Author Topic: Tweaking на високотонци  (Read 13789 times)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #15 on 22.03.2014, Saturday, 17:06:04 »
Quote
Кило,за линков ќе те предложам за Октомвриска награда...
Ова беше иронија??? ;D
Шега ,нормално... ;) и едно мало фала за линкот како за идеа
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #16 on 22.03.2014, Saturday, 18:32:12 »
SAE е градација за вискозитет на моторни масла
моторно масло SAE 90 се користи за подмачкување на менувач кај моторни возила

Аха ;), благодарам за информацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #17 on 22.03.2014, Saturday, 18:57:55 »
90-ката е дебело ( како мед) масло кое се става во мемувачот.Воглавном е со синтетички состав.Ферофлуидот ја има истата конзистенција,само е потемен ( темно кафеава  боја има).Ако го ставиш меѓу прстите се сеќава  дека во него има многу ситни гранули од феро материјал.Јас сепак ,како што читам не би ставал тонер прашина,ами ке одам со графитна прашина.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #18 on 22.03.2014, Saturday, 19:41:36 »
Дефинитивно графит нема да пројде. Треба се многу ситни честици со магнетни својства дадени како многу примери на интернетот како железо(III)оксид. Но ако е само магнетен прав и масло, тогаш при првиот контакр со магнет, честиците ке се одвојат од маслото и ке се залепат на магнетот. Токму затоа се става емулгатор, за да ги заобиколи магнетните честици и да ги спои во некаков сразмер со маслото. За тоа користат олеинска киселина.

Имам пријател, професор по хемија на Хемиски Факултет, ке го замолам да помогне во оваа тема.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #19 on 22.03.2014, Saturday, 19:51:20 (Edited 22.03.2014, Saturday, 19:53:10) »
Јас сега читам некои материјали и гледам некои примери токму со графит.Тоа е некоја руска техника,која се базира на намалено триење на калемот и негово присилно ладење во медиум кој не е воздух.Ова не е ист принцип и состав како ферофлуидот,но е поевтин и како гледам веќе испробан и до некаде прифатен медиум.Но,додека не се проба не се знае како ке функционира.

Споено мислење: 22.03.2014, Saturday, 19:53:10
Иначе теориски,да направиме домашен ферофлуид не држи.Не е во секој случај толку скап,ако лесно може да се направи  дома! ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #20 on 22.03.2014, Saturday, 21:08:24 »
тонерот не мора да е оригинален, тонер си е тонер и е составен од железо, дали фероксид некој или ферит (што е слично) и пластика многу ситно издробена. Со разредувач(е сега не ми текина дали уљен или нитро или па бензин ставав..) се седименрира феритот а пластиката останува горе. Мислам дека баш платиката ако се вдиже може да предизвика мозочен удар или други компликации, но затоа ќе работите со маска и нараквици. Секако кога ќе се натопи со разредувач станува како вода и не може да се вдише, значи не може да се вдише, но сепак може да навлезе орално или реку порите. Одкако ќе седиментира смесата, истурете го горниот слој така да во садот да остане само феритот (или што и да е)
и постапката повторетеја уште еднаш. За побрза седиментација садот поставете го на магнет. Нс крај одвоениот ферит ќе биде како катран, и ако го оставите да се исуши ќе се стврдне, па затоа измешајте го со масло. Вискозноста и количината на маслото одредете ги експериментално.
Она што ќе излезе како вишак, т.е. пастиката може да ја користите за полнење на фломастери со кои цртате плочи, затоа што кога ќе се исуши станува многу цврста и со таквиот маркер ќе иумате многу подобри резултати него со некои скапо платени маркери. Едина мана е што после 5-6 преполнувања маркерот ја губи бојата а лиијата е прозирна, бидејќи седиментот е прозирен како вода.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #21 on 22.03.2014, Saturday, 23:33:35 »
Тоа е бицикле сосема друга работа и пригода.Ова што го читам сепак кажува дека постапката за добивање на ферофлуидот е скапа лабораториска постапка и макар да имаме најдобра воља ,сепак во домашни услови не може да се направи без соодветна опрема.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #22 on 23.03.2014, Sunday, 01:43:06 »
Батка, може ли линк од рускиот сајт, односно матерјалите каде е користено графит?

Бицикле, дали навистина си ја изработил оваа процедура?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #23 on 23.03.2014, Sunday, 14:04:49 »
Ова за ферофлуидов го читам од книга! 8) На рускиот сајт за пребарување треба да си порано ( многу порано активиран,бидејќи сега не ти дава да се зачлениш),за да можеш архивата да ја пребаруваш. :-\

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #24 on 23.03.2014, Sunday, 14:09:45 »
Мене ми е чудно со графит, тој е дијамагнетик, ке се одбива од магнетот. Прикачив поназад во мој пост за ферофлуид кој се користи за звучници (научен труд)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #25 on 23.03.2014, Sunday, 14:15:15 »
Графитот го намалува триењето,а добро се меша со маслото,можеби затоа е тоа направено.Велам руските басови ( некои) имаат вакво * ладење*,барем тоа со сигурност го тврдам бидејќи сум ја видел постапката која ја правеа во Благоевград.Иначе.ова фирма во Благоевград сега е превземена од странски партнер и работи исклучиво за извоз.Да не ве чуди ,ако налетате некаде под бренд-нејм да стои * направено во БГ*. 8)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #26 on 24.03.2014, Monday, 20:10:45 »
Нема правено твикинг, имам само фломастери полнето а со остатокот само си има играно гледајќи на интернет видеата. Таа супстанца ми изгледа најблиску до ферофлуид, затоа го дадов предлогот. Магнетното поле би требало да е најјако баш кај тие желевцата, па така да нема да се разлее смесата. Со графитот незнам што би се постигнало, нема ни магнетни својства ни некоја добра термопроводност па да лади. Има нови масла за коли(како кастрол маџнетик) кои имаа својство да се прилепуваат за металот, па така да не би требало да се седиментира или да се оддели тонерот од маслото.
Па ова и не е некоја процедура, кој го интересира не гледам причина зошто не би пробал...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #27 on 25.03.2014, Tuesday, 00:39:13 »
Се однесуваше исто како ферофлуидот на клипчињата? Јас успеав да најдам матерјали, па следнава недела се надевам ке можам да ги изведам мерењата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #28 on 25.03.2014, Tuesday, 16:50:25 »
Да, го "фаќа" магнет. Патем графит со товатна маст се користи во ситуации каде што има екстремни триења, на приемр осоввина од некое возиле, каде што се пренесува цела снага од моторот, графитот и маста служат за флуидно пловење, т.е. да не дозволат да се допри метал на метал. Ако имаш време и воља може да додадеш и графит па да премериш, иако не гледам некоја птреба овде, секако намотката е оддвоена доволно од магнетот. Инфо: во моливите за пишување фрафитот е измешан со восок од свеќа.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Tweaking на високотонци
« Reply #29 on 25.03.2014, Tuesday, 16:59:43 »
Quote
Инфо: во моливите за пишување фрафитот е измешан со восок од свеќа.
Незнам за ова, ама сум сигурен дека користат глина и мала количина железо, затоа црнките најчесто се лепат за јаки магнети. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.