Author Topic: Реставрација на Mccauley B1540 и изработка на кутија  (Read 2060 times)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Реставрација на Mccauley B1540 и изработка на кутија
« Opened on 09.07.2013, Tuesday, 13:09:27 (Edited 09.07.2013, Tuesday, 16:00:26) »
Подолго време ги  имав звучнициве т.е. само кошницата и магнетот беа  од нив и ги чував затоа што имаа Ф100 намотки и така по 10 години седење во ќошиња се решив да ги реконструирам . Набавив мембрани амортизери,намотки и се пристапи кон реализација . Се убаво склопено средено центрирано за мерак . Ги тестирав во едни кутии кои веќе ги имав и се изненадив од резултатот кој го слушнав. Звучниците имаа неверојано ниска фрекфенција на репродукција. Значи немам опремам за мерење ниту сум во можност да набавам се што е проектирано е од око и уво (што би рекол мојот драг професор Таневски - столарска работа :) . Ги имам и податоците за спецификациите на звучниците ама бидејќи се реставрирани и параметрите веќе не се тие па така проектирав кутија од ОКО со тоа што појдов од намената дека ке ја употребувам за на отворен простор . Подолу се слики од кутијата и звучникот морам да кажам дека сум пријатно изненаден од неа .  ;)  
Да напоменам само звучниците беа монтирани во front-loaded horn  кутија ама сепак сакав да проектиран нешто поразлично од досека затоа што ако не се употребува ке остане за тестирање :D

линк од спецификации на огиналниот драјвер
Code: [Select]
http://www.41hz.com/forums/content.php?450&nocache=yes&ID=992&brand=McCauley&model=1540
Слики











Првичната замисла







При крај со конструкцијата  :)



Ако некој има идеја за друг дизајн може да направам уште една кутија за тест (по можност помала за транспорт полесна )  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Убаво регалче ;D. Мала шала ;). Коментарот се одесуваше на големината, не на квалитетот на звукот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова хорна со обратно поставен  бас мислам дека помалку одговара на твоиве басови.Мислам дека една ТЛ изведба со отворен бас према  напред и С  лавиринт позади уште подобро кеим годи.Ама штом си ги направил терај ги  така.Ако ги работиш  за разглас,најдобросоактивна свртница и некој добар  снагаш.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
А каква “машинерија“ имаш овие да ги движи? :P

btw.. најс! :D

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Имам Phonic XP2000 за басовите,еден рачно изработен снагаш со по 8 MJ15024 по канал и 2x85V DC напон за сателитите (ќе направам некоја фотка од него ),активна скретница Ecler FAP2.2  еден процесор за звук на Behringer  и  ги користам за журки во комбинација на миксер Begringer DJX700 и 2 Pioneer CDJ100s.  За сателити имам 4 кутии со Eminence Delta 12 и BBA Y101 horni . Еве едно кличе од претходниов викенд . Го наместив бинот за тест и сум ама  крајно :o очекував нешто ама не тоа што го чув  ;D

Code: [Select]
https://www.facebook.com/photo.php?v=4391669289586

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Реставрација на Mccauley B1540 и изработка на кутија
« Reply #5 on 10.07.2013, Wednesday, 00:13:08 (Edited 11.07.2013, Thursday, 21:48:14) »
tefe_negro а колку пари те фати ова све на све? :D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Ако навистина не сакаш да е од око, треба да се измерат ТС параметрите на преправените звучници. Друга опција нема...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Реставрација на Mccauley B1540 и изработка на кутија
« Reply #7 on 11.07.2013, Thursday, 22:49:22 (Edited 11.07.2013, Thursday, 22:54:02) »
Овакви бинови не се за отворен простор! До израз идат во затворен простор.И сега Маки пак нешто ке искоментира,ама подобро би било да си направиш поинаква кутија : бас рефлекс  или ТЛ .Пиши ми приватна порака и остави маил ке ти испратам мој предлог.
За другите извинување ,ама предлогот е поголем од можностите на ставање документи на  на Форумов ;D

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Реставрација на Mccauley B1540 и изработка на кути&#
« Reply #8 on 11.07.2013, Thursday, 23:41:46 (Edited 11.07.2013, Thursday, 23:47:19) »
Е сега батка се кажа  со муабетов . Звучниците се губат во затворен простор . Скоро и да ги нема ги тестирав пред некој ден баш ме интересираше како внатре ќе свират и резултатите се разочарувачки ама затоа па на отворено дигаат од земја  ;) Инаку за цена не сум сигурен колку излезе мембраните ги зедов 600ден калемот 350 и амортизерот 100 така мислам беше  а медијапанот го имав од поодамна земено и за друга намена ми беше

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Извини,ако е така,грешка сум, ама баш би сакал тоа да го видам и чујам - не сум чул од вакви кутии добар бас на отворено ;D ;D не бар  од 5 метра понатаму од кутијата 8)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Реставрација на Mccauley B1540 и изработка на кутија
« Reply #10 on 12.07.2013, Friday, 18:17:28 (Edited 12.07.2013, Friday, 18:20:25) »
Да ти кажам право и јас сум изненаден од резултатот кутиите на 100м се слушаат на отворен простор ги користам во еден кафич во центарот кај нас ми се чини дека цел град се дига во воздух . Страшна работа не можам да ти опишам мораш да видиш и слушнеш. Имам и други бинови со Eminece Kappa Pro LF  ама се губат покрај Mccauley-то . Сакам само да ти напоменам намотката која е сега во драјверот е со подебела жица бидејќи имаше простор и не беше проблем да ја монтирам .