Author Topic: Помош окулу бас кутија..  (Read 3761 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #30 on 08.12.2013, Sunday, 22:19:54 »
Дечки фала ви на идеите го направив со два “басови“  ;D 2х50 вати и појачало од 30 вати... На тивок глас вадат многу добар глас и бас, но ако пуштам повеке глас се јавува некакво изобличување, бидејки ги имам поврзано на 2.1 аудио 10 вати бас 4 инчен му го извадив него и само му пуштив сигнали до другото појачало... можно ли е да има некаква блокажа??? Бидејки како предпојачало го користам оргиналното за басс и глас??
Code: [Select]
http://static.limundoslike.com/slika-2-1-sistem-MS-Industrial-Ltd--31313281v288h216.jpg
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #31 on 08.12.2013, Sunday, 22:32:22 »
Ако можеш нацртај што си направил.Вака гледано не те разбирам што се си направил.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #32 on 08.12.2013, Sunday, 22:45:16 »
Ако можеш нацртај што си направил.Вака гледано не те разбирам што се си направил.
Не сум баш по цртањето  ;D  ;D вака сега имам вакви звучници
Code: [Select]
http://static.limundoslike.com/slika-2-1-sistem-MS-Industrial-Ltd--31313281v288h216.jpg ама слабо басс вади бидејки е 10 вати, е сега басчето му го извадив и му пуштив сигнали од басот до појачало 2х30 вати и два звучници од 50 вати (значи наместо оргиналното 10 вати бас го заменив со појачало и два басови).. Значи добро си свират на тивко (нормален глас) ако попуштиш малку повеќе глас (пола глас) басот вади некакво изобличување (како на грчи, прди,) незнам како да се изјаснам а не е на макс гласот. Па утре ќе пробам да снимам...
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #33 on 08.12.2013, Sunday, 22:50:52 »
Не може сигнал за појачувач да земаш од звучник и да очекуваш хај-фај. Очигледно и басчето е преслабо за такво нешто па затоа и * прди* .Види да не си го оштетил механички негде .

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #34 on 08.12.2013, Sunday, 22:59:03 »
Не може сигнал за појачувач да земаш од звучник и да очекуваш хај-фај. Очигледно и басчето е преслабо за такво нешто па затоа и * прди* .Види да не си го оштетил механички негде .
Во ред, значи мене ќе ми треба сега да си направам едно мое 2.1 и да си “свиркам“  ;D Доколку направам мое 2.1 ќе ми требаат 1 појачало за високотонците (15-20 вати) и друго појачало за басот (70-80 вати)? Па ако можи некоја шема детално се за 2.1 да си направам, мислам дека имаше во форумот но не можам да најдам... И уште нешто дали некој ги има проверено басовите во Алфа електроник црвени што се по 500 ден 4 оми 180 вати??  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)