звучни кутии
Батали премотување, нема шанси сам добро да ги премоташ,и најбољите мајстори нема шанса да ги поправат да бидат како нови,најбоље нарачај од Ауди оЦентар reconing kit за нив и да ти ги направат комплет.

кај може да ми ги средат и колку ќе кошта ??? професионално пошто кутиите се профи
Ma какви профи кутии не претерувај,звучките се најефтин модел од B&W али добри се за парите,сум ги слушал кај некого.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ma какви профи кутии не претерувај,звучките се најефтин модел од B&W али добри се за парите,сум ги слушал кај некого.

Мислам дека мислел дека се попрофи од останатата опрема која се продава кај нас ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Мислам дека мислел дека се попрофи од останатата опрема која се продава кај нас ;).
У право си,луѓето грешат што земат ефтин кинески шкарт а за само малце повише пари можат да земат нешто пуно боље од права фирма.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Донис 92 ако те нанесе патот во Велес донеси ги ке ги средиме најпрофесионално.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #134 on 21.09.2011, Wednesday, 00:50:11 (Edited 21.09.2011, Wednesday, 00:56:12) »
У право си,луѓето грешат што земат ефтин кинески шкарт а за само малце повише пари можат да земат нешто пуно боље од права фирма.

Тоа е тоа, сиромавот секогаш дупло плаќа, за 2000 или 3000 денари повеќе може да земат нешто навистина квалитетно и добро (барем за денешни стандради, кои, да бидеме реални, бааги се разликуваат од поранешните, за жал на полошо, можеби порано не беше толку развиена техниката, ама барем квалитетот беше на ниво), ноооооо... за жал, најчесто се одлучуваат за опцијата „Made in China 1000 работи во едно“, иако се предупредени дека иако е бренд (на пример, LG), сепак е „бофал“ роба. За неколку илјади денари повеќе би си купиле Toshiba уред (кој и да е) или нешто слично со помал број на функции, но дефинитивно поквалитетен од претходниот. Затоа најчесто советувам роднини и блиски пријатели да ме земаат со себе кога одат во шопинг на техничка опрема ;).

Само уште еден краен совет: купувајте опрема која се покажала како квалитетна и издржлива на светско ниво, не само кај нас при размена на информации во „шуш буш муабет со комшијата“, истражувајте online пред да купите (сега барем е тоа лесно ;)) и направете некој логичен избор на односот цена/перформанси ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."