Author Topic: HB9CV Антена за 144 Mhz  (Read 2389 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
HB9CV Антена за 144 Mhz
« Opened on 02.04.2014, Wednesday, 22:46:53 »
HB9CV антената е многу популарна меѓу радиоаматерите. Нејзината уникатна конструкција ја прави достапна за HF, VHF, UHF. Дизајнирана и патентирана од швајцарскиот радиоаматер Rudolf Baumgartner кој со овој револуционерен пронајдок влезе во историјата на радиоаматеризмот.
Во принцип е двоелементна, но може да се изведе и со повеќе елементи. Оваа антена даде неочекувано високи резултати и нејзиното засилување е нешто подобра од просечна 3 елементна јаги антена. Со тоа добиваме компактна антена која е добра за секаков мод на работа, односно како фиксна или мобилна антена која растура се пред себе.
На секој радиоаматер задоволство му е сам да си изработи антена со минимални вложувања, па ете ќе се обидам една ваква антена да изработам.


                                   2 ЕЛЕМЕНТИ HB9CV АНТЕНА ЗА 144  Mhz


Од книгата на Ротхамел



Отпадни месингани цевки


Без дребонг ништо не правиме, тој ќе ни помогне не само за обработка туку и за обележување на димензиите


Мора да се обележи строго права линија, а ова е најдобриот начин


Исто така е многу важно да се бележат растојаниата на елементите, кои мора да се на строго точно определени димензии.


Во случајот 251 милиметар


Откако ќе се бележи растојанието, се кернира (не можам да најдам македонски збор за овој термин) местото каде што треба да се отвора дупка. Тука имаме 2 дупки за двата елементи



се отвара дупка за двата елементи


Со ова носачот на елементите е готов


Дребонгот ќе го искористиме за чистење и полирање на носачот и елементите


Размислив да најдам начин како антената да биде монтирана на носач за антена, па забележав едно шестоаголно парче месинг и добив добра идеа.







Еве го готовиот дел кој исто така е многу битен


Добар дел од работата е завршена


Делот што го правев од шестоаголно парче месинг се набива во носачот на елементите


Гледав малку да усовршам нешто и дупката што ја отворив во набиеното парче во носачот сакам низ него да поминува антенски кабел кој што ќе ги поврзе елементите. Исто така ќе морам да дупнам дупка во рефлекторот на антената.




Добри 30% од антената се завршени


Антената сака уште многу многу работа која за жал морав да ја одложам поради други обврски, меѓутоа за брзо ќе ја завршам и секако ќе направам радиоврска за која што ќе направам клипче како за гп антената.
Доколку имате нешто да предложите, да прашате или да сугерирате слободно коментирајте


     
Hams do it! With Frequency

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #1 on 02.04.2014, Wednesday, 22:56:38 »
Што да ти кажам, браво... :o 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #2 on 03.04.2014, Thursday, 00:03:23 »
Благодарам за пофалбата LordZi.  Причината заради која влегувам толку во детали околу изработката е да споделам како се изработува антена. Пред нецела недела ја завршив ГП антената и постирав клипче од радиоврска Битола-Скопје која даде одличен резултат.

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11724.0

Изработката на антени за мене претставува забава и задоволство. Ги има и готови, но тие нема да дадат подобри резултати од домашно изработена антена од овој вид, а и не се баш евтини доколку се купат фабрички изработени.

На оваа антена треба да се залемат некако елементите еден за друг, а бидејќи тоа не ми е занает, тоа ќе го направам кај еден пријател што сервисира клима уреди, тој добро знае како се залемуваат бакарни и месингани цевки. Исто така спојот меѓу рефлекторот и директорот на антената треба да биде тенка месингана жица, слична на Z буквата, тоа е најбитниот елемент во целата антена кој уште не е поставен. Планирам за недела или две комплетно да ја завршам.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #3 on 03.04.2014, Thursday, 01:15:03 »
Браво Z31GH, ти си радиоаматер над радиоаматерите!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #4 on 03.04.2014, Thursday, 15:59:02 (Edited 03.04.2014, Thursday, 18:33:44) »
Ne znam da li znate, ali Rothamelova knjiga postoji i na Srpskom pa verujem da ce vecini biti lakse za citanje...

Code: [Select]
http://www.4shared.com/document/_ahaV5kq/Karl_Rothamel_-_Antene.html
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #5 on 03.04.2014, Thursday, 16:09:01 »
Браво, одлично сработено- радиоаматер прва класа! 8) ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #6 on 03.04.2014, Thursday, 17:06:20 »
Прво и основно, ти се дивам на вештината за работа на дребонг...иако не е прикажана конкретно којзнае каква вештина во случајов - алал да ти е, и да...секогаш режењето на навој ќе ми остане мистерија.  ;D

Второ, бравос за уредноста, ентузијазмот, перфектна изработка....иако воглавно појма немам од радиотехника, ми доаѓа желба да научам нешто, да прочитам :D



Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #7 on 03.04.2014, Thursday, 19:23:03 »
@Doca
Добро е да се има книгата и на Српски јазик. Мојата книга ја купив ос саем во Friedrichshaffen минатата година. бидејќи го познавам добро германскиот јазик немам проблем. И Српската верзија на книгата е одлична, благодарам на линкот  ;)

@stiffy
Дребонгот мене ми е професија веќе 10 години и никогаш нема да зажалам што ја одбрав оваа струка. Ми помага доста и околу изработка на антени кога ќе имам време да се посветам на моето хоби, радиотехниката.
Доколку радиотехниката те интересира и изразиш желба да бидеш радиоаматер, слободно контактирај ме преку пп  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #8 on 03.04.2014, Thursday, 20:48:52 »
Одлично изведено.Така е кога човек има достап до алат и знае добро да ракува со него. ;) ;) ;) :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: HB9CV Антена за 144 Mhz
« Reply #9 on 03.04.2014, Thursday, 22:47:50 (Edited 03.04.2014, Thursday, 23:38:53) »
Еве ,чекав да коментирате ,па јас нешто да додадам.Колегава радио-аматер од Битола ( ќе го правам Велешанец!) има добра мајсторска рака и не се сомневам дека ке ја дотера антенава.Бидејќи сум малку емотивно врзан за HB9CV ( прва антена која сум ја направил за 144 мХз далечната 1989 г.), тогаш немаше многу литература на располагање се користев со некои IARU билтени  ;D ,а потоа ја видов и направена во руското *RADIO конструктор*.Ме служеше 10 години,па ја продадов.Еве неколку слики како е изведен оној дел кој ке го прави накнадно колегава( веројатно со варење).Тука е и калкулатор за разни фреквенции за антената,а има и еден раритет -QSL картица од конструкторот на антената од Швајцарија.Има и две шеми за 70 см банд ,како и тро-елементана антена за 432 Мхз.

линк:

Code: [Select]
http://www.mattikaki.fi/antennit/HB9CV.htm