Author Topic: Студиски втор пар монитори  (Read 5117 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #15 on 04.06.2013, Tuesday, 17:22:51 (Edited 04.06.2013, Tuesday, 18:24:35) »
Алоо,малку забегавте мислам-ако  сака човекот било какви (така вели!) звучници да си направи,нека си направи и крај.Само она * мониторски* нека го заборави,Поимот *мониторски* баш и не сте го разбрале,а споредби со мониторски  и B/W не правете воопшто,бидејки  и на друго место ке ви се смеат.Значи, ако сакаш да правиш било какви звучници и само да го слушаш снмнениот материјал,купи си некој   Fostex широкопојасни коаксијални (два во еден/три во еден) и направи си звучни кутии врз база на такви звучници,ако сакаш релно да слушнеш што си снимил,без некои други претензии.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #16 on 04.06.2013, Tuesday, 18:28:00 (Edited 04.06.2013, Tuesday, 19:07:05) »
Поимот *мониторски* баш и не сте го разбрале,а споредби со мониторски  и B/W не правете воопшто,бидејки  и на друго место ке ви се смеат.Значи, ако сакаш да правиш било какви звучници и само да го слушаш сминениот материјал,купи си некој   Fostex широкопојасни коаксијални (два во еден/три во еден) и направи си звучни кутии врз база на такви звучници,ако сакаш релно да слушнеш што си снимил.

Fostex нема широкопојасни коаксијални звучници,ни два во еден, ни три во еден.Коаксијален звучник има у средината допунски високотонец,тоа се два независни звучника у еден.
Fostex прави само обични широкопојасни звучници,не се тоа два звучника у еден коаксијален,него е еден обичен звучник- широкопојасен:
Code: [Select]
http://www.fostexinternational.com/docs/speaker_components/speaker_line_up.shtml
Мониторски звучник е секој кој ти служи да слушнеш што си снимил.Али професионален студиски монитор не е исто со обичен мониторски звучник. На професионалниот студиски монитор се прави миксот,а тек после може да се користат како монитори hi- fi звучници и low-fi звучници да се провери како ќе звучи направениот микс на такви звучници.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E,ти нема да ја кажеш 8) Абе,Маки дадов само пример,не фаќај здраво за готово- како што успеав да разберам од постов човекот си бара само некакви звучници за да слуша што снимил.Дадов само пример,а ако сака може и Симсоник да си купи,негово право.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #18 on 05.06.2013, Wednesday, 00:22:06 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 00:25:34) »
     Епа најлесно е да направиш со нешто проверено. Измерени ми се Tele STS1108 (високотонец) а и имам слушнато за Simsonic SW520B дека не е лош фреквенциски. Земи ги овие 2 и најевтино ке пројдеш. Можеби поевтино ке е да земеш високотонец Simsonic YDQG-25-1 но тој има многу поголемо ниво на дисторзија.
     Кутија направи според TS параметрите, ако ги најдеш воопшто за овој звучник...
    Најевтина комбинација што може да ми текне моментално, а сепак да се склапа со она што го бараш. А да, и измери си ги звучниците, сигурно имаш кондензаторски микрофони, можеш со еквилајзер да ги дотераш малку повеке ;)

Споено мислење: 05.06.2013, Wednesday, 00:25:34
или уште полесно, стави си Panasonic систем за компарација :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #19 on 05.06.2013, Wednesday, 01:45:52 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 01:57:41) »
И уште еден Руперт Нив за лимитирање и не е лошо еден АД/ДА конвертор.Ало,абе човеков бара нацрт за прости звучници.Пошто за Симсоник не се наоѓаат никакви параметри,ако нема други кандидати ке ти дадам некоја димензија за кутија,ако до таму отиде написов.Ако не - изволте,стасавме до АД/ДА конвертор... 8)

Споено мислење: 05.06.2013, Wednesday, 01:57:40
Еве вака нешто ,па разгледувај 8)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #20 on 05.06.2013, Wednesday, 02:30:00 »
Батка...овај ДА/АД конвертор го спомна...каква функција има конкретно, незнам дали сум разбрал точно?!
И дали има да се купи, цена и сл. ?

Извинете за офф топик али баш кај шо видов да прашам :D

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #21 on 05.06.2013, Wednesday, 03:00:15 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 04:03:25) »
Нема да коментирам веќе очигледно сите се премногу паметни...па почнав да се губам во сиот овој памет...со чесни исклучоци нели.Во Abbey Roads стварно биле глупи лугето на форумов наш биле најпаметните Браво! :)))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #22 on 05.06.2013, Wednesday, 04:56:57 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 17:39:08) »
Батка...овај ДА/АД конвертор го спомна...каква функција има конкретно, незнам дали сум разбрал точно?!
И дали има да се купи, цена и сл. ?

Се зеза ;).

Нема да коментирам веќе очигледно сите се премногу паметни...па почнав да се губам во сиот овој памет...со чесни исклучоци нели.Во Abbey Roads стварно биле глупи лугето на форумов наш биле најпаметните Браво! :)))

Па зошто тогаш не купиш B&W за монитори и готово ;). Да, и јас имам видено B&W во студиа, но не им се главни монитори тие, тие им се само за да преслушаат што измиксале/снимиле/измастерувале ;).

Сепак, сметам дека slidermc имаше најдобар предлог ;D. Точно, најголемиот дел од слушателите ќе ја слушаат музиката на sh*t системчиња, portable плеери, лаптопи, 2.1 PC звучничиња (можеби и 5.1, но повторно, од sh*t класа) и какви се не уште low budget извори на звук. Има ли поента да се прави добар микс и мастеринг ако тоа може да го чујат само 0.1% од слушателите, а останатите не? Уште поинтересно прашање, има ли поента да се прави микс и мастеринг кој добро би звучел и навистина би го претставил трудот кој го има вложено мастеринг/микс инженерот, но само ако се пушти на навистина скапа опрема? Мое лично мислење, одговор на двете прашања: не. Да, вреди, но само ако станува збор за класика или џез/блуз... е во овој случај, знам дека барем 50% од слушателите го слушаат тоа што го имам исмиксано/измастерувано на поскапа опрема од "your average boombox" ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #23 on 05.06.2013, Wednesday, 17:24:46 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 17:26:58) »
Нема да коментирам веќе очигледно сите се премногу паметни...па почнав да се губам во сиот овој памет...со чесни исклучоци нели.Во Abbey Roads стварно биле глупи лугето на форумов наш биле најпаметните Браво! :)))

Јас колега одамна не коментирам ништо,јас само -констатирам! Какви  се во Abbey Roads   не знам и ама баш ми е гајле,ама B/W и јас не би  ги препорачал за монитори,но бидејки твоето сваќање за мониторите очигледно не се совпаѓа со моето ( а веројатно и  со некои други) ,затоа ги поставив овие  неколку примери ( со слика и текст) за да видиш какви монитори некои користат ( не само на  Abbey Roads !).Ако ти имаш нешто од брендот B/W ( со слика и текст) постави го на Форум,па ке ти објаснам зошто не ги бива за монитори.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #24 on 05.06.2013, Wednesday, 17:38:26 »
       Дечко, не се мачи да правиш звучници, ако не знаеш точно што правиш. Нема ништо подобро да ти испадне од најобичен звучник од систем. Тоа е мој совет а и така најевтино ке пројдеш.
      Пробував да миксам на системски звучници, верувајте ми, нема шанси да миксаш на тоа! Никогаш нема да измиксаш како што треба, едноставно е невозможно. Затоа треба добри монитори и тоа е тоа....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #25 on 05.06.2013, Wednesday, 17:43:14 »
Се сложувам со тебе,па затоа и му предложив или да си најде /купи  некои готови кутии средна класа или да помине поскапо и да си набави навистина монитори.Меѓутоа,негово право си е ,па ако сака нека си прави мониторчиња ,а ако бара помош ке му помагаме.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #26 on 05.06.2013, Wednesday, 17:56:49 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 17:59:30) »
      Дечко, не се мачи да правиш звучници, ако не знаеш точно што правиш. Нема ништо подобро да ти испадне од најобичен звучник од систем. Тоа е мој совет а и така најевтино ке пројдеш.

Сосема во право си. Барем со изборот на драјвери кои ги има кај нас, апсолутно во право си. Имам чуено правени звучници по проекти од Емитер и некои други списанија/форуми/блогови... искрен да бидам, освен во моќност можеби, во нитуеден друг аспект не биле подобри од оние кои ги имам дома (и тие не се некои кој знае какви, најобични Jamo E530, купени се пред 7 или 8 години, не сум сигурен, на ново, на распродажба, пар беа 50 евра), барем во среднотонски и високотонски спектар... за ниските не коментирам бидејќи и онака оние дома што ги имам не се наменети за слушање без woofer или два додатни бас звучника.

Е сега, ако имавме на располагање некои брендови кои ги нема кај нас, можеби и ќе можеше да се направи некој солиден звучник (општо, не мониторски, обичен, за домашно слушање). За жал, ситуацијата не е таква и на крајот пак остануваме со избор „обично ѓубре“.

Не верувам дека за 50 евра некој ќе успее да најде подобар пар на звучници од оние кои јас ги имам дома (на ново, не на старо). Така да, моја лична препорака би била: ако веќе сте решиле да правите звучници, купете некои помали или поевтини модели од бренд имиња, не мора да се прескапи, до кај 200 или 300 евра цена би била ОК, и модифицирајте ги тие, направете им поголема кутија (ако треба, а често треба, дизајнерите штедат на материјал за да се одржи цената на звучникот ниска), ставете друга свртница или модифицирана свртица, итн. Всушност, на вас ви требаат само драјверите од тие звучници кои се подобри од повеќето драјвери кои може да се најдат кај нас, дури и во тој ценовен опсег. Да, можеби оние кои може да се најдат кај нас се помоќни за истата (или слична) цена, но не се и поквалитетни. Затоа, купете си некој поевтин пар (на пример) B&W и модифицирајте ;)... врз база на податоци и мерења на драјверите, се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #27 on 05.06.2013, Wednesday, 17:58:59 »
Така, затоа и е форумов :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #28 on 05.06.2013, Wednesday, 22:25:16 »
ако веќе сте решиле да правите звучници, купете некои помали или поевтини модели од бренд имиња, не мора да се прескапи, до кај 200 или 300 евра цена би била ОК, и модифицирајте ги тие, направете им поголема кутија (ако треба, а често треба, дизајнерите штедат на материјал за да се одржи цената на звучникот ниска), ставете друга свртница или модифицирана свртица, итн.
Затоа, купете си некој поевтин пар (на пример) B&W и модифицирајте ;)... врз база на податоци и мерења на драјверите, се разбира ;).

Се правиш попаметен од инжинерите од B&W?   :D   :D
Ако сте решиле да упропастите бренд неим звучник од 300 евра,направете баш како што ви кажува GigaWatt.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #29 on 05.06.2013, Wednesday, 22:57:13 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 23:38:04) »
Се правиш попаметен од инжинерите од B&W?   :D   :D
Ако сте решиле да упропастите бренд неим звучник од 300 евра,направете баш како што ви кажува GigaWatt.

Па мислам дека и Филевски пишуваше за ова. Не ме земај за збор, но мислам дека и во Емитер имаше преправка од страна на Филевски за некој бренд звучник... дали беше B&W или некој друг, не знам не ми текнува, ама знам дека на слики гледав продолжена кутија од некој... така, поскап звучник, образложението беше дека кутијата била премала, се кратело на материјал и морало толкава да се направи кутијата за да може звучникот да се продава за таа цена. Исто така, мислам дека на крајот и кутијата се преправи од бас-рефлекс во компресиона.

Како и да е, имам и online гледано преправки на бренд звучници со измерени параметри пред и по преправката... и, искрен да бидам, вака барем, на хартија (од измерените преправки), подобро изгледаа преправените отколку оригиналните звучници. Немам чуено, тоа да, ама па... што знам, не гледам причина да преправам ако веќе ми се допаѓал звукот и АФК-то на звучникот ;). Очигледно, на оние кои преправале, не им се допаѓало едното или другото... а можеби и двете ;D.

Во секој случај, секогаш можеш да ја вратиш оригиналната кутија ;). Не мора ни да се преправа оригиналната кутија, може само да ги земеш драјверите и да си направиш своја кутија, да ја преправиш свртницата (при што, запишуваш што оригинално имало во неа) и да видиш дали повеќе ќе ти се допаѓа преправката или оригиналната кутија ;). Ако не ти се допаѓа, секогаш можеш да ги вратиш назад драјверите и оригиналната свртинца ;).

Инаку, не, не се правам попаментен од инженерите на B&W, но точно знам која е капиталистичката логика на многу брендови ;). Направи име, нека почнат сите да го купуваат, потоа, и sh*t кутија да направиш, ќе ти ја купуваат... само треба добро да ја изрекламираш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."