Author Topic: Помош окулу бас кутија..  (Read 3760 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Помош окулу бас кутија..
« Opened on 06.09.2013, Friday, 13:50:22 (Edited 06.09.2013, Friday, 15:05:06) »
Поздрав дечки. Имам еден проблем си со направив едно мало басче 50 вати е му направив и кутија е сега има мн добар и кавалитетен глас и бас но нема никакво тресење (вибрации) ептен малку можно ли е да е до кутијата бидејки е од иверица прилично дебела окулу 2цм..

Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #1 on 06.09.2013, Friday, 14:36:22 »
Не разбирам какво тресење сакаш ;D  Кутијата се прави да не тресе ;) Бидејки не даваш никакви други параметри,веројатно  ги немаш  оние 30 Хз. Тоа е веке проблем на басот- дали тој може да репродуцира толку ниски фреквенции,односно дали јачината на појачувачот е доволна за погон на басот,Земи сигнал-генератор  и  пушти синус 30 Хз,паке видиш до каде си.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #2 on 06.09.2013, Friday, 15:02:45 »
Не разбирам какво тресење сакаш ;D  Кутијата се прави да не тресе ;) Бидејки не даваш никакви други параметри,веројатно  ги немаш  оние 30 Хз. Тоа е веке проблем на басот- дали тој може да репродуцира толку ниски фреквенции,односно дали јачината на појачувачот е доволна за погон на басот,Земи сигнал-генератор  и  пушти синус 30 Хз,паке видиш до каде си.
да да на 30 Хз ќе ја фрли мембраната :D Сакав да прашам дали има врска дебелината на кутијата со вибрациите, дека под бирото ми е басот ептен малку го треси бирто затоа сакам повеќе  ;D  ;D затоа прашав дали игра улога дебелината на кутијата  :D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #3 on 06.09.2013, Friday, 15:05:40 »
не се разбирам многу во звучници, али зошто ке ти е да вибрира ?  ;D нели целата е поента за кутиите е да има што помалку вибраци и акустика или така нешто. и без навреда ама ако сакаш вибрации на еден мотор ке му ставиш еден замаец, и ке го прицврстиш за бирото, ете ти вибрации колку сакаш  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #4 on 06.09.2013, Friday, 15:18:53 (Edited 06.09.2013, Friday, 16:56:12) »
не се разбирам многу во звучници, али зошто ке ти е да вибрира ?  ;D нели целата е поента за кутиите е да има што помалку вибраци и акустика или така нешто. и без навреда ама ако сакаш вибрации на еден мотор ке му ставиш еден замаец, и ке го прицврстиш за бирото, ете ти вибрации колку сакаш  ;D ;D
хахахахаха ете и видео

Bass test
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #5 on 06.09.2013, Friday, 15:23:39 »
епа тогаш најди си некои 15 инчни звучници и некое јако појачало од 500 вати па нагоре и уживај. ама јака им душа на твоите комшии ако земеш 500ватно појачало  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #6 on 06.09.2013, Friday, 15:35:36 »
епа тогаш најди си некои 15 инчни звучници и некое јако појачало од 500 вати па нагоре и уживај. ама јака им душа на твоите комшии ако земеш 500ватно појачало  ;D ;D
хехе знаеш од кога мислам имам едно појачало 400 вати ама си го чувам вкола сакам да го стаам  ;D  ;D за брзо време  ;D  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #7 on 06.09.2013, Friday, 16:57:38 (Edited 06.09.2013, Friday, 17:01:58) »
Сакаш да ти „прди“ басот ???. Ова е некоја најнова мода ???. Не ми е јасно, поентата е да биде лошо дизајнирана кутијата и да тресе? Па земи малку излупај ја, тресни ја од бетон или асфалт неколку пати и ќе тресе.

А инаку, басот на видеото „прди“ бидејќи има ставено платнена прекривка до амортизерот (се гледа на видеото). Ти можеш да ставиш некое миленце врз амортизерот, само не ставај предмети врз миленцето за да го држат, бидејќи може да паднат од прејаките вибрации, најдобро е да го заковаш за кутијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #8 on 06.09.2013, Friday, 21:16:32 (Edited 06.09.2013, Friday, 22:33:54) »
види пробај бас рефлекс одврти му....

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #9 on 06.09.2013, Friday, 23:50:33 »
Сакаш да ти „прди“ басот ???. Ова е некоја најнова мода ???. Не ми е јасно, поентата е да биде лошо дизајнирана кутијата и да тресе? Па земи малку излупај ја, тресни ја од бетон или асфалт неколку пати и ќе тресе.

А инаку, басот на видеото „прди“ бидејќи има ставено платнена прекривка до амортизерот (се гледа на видеото). Ти можеш да ставиш некое миленце врз амортизерот, само не ставај предмети врз миленцето за да го држат, бидејќи може да паднат од прејаките вибрации, најдобро е да го заковаш за кутијата.
басот потполно убаво си работи...  ;D тоа од десна страна под басот е тоалетна хартија Perfex хахахахахахахахахахахах на појако ја кине  и залепена е да се гледа колку дува  ;D  ;D  ;D  :D  ;D хахахахаахахах
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #10 on 07.09.2013, Saturday, 00:26:12 (Edited 07.09.2013, Saturday, 00:34:15) »
Братучед,со ова * басче* (мислам дека е нишко!) и ова резил кутија сакаш бас од земја да тресе!?Абе,овој под 60 Хз нема да мрдне ,а не земјотрес да ти прави.И кутијата воопшто не личи  за вуфер ,ами е само дотерана да биде вуфер.Друг е проблемот дали имаш соодветен појачувач и свртница за него.Трета работа е дека басот може да е *издуван* и да не сака да мрдне на басови,па  само вади некои средни и плитки басови.Направи си некоја подобра кутија,направи си свртница и купи си асолен бас.

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #11 on 09.11.2013, Saturday, 22:09:03 »
другар а може и до кутијата да биде пошто ја како што гледам на бас кутија ти никаде дупка немаш направено.. може и до тоа да е !!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #12 on 09.11.2013, Saturday, 23:17:56 »
Ова кутија бас рефлекс ли е можеби и грешам поправетеме ако грешам.Да ти кажам ти многу сакаш многу бараш од кутијава нема ни добар отвор не е ни како што треба.Не е од добар материјал а ти сакаш да ти тресела.Мислам стварно терајте си вака користија како обичен бас нискотонски.Ти објаснија постручно другиве членови кои имаат големо искуство во аудио техниката,дека оваа на 30 херци фрекфенција да репродуцира нема шанси.Ти тоа што го сакаш е саб бувер.А тоа е екстремно низок бас дури и под 30 херци.А оваа кутија не ни може да се смета за тоа.Терај си вака кутијава ти вади некои басови само.Ако сакаш нешто екстремно тогаш куписи или направи си друга со оваа шанси нема  друже ;D ;D ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #13 on 10.11.2013, Sunday, 02:13:32 (Edited 10.11.2013, Sunday, 18:27:16) »
Ке земеш иверица, најпожелно од старите нишки телевизори дрвените, ќе направиш кутија ке лепиш со силикон. Потоа ке земеш од алуминска фолија она што останува во средината и ке го ставиш кај што е цевката. Ако имаш стави подебела алуминска плоча позади како што е на сликата ако не немаврска малце послаб бас ке дава. Ако сакаш уште малку појак бас да има од кога ке завршиш кутијата земи направи паралелни дупки на цевката внатре и од провевот што ке се ствара низ дупките кога ке излегува звукот ке прави сосема мала нијанса на бас. Еве ти малку визуелна помош околу кутијата, ја имав порано копирано од веќе постоечки вуфер.
http://i.imgur.com/afrR1ga.png

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош окулу бас кутија..
« Reply #14 on 10.11.2013, Sunday, 11:28:26 (Edited 10.11.2013, Sunday, 11:45:16) »
Овој горниов предлог сватете го -како не треба да правите звучни кутии!Се што кажа погоре колегава е погрешно-од лепеање со силикон ,до користење на страници од ТВ апарат и алуминска фолија!Кој сака да прави зв.кутии ,нека побара на Форумов,има доста постови за тоа.И не знам кој е тој постоечки вуфер кој си го копирал,ама сигурно би сакал да ставиш слика да го видам.Првпат слушам за дампирање со алуминска фолија!? 8)