Author Topic: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија  (Read 7590 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
маки, бидејки прашав во продавница и ги имаше на излог  сметам дека се нови, за парамтери во сооднос на цена не се разбирам баш многу, и затоа реков ако треба ке фрлам и некој денар повеке ама да имам стварно квалитет. инаку го прочитав твојот туторијал и излава 12 л, Vas на кутијата 0.35 x  34.4 на звучникот =12.04=12л.
стифи, наводно овој звучник е деклариран за 90вати рмс, а колку е вистина тоа незнам  ;D не е проблем да направам компресиона или тл кутија само сакам нешто би звучело добро, бидејки пишав бас рефлекс немора да значи дека се држам строго до тоа.  ;)
батка не реков дека е бренд, онака само за тој прашав. инаку првобитната замисла ми беше да правам со 12ка звучник, бидејки и онака ми се за нешто измегу слушање музика и забави... а и не сум некој баш аудиофил. како што кажав не е проблем да направам било каков тип на кутија бидејки дрвенаријата ке ја правам на CNC. Патем стифи мислам дека ти имаше постирано тема за самоградба на звучници, па да те прашам што басови користеше мислам големина и бренд  :) ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОКИ,јас мислев дека го квалификуваш басот како добар,бренд-нејм звучник.Само ,ако бараш помош,дај го и призводителот,моделот,да видиме за што се работи.Ако ти значи моето искуство- за бас рефлекс бирај бас со мал од,цврст,без гумен амортизер(по можност!), поосетлив нека биде ( 90-95 дб).Сепак за она што го кажа добар ке ти биде компресиониот модел.За журки и погласна музика нека биде барем 12 инчи.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ма каков бренд, кој ти дава добар звучник за 1200???  ;D инаку порано што имам прашувано, се секавам имаше една 12ка 1800 ама за жал симсоник, а другите беа со гумена мембрана, како оние што ги ставаат во кола, изгледа тоа им е и провобитната намена.. и така ми фатија око овие 8ците и 10ките. инаку што е разликата помегу бас рефлекс, компресиона и тл, освен разликите во градбата ?  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија
« Reply #18 on 16.11.2013, Saturday, 18:12:23 (Edited 16.11.2013, Saturday, 20:01:04) »
Ќе треба малку повеќе да прочиташ.Да бидам неутрален,eве еден близок сајт  8)

Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/zvkut.html
или пократко,ако сакаш оди во Звучници и најди еден мој напис * Како се прават звучни кутии*  ;D ;D ;D

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2865.0

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-систем
« Reply #19 on 16.11.2013, Saturday, 18:45:24 (Edited 16.11.2013, Saturday, 22:21:12) »
го прочитав, и се е добро објаснето  ;D значи ја отфрлил тл кутијата од опциите ми остана да се одлучам помегу компресиона и бас рефлекс... за бас најверојатно ке ставам 8ца или 10ка во краен случај 12ка ама ако најдам некоја добра., хорна ке се најде, скретницата јас ке ја правам... затоа сега барам помош од вас, каква да биде кутијата бас рефлекс или компресиона. да напоменам ова ке ми биде прв порект за изработка на звучници.  ;D

edit: Се одлучив да правам компресиона, и онака за да направам добра бас рефлекс ми требаат добри звучници, а се знае што цена се добрите звучници....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,сто километри текст напишав и јас и другиве,ако досега не разбра како оди тоа ,дај некој друг да ти ја направи! Немаш ни бас одбрано,ниту ништо купено,а кутија ке правиш?? 8) ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Прашања околу изработка на дво-систем
« Reply #21 on 16.11.2013, Saturday, 22:20:57 (Edited 16.11.2013, Saturday, 22:25:11) »
изгледа не се разбравме добро...  :P вака значи јас барав да ми посочите некој софтвер, и добив одоговро winisd, или пак формулите.... ова го барав, за да можам откако ке одберам бас да ја пресметам кутијата, а не да земам некој па после да си ја мавам главата зошто сум го земал баш тој  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашања околу изработка на дво-системска звучна кутија
« Reply #22 on 16.11.2013, Saturday, 22:29:37 (Edited 16.11.2013, Saturday, 22:32:41) »
Очигледно логиката назад ти оди,со среќа! Прво најди и купи си звучник.Реков - колку пари-толку музика! Тргни од тука. ;D

Споено мислење: 16.11.2013, Saturday, 22:32:41
Прочитај си го првиот пост!!! ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
зошто назад? бидејки си имам однапред поставени принципи на работа?? зошто мора да го купиш звучникот прво ? кога можеш да ги најдеш прво параметрите за тој звучник да ја пресметаш кутијата и да земеш се наеднаш ?? и да немав намера ова да биде тема туку првобитно беше пост во темата"Случајни муабети" и да знам што имам напишано во првиот пост, дека сакам да направам бас рефлекс, али сега го сменив мислењето за компресиона, бидејки и онака без добри звучници не се прави бас рефлекс, параметрите за звучинкот беа за една опција.......и зошто тоа твоето "Со срека" ми звучи како сарказам ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е сарказам.Стварно среќа ќе ти треба!! Има една изрека * на нероден Петко капа му кроиш!*.Купи си звучник со познати параметри,ако сакаш веќе така.Ама брате - прво купи си! Ами ако не најдеш звучник со сите потребни параметри???  8) Тоагаш ке имаш проблем веројатно.што ни  Winisd  нема да ја реши!?? Или грешам? Нема врска, темата си е твоја.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ајде, ајде штом си запнал така и ке биде,  ке купам во најскоро време. иако не гледам ништо погрешно, мислам стварно можеш парамтерите да ги земеш и без да го купиш звучникот, тие секако ке бидат исти и без да го купиш и да го купиш  ;D ама ајде.... да не испадне карам се обратно  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Значи.друго ти велам- прво купи го звучникот,па потоа  прави есап!  ;D Параметрите се параметри,и да ги нема дадено параметрите ,може да ги измериш.Ама и да не ги измериш сите ,ако го знаеш моделот и општите карактеристики на звучникот,многу лесно ке дојдеш до резултат.Значи затоа велам - колку пари толку музика! Ако си купиш поскап и подобар бас ( кај нас сметката е тоа -подобар бас= повеќе парИ! Затоа , внимавај!! 8)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Одг: Прашања околу изработка на дво-систем
« Reply #27 on 17.11.2013, Sunday, 00:29:36 (Edited 17.11.2013, Sunday, 00:32:38) »
маки,
го прочитав твојот туторијал и излава 12 л, Vas на кутијата 0.35 x  34.4 на звучникот =12.04=12л.
???   ???   ???   ???
Си го прочитал??  ??? А бе ништо не си прочитал,како ти излегува 12 литри, од каде измисли дека волуменот на кутијата се добива со множење на Qts=0,35 параметарот со волуменот Vas=34,4 литри??  ???
Погледни ги табелите у мојот туторијал,ево што ти напишав у претходниот пост
Формули и табели имаш у мојот туторијал „Како правилно се прават звучни кутии“
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=5168.0;attach=5390Таму сум напишал пример за Qts=0,35, тоа е скоро исто како твојот звучник, може да ги употребиш вредностите од табелата,
внатрешен волумен на кутија Vb=0,54Vas=0,54x34,4=18,6 литри

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве зошто треба да се воведе математика на матура! ;D ;D :D :D :D :D :D :D  Абе,што се расправате,човекот уште не купил звучник. ;D Прорачунот беше за 8-ца со Qts= 0,35. 8) ??? Ама сега се паѓа во вода,можеби дечкото 12ка ке си купи.Којзнае уште што ке му текне!! ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
batka што е поврзано ова со математиката ? а? бидејки некој напишал туторијал на дијалект  и јас се чудам пола саат да разберам што значат одредени делови?? ама ајде се виде помошта, бидете ми поздравени, ке пресметам некако сам...има еден куп стручна литература, во книгата барем нема да пишува: не си купил ова она, што си прочитал..... итн. толку од мене....
Kure je kupio novog BMW-a