Author Topic: Кинески радиостаници?  (Read 22710 times)

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #15 on 09.12.2015, Wednesday, 23:50:39 »
Шит хепенс. Но не сум разочаран. Единствена одмазда која што можам да му ја дадам на трговецот е тоа што ќе му дадам негативен фидбек, и ке напишам дека имаат пилешки мозоци.


  Леле значи ова кинезиве какви станаа едно пишат а сосем трето продаваат...Ако ти е порачана преку алиекспрес слободно можиш да бараш да ти ги вратат парите или барем дел од нив.. А од баофенгот ќе бидиш задоволен:) позз

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #16 on 09.12.2015, Wednesday, 23:59:05 »
Ме чуди истиот модел, некои се само VHF а некои се само UHF, а еве еден оставил коментар дека му стигнала таква станица која вика дека е ДУАЛБАНДЕР

Очень быстрая доставка (10 дней), хорошие однодиапазонные радиостанции.

Во превод, Многу брзо испорака (10 дена), добра двојна бенд радио.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #17 on 10.12.2015, Thursday, 00:16:13 »
 :D :D :D Aма спикаш руски -* хорошие однодиапазонные радиостанции* ова значи - добра станица само за еден банд!! ;D ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #18 on 10.12.2015, Thursday, 00:23:39 »
После ова размислувам дали и јас да си нарачам ваква сакав летово да дојде од пролет да пробам да полагам и јас и  да зимам ваква али ако и мене ми утнат тогаш ќе попиздам и пошто мразам UHF ќе ја искршам 8) 8) 8).
Глупаци еххх таа кина и педесет вати песто ќе направи имало случаеви, и за нив VHF UHF се е исто. 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #19 on 10.12.2015, Thursday, 00:23:57 »
ааааа епа ок тогаш, google не преведува како што треба, ме излажа :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Rodan

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #20 on 11.12.2015, Friday, 23:36:55 (Edited 12.12.2015, Saturday, 04:27:30) »
Кога сме кај фалбите  ;D еве и јас да не сум по кус......
Убавициве стигнаа сабајлево.Кај мене за среќа се беше во ред,малку деформирани кутиите од страните но тоа е веројатно од транспортот.
На прва топка ,сум задоволен,ако ништо друго симпатично изгледаат........финалната изработка и не е на некое високо ниво,но знаеме што купуваме нели.......
За тоа како се слуша преку нив.......кога ке ги расчепкам,за некој ден.

П.С....Ужасно мирисаат на КИНЕСКА ПЛАСТИКА









Споено мислење: [time]11 Декември 2015, 23:41:24[/time]
Незнам дали вие гледате слики погоре,ама јас изгледа незнам како се праќаат....некако комплицирано е.

Како и да е,се работи за Baofeng bf-uvb2 plus....................

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #21 on 12.12.2015, Saturday, 04:29:04 »
Незнам дали вие гледате слики погоре,ама јас изгледа незнам како се праќаат....некако комплицирано е.

Имаш share линкови на photobucket, избери го direct (директен линк), само кликни на него, автоматски прави copy, стави image tag и стави го ископираниот линк измеѓу image tag-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #22 on 12.12.2015, Saturday, 10:09:19 »
Само ме чуди дисплејот, на линков подоле е црн со бели букви

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/BaoFeng-BF-UVB2-Plus-8W-4800mAh-Li-ion-Battery-Baofeng-Dual-Band-Two-Way-Radio-/171980485371?hash=item280ad5f2fb:g:y4UAAOSwMTZWRY-bplus
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #23 on 12.12.2015, Saturday, 18:00:56 »
Епа ајде честито нека се. Овие се доста појаки во споредба со UV-5R
 :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #24 on 12.12.2015, Saturday, 22:16:10 (Edited 12.12.2015, Saturday, 22:18:44) »
Ете и мојата стигна вчера.
Baofeng UVB2-Plus. Оваа ја купив по препорака на DXer. Не бев сигурен каква да купам па во консултација со него мислам дека направив добар избор. Ова е малку понов модел и кошташе 35 долари.















На прв поглед во ред. Ме нервира светилката и FM радио што мислам дека е тотален промашај, но добар маркетински трик. Добро што не вградија камера  ;D
Маркетински трик е тоа што на задниот дел пишува 8 вати. Оваа станица нема теорија да има снага од 8 вати, но можеби потрошувачката е 8 вати, па ќе си речеш 8 вати снага  ;D Инаку оваа станица има 4 вати снага.
Иако нова има мали едвај приметливи огреботини на дисплејот, нема скрин протектор.  Солидна станица, и да мирисаат на кинеска пластика како што опиша членот погоре. Некако не можам да се снајдам да ги програмирам репетиторите, но ќе се среди и тоа.
Во споредба со старата и добра Motorola GP300 е доста полесна и помала. Добро лежи на рака.
Оваа станица ја препорачувам на почетници и радиоаматери кои не сакаат да одделат поголеми средства за радиостаница од калибарот на Yaesu, Icom или Kenwood.
Добар избор за овие пари


Hams do it! With Frequency

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #25 on 12.12.2015, Saturday, 23:54:36 »
Од каде ги нарачавте од aliexpress или ebay?

Rodan

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #26 on 13.12.2015, Sunday, 02:39:06 (Edited 13.12.2015, Sunday, 17:13:09) »
GIGA WATT -Во време на "SHARE" и на секакви алатки едноставни за употреба,ова со постирањево слики овде  е малку "not user friendly"......ама нема врска ок е ,ке се снајдеме ;)

VANNE-фала ти ,поубави да си купиш...........воопшто не се појаки од другите ;D

DX-ER- Другар,јас сум среќен што воопшто стигнаа......живи и здрави,а не па за дисплејот да се грижам.......кај нив(Кнезите) се е можно.


Z31GH- Баце,со среќа да ја зрачиш........па да се чуеме преку неа :)

Има тука неколку работи,ова е станичка за која не треба да се грижиш многу дали ке ти падне од раце,дали ке се изгребе ,да не и се тресеш многу........се на се,несакам да ја омаловажувам но ми личи малку на играчка.
Од друга страна,многу добро се однесува во тешки ситуации каде што кенњоод-от исто така лошо проаѓа.....и оваа е иста.Значи од местата од кои ги отвара репетиторите кенњоод-от,исто ги отвараат и станичкиве.Добра страна е што има доста јасен и прегледен дисплеј,и осветлувнјето е одлично


Аудио излезот на звучникот е доста неквалитетен,лошо се слуша и со поголема гласност,почнува да се извитоперува звукот.....

Незнам,сепак овој уред треба да се земе како некаква подршка или преодна фаза до вистинскиот уред............

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #27 on 13.12.2015, Sunday, 15:51:29 »
Една од причините зошто не се одлучив за оваа серија на радиостаници. Исто е и со UV 5R.
Додека B5 и B6 им внесуваш +- колку килохерци и готово, ама има друг проблем, ако сакаш да слушаш на реверс мора да ја внесеш рачно фрекфенцијата (на вториот канал) или да влезеш во менито да го најдеш REV да го уклучиш и да излезеш. Ако ти треба нешто за кратко да провериш нема шанса, затоа што ќе те остави на влезната фрекфенција па мора пак да се влезе да се врати REV.

@Z31GH Треба првин на слободно мемориско место да ја внесеш фрекфенцијата на која слушаш, а потоа на истото место фрекфенцијата на која предаваш. И самиот уред знае дека таа меморија пример слуша на 145.775 а предава на 145.175. Потсети ме на скајп, имав некои линкови за тоа ќе ти ги пратам

Rodan

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #28 on 13.12.2015, Sunday, 16:45:21 »
Една од причините зошто не се одлучив за оваа серија на радиостаници. Исто е и со UV 5R.
Додека B5 и B6 им внесуваш +- колку килохерци и готово, ама има друг проблем, ако сакаш да слушаш на реверс мора да ја внесеш рачно фрекфенцијата (на вториот канал) или да влезеш во менито да го најдеш REV да го уклучиш и да излезеш. Ако ти треба нешто за кратко да провериш нема шанса, затоа што ќе те остави на влезната фрекфенција па мора пак да се влезе да се врати REV.

@Z31GH Треба првин на слободно мемориско место да ја внесеш фрекфенцијата на која слушаш, а потоа на истото место фрекфенцијата на која предаваш. И самиот уред знае дека таа меморија пример слуша на 145.775 а предава на 145.175. Потсети ме на скајп, имав некои линкови за тоа ќе ти ги пратам


Кај овие модели, реверсот се активира и деактивира преку едно копче(scan)......не сум имал кинески до сега.....ама ти како шо викаш,овдека не е така,директно се контролира реверсот.....

TeslaBt

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #29 on 13.12.2015, Sunday, 17:15:22 »
Јас имам UV5-R. Одлична станица со одлични карактеристики.