Author Topic: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија  (Read 7592 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-систем
« Reply #45 on 17.11.2013, Sunday, 18:22:05 (Edited 17.11.2013, Sunday, 19:15:39) »
епа за овој 8-цата што имам пишано параметри, фрефкенцискиот оспег му е 44 -4к барем така го пишува ама реално би било од 80,100- 3000к затоа јас планирам да земам вискотонец и резонатната фрек. на скретницата да ја направам околу 2.8к  ;D ама незнам дали осмицата да ја заменам со 10кa, ама во тој случај би морал да ставам хорна...
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Тоа е во ред. Тоа е и најчестата резна фреквенција на двосистемски кутии. Внимавај, 1" високотонците ретко имаат резонантна фреквенција под 2кХз. Затоа подобро да најдеш најдеш високотонец со калота поголема од 1".

Можам да ти го предложам ТЕЛЕ-СТС1108, СТС1104 или пак било кој високотонец-софтдом од визатон. Башка пред недела дена добив лошо центриран ТЕЛЕ-СТС1104 и морав сам да ја извадам калотата и да ја центрирам (изгубив едно 4 саати при тоа). Пријатно се изненадив дека во магнетната пукнатина има ферофлуид во овој евтин високотонец!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-систем
« Reply #47 on 17.11.2013, Sunday, 20:31:34 (Edited 17.11.2013, Sunday, 22:02:30) »
во тој случај да земам хорна или пак високотонец со дијаметар поголем од 25мм, штом велиш дека резнонатната фрекфенција на 25мм вискотонците е околу 2.5к, јас баш планирав да земам таков, ама ете добро е да се знае дека ке сум направел грешка  ;) ;D инаку што цена го зема ти високотонецот?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
батка ако не најдам вискотонец со поголем дијаметар од 25мм ке морам да ставам хорна, инаку не реков дека ке ги правам hi-fi  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија
« Reply #49 on 17.11.2013, Sunday, 22:35:01 (Edited 17.11.2013, Sunday, 22:43:27) »
Па зошто беше целава фрка со формули,математика и пресметки? ;D ;D ;D ;D Го испотресе Маки со математиката. 8) Веројатно нема РА кутии да правиш со 8-ци?? фантазија! Ти фали малку повеќе теорија,побарај на нет или на Форум прочитај ги сите постови за звучници.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
батка...една молба...да ми дајш вредностите на калемите и кондензаторите на твоите скретници за тестирање, да ги склопам со преклопници...фала однапред :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Abe, batka, mozes i so presmetki da napravis kutija pa na kraj da ja utnes rabotata, i obratno moze da na napravis nekoja onaka bez presmetani dimenzii i na kraj da zvuci ubavo. Taka da veruvam deka nemoze ni so presmetki da se napravi hi-fi kutija vo domasni uslovi, ama barem moze da se dolovi toj kvalitet. Od mob....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стифи ,ако еден ден ги патентирам можеби ке можеш да си купиш нешто такво,за едно 100-200 ЕУ  ;D
Металика,со тебе завршив  8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија
« Reply #53 on 17.11.2013, Sunday, 23:52:18 (Edited 18.11.2013, Monday, 00:13:10) »
Батка, кажи им на овие дека не се hi-Fi звучници
Code: [Select]
http://www.klipsch.com/heritage-floorstanding-speakers Користат хорни во секој поглед. Ако звучните единици-драјвери не ти го факјаат фреквенцискиот опсег кој го бараш, ти штимај и цела година ако сакаш, ама звучниците нема да имаат поголем опсег ;)

Тоа за одалеченоста на високотонецот од басот ретко кога е погодено во пракса. Металика, потруди се високотонецот да го наместиш што поблизу до басот, нема да имаш никаков проблем со свртницата. Дури и ако можеш да го наместиш високотонецот во иста линија со басот, нешто слично на овие техникс
Code: [Select]
http://img.canuckaudiomart.com/uploads/large/217325-technics_sb4500a_speakers_linear_phase_system.jpg
Што се однесува до мерење на ТС на направена кутија, посебно бас рефлекс, лесно можеш да ја наместиш тјунинг фреквенцијата со продолжување или скратување на цефката. Пробај батка, ке видиш што ти зборувам ;)

Споено мислење: [time]17 Ноември 2013, 23:55:39[/time]
И овие не се hi-Fi ;)

Living Voice Speakers, the worlds most expensive loudspeakers, Kondo amplifiers

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти не разбра веројатно што сака Металика да прави . ;D Не фантазирајте ,ако стави хорна таа ке биде пластична пиезо и ништо повеќе.Завршувам со ова ,на крај - промашена тема.Пријатно.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија
« Reply #55 on 18.11.2013, Monday, 00:12:54 (Edited 18.11.2013, Monday, 00:17:03) »
Не не не пиезо! Него прав компресионен драјвер, со голема погодена хорна. Се надевам дека на тоа мислеше и Металика.

Споено мислење: 18.11.2013, Monday, 00:17:03
Батка ова што го кажа за местењето на свртниците апсолутно се согласувам. Ама нема секој поголемо познавање за да може да си прави своја свртница.Најлесен резултат дава рез околу 2500Хз

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Динамичка хорна??? Не, никако,не ни знае колку чини една таква.Уште и на 8-ца од 1200 ден 8) Ај не ме зезај човече.Гледаш дека само фантазии има  и не верувам дека и ке направи кутии  :D ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Не го демотивирај човекот. Ако има мерак му кажавме се што можевме и сега негово е да фати да прави.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако нема некој друг што да додаде,темата нека мирува или нека биде затворена:Ги избришав сите офф-топик постови.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-систем
« Reply #59 on 18.11.2013, Monday, 16:12:21 (Edited 18.11.2013, Monday, 16:14:45) »
нека ја отворена, кога ке земам звучници ке пишам пак во оваа тема да не отварам друга  ;)
Kure je kupio novog BMW-a