Author Topic: Студиски втор пар монитори  (Read 5118 times)

Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Студиски втор пар монитори
« Opened on 29.05.2013, Wednesday, 14:40:30 »
Долги години работам со аудио.. особено микс и мастер.. сум поминал еден куп студиски монитори почнувајки од Genelec 1030/1032, Dynaudio BM5, KRK v2итн..

Во моментот имам KRK VXT8 и сум презадоволен.. но сепак сакам да имам уште еден пар на звучници кој ке ги користам за споредба..

Имам засилувач Rotel RB 970 кој ми седи така.. си чмае.. па сакам да изработам пасивни преден бас рефлекс звучници кој ке се малку посолидни во звукот..

Ме интересира што вие би ми препорачале?

Благодарам Однапред,
Мартин.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #1 on 29.05.2013, Wednesday, 17:07:54 (Edited 29.05.2013, Wednesday, 18:47:41) »
Бидејки си имал веке искуство со KRK, еве види го нивниот нов модел KRK Rokit 10-3 .Мислам дека може да се нарача или најде во Артист

Еве линк:


Code: [Select]
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=6209
Споено мислење: [time]29 Мај 2013, 16:11:22[/time]
Или ова што мене ме фати за уво

Studijski monitori M-Audio CX8  (650 ЕУ za par)

Види слика и побарај податоци на net.


Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #2 on 29.05.2013, Wednesday, 19:24:51 »
Баш и нејкам некој бренднејм да купам.. сакам кастм мејд мал монитор да направам кој ке се користи за споредба А/Б..

Споено мислење: 29.05.2013, Wednesday, 19:26:17
Може и да се ок хај фај звучници.. сепак како и да е на такви ке се слуша музика.. не на студио монитор нели :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #3 on 29.05.2013, Wednesday, 19:33:08 (Edited 29.05.2013, Wednesday, 19:41:04) »
Не разбирам што сакаш?


Ako сакаш само за преслушување купи било какви (и половни) звучни кутии со 6,5 или 8 инчи бас.Поевтино ке те чини одколку да правиш ( драјверите ке те фатат повеке од  комплет половни).

Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #4 on 29.05.2013, Wednesday, 19:49:07 »
Не е битно за парите... битно јас сам да си ги направам.. и преку тоа да научам плус работи.. :)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #5 on 29.05.2013, Wednesday, 19:59:48 »
Иди само на сигурни проекти од инжинери, со направени мерења и прорачуни со ТС параметри,ево овде
Code: [Select]
http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #6 on 29.05.2013, Wednesday, 20:10:41 (Edited 29.05.2013, Wednesday, 20:22:37) »
Пробај со Висатон драјвери  ако сакаш да правиш DIY .
Висатон драјвери имаш во Логинг ТЦ лептокарија , во нивната продавница долу веројатно имаш и нешто на лагер , ако сакаш да нарачуваш периодот на чекање е околу три месеци  да ти ги донесат .
За подетални информации види ја страницата на Висатон   ги имаш сите драјвери сосе детални карактеристики па и некои кути и комбинации  за кои  можеш и  да ги модификуваш па дури и сам да научиш нешто попат .
Јас  одамна сакам да ја изработам нивната скарлет кутија тросистемец  со бас 8 инчи среднотонец  но поквалитетен високотонец  Vifa XT25TG-30-04  и  тоа во ТЛ кутија, и мене  сите драјвери ми чмаат веќе неколку години и никако да ја завршам кутијата  .
Ако сакаш мал монитор  го имаш нивниот АЛ130 басче кое во комбинација со   некој нивни  поквалитетен високотонец ќе ти даде прекрасен двосистемец за по дома .
Разгледај  во секој случај.
Не би сакал да биде сватено како реклама во врска со Логинг и Висатон само си кажувам мислење .
Ако некој има предлог за набавка на поевтини квалитетби (бренд) драјвери без многу патни трошоци нека каже слободно .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Студиски втор пар монитори
« Reply #7 on 29.05.2013, Wednesday, 20:27:04 »
Тросистемска кутија не би ти препорачал лично,а ниту TL тип за монитори. Не знам што има моментално на нашиот пазар од драјвери и која цена се,ама гледам дека има некој половни пример AR 16 за 100ЕУ ,добро сочувани ,неотворани,.А ако сакаш да правиш Визатон ти се просечни модели,а за нешто подобро само надвор.Во МКД ке најдеш добри половни со евтина цена ,а само драјвери -средна и повисока класа - не сум сретнал.Сепак сакаш монитори да бидат,па нема многу избор.

Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Јасно..
Секако 2 системски.. немора да се нај нај монитори.. битно ми е да добијам слика за стерео позиција.. и бас сооднос во целиот микс.. Едни од најдобрите мастери и миксови ги имам направено на B&W 601.. така да.. може некој тип на клон околу тој звук само со помала литража да се.. да речеме 5 инча бас 1 инч високотонец..

како и да е интересен проект ке биде..

Во принцип десктоп мали звучници кој ке емулираат како би звучел миксот..  :)

Како пример би навел

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
За да стандардизираш некој звучник како монитор, мора да поседува неколку важни карактеристики.
- Мала дисторзија
- прецизен фреквентен одзив
- добар импулс респонс на звучникот
- солидна поларна карактеристика на целиот звучник
- од 50херци на -3dB до 17килохерци

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И 500 ЕУ во џеб

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Колку пари толку музика. Иначе шо ги двои монитори од други двостепени звучници конкретно? горенаведените од slidermc карактеристики или нешто друго?

btw слушав музика на Rotel rcd 951 плеер и musical fedelity појачало, не се сеќавам модел... B&W звучници, магнум мислам дека беа...во “глува“ соба...прекрасен звук :D

Додека јас кога правам звучници се одлучувам на моќност повеќе од квалитет, забава си е забава и онака немам услови за музика слушање :P

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
     Горенаведените карактеристики се главните работи кои ги одделуваат монитори од хи-фи. Во хи-фи не се бара да е рамен целиот спектар на фреквенции, туку да има малку повеке басче :) Импулсната карактеристика воопшто не е земена во предвид кај хи-фи, најчесто бас рефлекс кутии кои имаат всушност и најлош импулсен одговор. Истото соодветствува за поларната карактеристика на хи-фи звучниците.
     Тажно е што многу од фирмите кои ги рекламираат своите звучници како монитори (скоро секој втор звучник си го крстуваат монитор :) ) не ги поседува овие важни карактеристики.
     А за парите, без 300Е и биамп систем, ништо не правиме :D

Offline martinMK

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
  • фотограф.. дизајнер.. програмер..
    • 1cm
Не се разбравме од почеток..

имам поминато еден тон звучници.. Genelec 1030 1032 8020C, Dynaudio BM15a BM5, KRK VXT 8, KRK V2, Tannoy Reveal 601a, ADAM... ..

Моментално останат сум со КRK VXT8.. собата за алушање и мастеризирање е со бас трапови дифузери и рефлектори средена..

Сево ова е ок.. тоа што јас барам е т.н букшелф звучник кој ке има по рамни карактеристики.. малку по прецизно стерео, за А/Б споредби со монитор.. значи кога се микса и мастеризира една песна/албум.. тоа што е битно е да на монитор да звучи точно но тоа не ти дава релана слика како би звучело на хај фај звучник.. за тоа да го добиеш сепак треба материјалот да се преслуша на баш таков систем со недостатоци за да се дополира самиот материјал.

Abbey Road студијата мастерингот го вршат на B&W 800 серија.. Миксот и прецизноста за тракинг на интрументи и создавањето на песната се врши на мид филд мониторите кој ги имаат во студијата..

Најлесно е да идам да си купам.. но сакам да си ги направам јас.. па и нека бидат најлошите на светот :)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Баш ме потсети на B&W кога разговарав со еден од вработените во Zec-Electronics...кога му кажував дека всушност тоа се најдобрите звучници за мастеринг...ми се смееше како да сум ретардиран...ама изгледа во Abbey Roads се ретардирани...или пак нашиве ке ти кажат буквално све за да ти продадат нешто...и да го докажат своето незнаење.Кога сме кај правење на звучници можеш да си направиш копии на Auratone со 5 инчни звучници.
Code: [Select]
http://www.maplin.co.uk/Media/PDFs/L69AW.pdfАко можеш некако да ги набавиш ке си завршиш голема работа...овакви користеа во оригиналот.
Code: [Select]
http://www.maplin.co.uk/50w-5in-shielded-bass-mid-range-speaker-44698Не се воопшто скапи некој 20фунти ама проблем е превозот и тоа што не доставуваат до Македонија повеќе од нормално :)