Author Topic: Помош окулу бас кутија..  (Read 3759 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #15 on 10.11.2013, Sunday, 14:24:28 »
Овој горниов предлог сватете го -како не треба да правите звучни кутии!Се што кажа погоре колегава е погрешно-од лепеање со силикон ,до користење на страници од ТВ апарат и алуминска фолија!Кој сака да прави зв.кутии ,нека побара на Форумов,има доста постови за тоа.И не знам кој е тој постоечки вуфер кој си го копирал,ама сигурно би сакал да ставиш слика да го видам.Првпат слушам за дампирање со алуминска фолија!? 8)
Ретко се слагам со batka (скоро никогаш  8) ),али за ова ептен се слагам,тоа што го напиша Jovicar е страшно погрешно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #16 on 10.11.2013, Sunday, 14:56:21 »
Конечно свати што е суштината или лице ми правиш?? ;D ;)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #17 on 10.11.2013, Sunday, 16:15:00 »
Не ти правам лице,се слагам дека тоа што го напиша Jovicar е страшно погрешно.
Она со „суштината“ не ти го сфаќам,али нема везе..

Jovicar,исто и мене ме интересира што постоечки вуфер е тоа,што фирма е,може ли слика?

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #18 on 10.11.2013, Sunday, 18:28:18 (Edited 11.11.2013, Monday, 00:26:53) »
Не сум ставил слика на постот затоа мислите дека е погрешно. Еве ја сликата



според ова нека направи и нека каже резултатот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #19 on 10.11.2013, Sunday, 18:46:44 »
Кој го правеше ова,или е од некое траскалче што се вика * хоме театре* ???? ( марка??)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #20 on 10.11.2013, Sunday, 20:02:13 »
До сега имам видено доста буферскии и саббуферски кутии.Но првпат да сретнам нешто вакво.Пази дури да има и залепено алуминиумска фолија на иверица.Прво структурата внатре на оваа кутија е никаква не е ни компресивна ни бас рефлекс ни лавиринт.Само обичен отвор ;D ;D.Јас не му препорачувам на никој да прави ваква звучна кутија на никој.Незнам ем членот викаше сакал да ечи басот да тресе,со ова нема шанси.Само може да се добие некој лош бас а за тресење и екстремно ниски тонови да не правиме муабет. ;D ;D ;).И да никако кутија за бас да не се изработува од иверка,а од старине Еи Ниш телевизори шасијата исто така не доаѓа во предвид. ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #21 on 10.11.2013, Sunday, 20:13:27 »
да прашам и јас нешто  :) ке може ли да се направи добра бас кутија од махагоново дрво или пак од бреза? сум читал дека тие имаат добра акоустична резонанца, и секако се употребуваат за правење на гитари  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #22 on 10.11.2013, Sunday, 20:37:58 »
Друже за бреза незнам , ама на дискавери гледав стварно имаше на она како се прави тема беа звучни кутии.И стварно махагоново дрво многу добра резонанса имало.Нека кажат поискусниве членови на форумов за некое чудно изработување на бас звучна кутија.Сум слушнал дека има многу импровизации ама секако од искуство ви кажувам алуминиумска плоча внатре во кутијата никако. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #23 on 10.11.2013, Sunday, 20:45:04 »
Обично,чисто дрво не се употребува за зв.кутии.Првоскапо е,а второ ако му погодиш некоја резонантна фреквензија,има да * пее*.. ;D Неутрално и евтино решение е иверицата,а во последно време медијапанот,заради можноста за полесно обликување  и фарбање.Махагони дрвото е доста скапо ,па не би препорачал со него да работите.Дури и големите фирми употребуваат махагони фурнир,а никако полно  дрво.За зв.кутии не се употребува метал ,па ни за преградување или недајбоже страници на кутија.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #24 on 10.11.2013, Sunday, 20:48:25 »
Не сум ставил слика на постот затоа мислите дека е погрешно. Еве ја сликата

 според ова нека направи и нека каже резултатот.
Ова е обичен бандпас субвуфер.
А ти претходно како го опиша со зборови..  :D   :D
Али да знаеш она со алуминиумот нема везе,погрешно е.

Уште не ми е јасно ова што го напиша
Потоа ке земеш од алуминска фолија она што останува во средината и ке го ставиш кај што е цевката.

 Ако сакаш уште малку појак бас да има од кога ке завршиш кутијата земи направи паралелни дупки на цевката внатре и од провевот што ке се ствара низ дупките кога ке излегува звукот ке прави сосема мала нијанса на бас.
Може цртеж?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #25 on 10.11.2013, Sunday, 20:50:20 »
Ете да му се заблагодариме на батка многу добар и прецизен одговор даде што како.Баш и на тоа мислев махагоново дрво е скапо а со обично дрво неможе е сега која е резонантната фреквенција на брезата прашање е ;D ;D ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #26 on 10.11.2013, Sunday, 20:55:05 (Edited 10.11.2013, Sunday, 20:56:58) »
Па има *мерачи *на Форумов,можеби ја измериле резонантната фреквенција на брезата.
Е,сега има бела,црна,ваква-таква бреза.... ;D Не сум упатен многу во тоа. Сепак во последно време некои се кочеперат со руска бреза,која е лесна,а не верувам и  многу евтина.Сепак,за наши и аматерски услови -иверица 2 см дебелина,за  секоја прилика !Нема да погрешите.Медијапанот е полесен,поцврст,ама е поскап!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #27 on 10.11.2013, Sunday, 20:58:37 »
Знам знам батка медијапанскине плочи посебно за мебели што ѓи користат се многу добри за звучни кутии. ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #28 on 11.11.2013, Monday, 18:20:18 »
Дупли зид од иверица, измеѓу исполнет со песок. Нема подобра комбинација, ама ке ви треба кран за да го поместите тоа чудо.  :)

Што се однесува до "Б"уферот на пријателов, направен со Еи Звучник, нека едноставно ја затвори кутијата. Јас тука гледам ептен голема екскурзија на звучникот но звук никаде. Тоа кажува дека кутијава е наштелувана ептен ниско и не додава на звук туку само додава на екскурзијата на звучникот. Предпоставувам дека на овој звучник Xmax (максималното движење во еден правец) не би требало да е повеке од 8мм. Ако ја помине оваа граница, се губи басс, а не се добива! Башка што познавајки ги овие звучници Нишки, имаат Qts над 1, единствен избор на кутија е ТЛ, Компресиона кутија или отворена кутија.

60Л кутија затворена, ке ти ја заврши работата, или ако не си во можност нова да правиш, едноставно убаво затвори ја постоечкава со парче иверица и дрвофикс.


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #29 on 11.11.2013, Monday, 18:58:50 »
Да друже и јас викам да се затвори кутијата.Ама членот вика сакам басот да тресе со таква лоша конструкција он ќе добие бас.Ќе добие некој обичен лош бас,а за тресење и екстремно ниски басови нема шанси пак викам. ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш