Author Topic: Димензии за мали бас рефлекс кутии  (Read 5440 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721

јас како што знам не е проблем да се пресмета колкава треба да е голема кутијата него проблем е да ги најдеш карактеристиките на драјверот што (јас како што знам) во македонијава тешко да ги најдеш, а за некој по евтин драјвер нема шанси такво нешто да најдеш...
Не е проблем, ако не ги знаеш ТС параметрите на звучникот може да ги измериш,ево како
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=1025

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Последно нешто што ке го кажам за оваа тема е дека СО ЕВТИНИ ДРАЈВЕРИ КОИ 90% ИМААТ ЛОШИ ПАРАМЕТРИ НАЈСИГУРЕН И ДОБАР РЕЗУЛТАТ ДАВААТ КОМПРЕСИОНИ КУТИИ, што значи правењето на бас рефлекс кутии не доаѓа во предвид.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Димензии за мали бас рефлекс кутии
« Reply #32 on 26.11.2013, Tuesday, 00:44:34 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 00:49:38) »
но  неможат сите и ,незнаат  сите како тебе да пресметуваат  параметри   
Сите ќе можат и сите ќе знаат,ако седнат да го прочитаат барем мојот туторијал и текстот од Емитер од линкот што го дадов.

Споено мислење: 26.11.2013, Tuesday, 00:49:38
Последно нешто што ке го кажам за оваа тема е дека СО ЕВТИНИ ДРАЈВЕРИ КОИ 90% ИМААТ ЛОШИ ПАРАМЕТРИ НАЈСИГУРЕН И ДОБАР РЕЗУЛТАТ ДАВААТ КОМПРЕСИОНИ КУТИИ, што значи правењето на бас рефлекс кутии не доаѓа во предвид.
Ептен се слагам со ова,истото го имам напишано у мојот туторијал.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Димензии за мали бас рефлекс кутии
« Reply #33 on 26.11.2013, Tuesday, 00:52:18 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 00:56:41) »
Од Маки и Милошевиќ очекувам барем еден добар практичен туторијал,да направите нешто ,да го образложите и да се докажете.
???   ???
Напишав и постирав добар практичен туторијал со формули и прорачуни,сум направил неколку пара звучни кутии со истите формули и правила од туторијалот,постирав мој проект за мала звучна кутија со скретница, го образложив и докажав дека само со употреба на ТС параметри може да се извади максимум од звучник.
А ти правиш све обратно,правиш кутии и скретници од око и имаш постирано туторијал од кој не може да се научи како да се направи добра звучна кутија,имаш таму само copy/paste од некои делчиња од текстови извадени од контекст,текстови што не си ги разбрал,па затоа имаш таму погрешни и нелогични ствари,да не се повторувам,пишував тогаш за тоа доволно..

Maki,дај уклопи се веќе еднаш во Форумов и читај си ги постовите! Ти си тој што само вадиш текстови од контекст,само напаѓаш,само докажуваш дека има топла вода во светот... Практичен туторијал со формули!???? Јас не верувам дека некој нешто те разбра ,барем не од почетнициве.Се виде тоа со математиката... Постојано исто фразираш,зошто не ставиш барем нешто практично? Да се офајди некој.

*Со ова сакам да кажам дека некој што сака да прави звучник, само да скрпи и скрои 6 страни и да намести било какви драјвери во звучникот не му требаат ниту твоите нацрти ниту моите мерења. Но ако стварно го интересира да направи нешто сјајно, е тоа е веке долг и макотрпен процес.

Ова е добра мисла,но сепак почетникот практично мора од некаде да започне! Со сето друго се слагам.

*Последно нешто што ке го кажам за оваа тема е дека СО ЕВТИНИ ДРАЈВЕРИ КОИ 90% ИМААТ ЛОШИ ПАРАМЕТРИ НАЈСИГУРЕН И ДОБАР РЕЗУЛТАТ ДАВААТ КОМПРЕСИОНИ КУТИИ, што значи правењето на бас рефлекс кутии не доаѓа во предвид*

Се слагам и со ова ,макар што некој смета дека TL кутиите се најдобри за такви прилики. Ствар на вкус ,но за компресионите се слагам и јас!



Споено мислење: 26.11.2013, Tuesday, 00:56:41
Цитирано од: izotop на 25 Ноември 2013, 22:55:58
но  неможат сите и ,незнаат  сите како тебе да пресметуваат  параметри   
Сите ќе можат и сите ќе знаат,ако седнат да го прочитаат барем мојот туторијал и текстот од Емитер од линкот што го дадов.

Кој нарцисоид си ти бре Маки! ЛЕди Га ГА може вода да ти носи! (шега)
Сите ќе можат и ќе знаат - или што - ако не го  прочитаат твојот туторијал и текстот во Е...ер  - ќе ги стреламе ли????
Ептен одиш во крајности, ама тоа си е твоја суета и работа.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Димензии за мали бас рефлекс кутии
« Reply #34 on 26.11.2013, Tuesday, 01:45:06 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 01:50:35) »
Практичен туторијал со формули!????
А што се чудиш? Ако има некоја проста формула онда не е практично?  ???

зошто не ставиш барем нешто практично? Да се офајди некој.
???
А што е овој мој проект ако не е практично??
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9287.0
Сите ќе можат и ќе знаат - или што - ако не го  прочитаат твојот туторијал и текстот во Е...ер  - ќе ги стреламе ли????
Ако не го прочитаат мојот туторијал,by the way само три страни е, и ако не го прочитаат текстот од Емитер за мерење ТС параметри на звучници,онда нема да ги стреламе,ќе си останат живи у своето незнаење и нема да знаат како да направат звучна кутија и стално ќе „дават“ на форумов со прашања „како за звучникот XXYYZZ да направам звучна кутија?“ уместо сами да си научат.А уште повише можат да научат ако прочитаат некоја книга,не сум нарцисоиден,секоја книга е подобра од мојот туторијал..и баш све е подобро од твојот туторијал..
Уште еднаш се гледа твоето гадење од наука, книги и часописи,ни името на часописот Емитер не сакаш да го напишеш потпуно него сакаш нешто друго со тоа да постигнеш,толку ти е одвратен Емитер и све што пишува у него.. Па дај еднаш кажи што е тоа у Емитер што е погрешно напишано?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Димензии за мали бас рефлекс кутии
« Reply #35 on 26.11.2013, Tuesday, 02:11:54 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 02:22:56) »
Јас  имам доста напишано во Емитер,батка,за разлика од тебе,Можеби и си ме читал ;D Тоа е вистина .И никогаш не сум рекол дека Емитер е *одвратен*! ВФ ми е пријател дури.И сеуште го купувам секој број на Емитер.Се друго спаѓа во твојата имагинација,батка. Во твојот профил нема место за ништо освен за една тема која си ја  отворил, еден туторијал со препишани од некаде формули - и толку! Не можев да најдам ниту една друга тема која си ја отворил и одработил! Секој тоа може да го провери.Се друго се само напади,твои * мислења*,* убедувања*,расправии... Розеви зајаци и Дедо Мраз,се сеќаваш??? Доаѓа Нова Година. 8)

Споено мислење: [time]26 Ноември 2013, 02:15:22[/time]
*Ако не го прочитаат мојот туторијал,by the way само три страни е, и ако не го прочитаат текстот од Емитер за мерење ТС параметри на звучници,онда нема да ги стреламе,ќе си останат живи у своето незнаење и нема да знаат како да направат звучна кутија и стално ќе „дават“ на форумов со прашања „како за звучникот XXYYZZ да направам звучна кутија?“

Драги Форумаши останете си * живи со своето незнаење и немојте веќе да давите и прашувате како да направите зв.кутии,дури не ви каже Маки! Фантастично.* ;D ;D

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Димензии за мали бас рефлекс кутии
« Reply #36 on 26.11.2013, Tuesday, 02:44:19 (Edited 26.11.2013, Tuesday, 08:56:17) »
Батка, не сме се разбрале изгледа. Под правенје на кутии одприлика мислев на тоа зимаш драјвер го буташ у некоја кутија направена онака од око и да очекуваш сериозен резултат.

Што се однесува до моите почетоци. Во тоа време (знаци зборам за втора половина на осумдесетите) имасе во бивша Југославија неверојатно развиена мрежа на самоградители. Постоеше еден часопис кој се викаше Сам. Батка ќе го памети мислам. Моите први звучници беа по шема објавена таму со Динаудио компоненти на кои можат да им позавидат многу денешни хи-фи уреди. Две лета работев како келнер во тогашен Кристијан (денешен Сектор) за да ги купам компонентите.
Првот разгласен звучник ми бесе токму сабвуфер со 12 инча McFarlow драјвер купен од Конрад. И да Кондар ги имаше сите ТЦ параметри потребни да се израчуна една кутија.
Во тоа време бев сеуште ученик во Орце Николов кој тогаш беше електротехничко училиште и Професор по пракса ми беше Цобе, сега повеќето од вас го знаат како сопственик на магазинот Емитер. Од него ги научив можеби и најбитните работи за ова што денес го работам.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Јас  имам доста напишано во Емитер,батка,за разлика од тебе,Можеби и си ме читал ;D
???   ???   ???   ???
Си пишувал у Емитер?? Чисто сумњам! Не може некој да пљука по часописи и истовремено да пишува таму. Дали ти таму пишуваше за розови зајаци и за Дедо Мраз? А ако пишуваше за електроника, онда сигурно некој те потплатил да излажеш нешто у тоа напишаното твое, пошто како што ти кажа све што пишува по часописите е лага и е потплатено:
Цели Влади и Корпорации се подмитливи,корумпирани, а не па некое си весниче

Тоа се вика  маркетинг,ако не си знаел и не верувам дека и тие твои фалени часописи немаат маркетинг служба која се бори да  направи и  добие пари!! Значи,ако не е јасно,парите се тие кои *пишуваат статии и прават тестови*!!!!!!.Ако  не  покажеш пари и не донираш апаратче,звучници,појачалце - нема никој да те погледне и да пишува  за твоето  појачало  макар било најдобро на светот!!
И? Што доби за своите статии? Звучници, појачалце? Колку излажа у своите текстови у Емитер?

Е ајде баш да видиме што текстови си напишал у Емитер,кој се тие,кој број се,која година?

И никогаш не сум рекол дека Емитер е *одвратен*!
А што ти значи ова,пофалба за Емитер?
текстот во Е...ер
Одвратен ти е Емитер, одвратен..

Во твојот профил нема место за ништо освен за една тема која си ја  отворил, еден туторијал со препишани од некаде формули - и толку! Не можев да најдам ниту една друга тема која си ја отворил и одработил! Секој тоа може да го провери.
Секој може да провери дека лажеш,имам и тема за практичен проект за звучник,ево ја
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5168.0

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Имам само неколку прашања, како не ви е мака цело време да се препукувате и да ги уништувате темите, малку човек ќе даде слободода, и одма теми ќе најдете за препукување/понижување/навредување и слично, немате email адреси ?!
таму правете што сакате, оти ова го правите на форум, оти го уништувате местово.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Девил, како да не се расправаш кога на еден Форум само тоа ти останува.Дали можеш да напишеш било што,макар за некоја банална работа за која обично или се согласуваш или не,а побратимов  почнува со серијал во стилот * само јас знам- никој друг не знае,читајте ме мене !*.Прочитај му ги неколкуте предходни постови и мислам дека не треба никаков коментар.А овој последниов ке го оставам без коментар. Очигледно неговата опседнатост,расположение и посесивност се зголемува со временските промени.Врнежливо,монотоно,никакво време.Медицински кажано -бидејќи нема да добие директен одговор, човеков ке биде во депресија некое време.Само затоа му одговарам 8)Инаку темата е одамна расипана,ама поради други прилики нека остане отворена.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Темата си е ок. Тоа што јас сакав да го кажам е дека ништо во предложените димензии што ги наведуваш не е погрешно. Туку дека не секој еден драјвер кје даде задоволувачки резултат.
Некои основни работе сепак мора да бидат запазени.

А тоа кој колку знае или незнае е друга тема. Бујрум, ја секогаш сакам да видам кој што умее. Поставете слики, мерења од ваши кутии па ќе ги дискутираме.
Никој не се родил научен и не е ништо срамно кога почнуваш со нешто да прашаш и да погрешиш.
Денес фала богу има најмалку 3-4 софтвери кои се бесплатни и кои даваат сосема пристојни предвидувања за звучна кутија. Тоа што ти треба се ТС параметрите. Без нив не очекувајте добри резултати. Се е на тепка, или ќе го погодиш или не. Шансите се сепак дека ќе го утнеш.

Дури и со понапредни софтвери врвните резултати се постигнуваат со рафинирано тјуниранје и долги меренја и преправки на прототипот.
Нема ништо здраво за готово. Сите софтвери работат со алгоритми и формули кои секогаш го пресметуваат идеалниот математички резултат кој во стврност не постои.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Тоа што ти треба се ТС параметрите. Без нив не очекувајте добри резултати.
Тоа цело време го пишувам!
Само ти и slidermc ме подржавте у тоа,сите други „мудро“ си ќутат, а само batka е едини кој кажува ТС параметрите немаат везе и дека со нив не може да се направи добра кутија и унапред да се прорачуна какви басови ќе има.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа што ти треба се ТС параметрите. Без нив не очекувајте добри резултати.
Тоа цело време го пишувам!
Само ти и slidermc ме подржавте у тоа,сите други „мудро“ си ќутат, а само batka е едини кој кажува ТС параметрите немаат везе и дека со нив не може да се направи добра кутија и унапред да се прорачуна какви басови ќе има.

Изгледа овој дел од post-от го пропушти ::).

Дури и со понапредни софтвери врвните резултати се постигнуваат со рафинирано тјуниранје и долги меренја и преправки на прототипот.
Нема ништо здраво за готово. Сите софтвери работат со алгоритми и формули кои секогаш го пресметуваат идеалниот математички резултат кој во стврност не постои.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Димензии за мали бас рефлекс кутии
« Reply #43 on 27.11.2013, Wednesday, 10:30:38 (Edited 27.11.2013, Wednesday, 10:33:34) »
Абе Гига што му кажа- сега тотална депресија ќе го фати! :D :D И како сега да не кажам дека не ги ни дочитува постовите!?? 8) И после ми цитира некои извадоци - како Емитер  сум го мразел - а ваму  цитираното нема врска со Емитер!  Или пишува дека сум лажел дека има само една тема за звучници отворено и еден туторијал - и ништо више!Имал тој ПРАКТИЧНА ТЕМА отворено - па таа е едина и јас тоа и ти го признав
цитирам: Во твојот профил нема место за ништо освен за една тема која си ја  отворил, еден туторијал со препишани од некаде формули - и толку! Не можев да најдам ниту една друга тема која си ја отворил и одработил! Секој тоа може да го провери.
Секој може да провери дека лажеш,имам и тема за практичен проект за звучник,ево ја
И сега? Го прочита ли последното од Гига? Па Милошевиќ се слага со мене.Тоа го велам и јас цело време,ама ти немаш капацитет да го разбереш.
И наскоро ке понудам на продажба десетина годишта на ЕМИТЕР кои ми се вишок,со специјална цена за тебе,ак осакаш да си ги купиш со подвлечени теми каде сум напишал по нешто.Не се многу,ама да се знае.
А она за Е...ер воопшто не си го ни разбрал,батка- за жал!

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Сега малку ја извртевте работава. Можеш да мерис и да сечес коку ти душа сака и на крај ништо да не направиш ако однапред незнаеш каков драјвер ти треба.
А тоа можеш да го направиш единствено ако ги знаеш ТС параметрите.
Тие се исклучително битен дел од целиот процес и без нив мозес да се сликаш и да луташ во мрак.
Рафинираното тунирање за кое говорам е последниот дел од процесот кој реално најдолго трае. Тој дел на крај може да маправи да се постигне резултат кој ќе биде најблиску до идеалниот можен. Овде зборам за многу фини нијанси. Но знаеме дека нијансите можат да ја направат кутијата да се издвојува од конкуренцијата  ;D.

Значи ќе повторам уште еднаш. БЕЗ ТС ПАРАМЕТРИ ДОБРА КУТИЈА НЕ СЕ ПРАВИ.

Како ќе знаеш дека еден драјвер воопшто одговара за кутијата која си ја замислил ако не ги знаеш параметрите?