Author Topic: Како да станам радиоаматер?  (Read 1939 times)

Offline Zlate87

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Како да станам радиоаматер?
« Opened on 06.09.2015, Sunday, 21:10:32 (Edited 06.09.2015, Sunday, 21:12:09) »
Имам желба да бидам радиоаматер. Од тоа што до сега имам сфатено, за тоа потребна ми е радио станица и лиценца.

За радио станици најдов доста информации, дали некој може да сподели информации за лиценците во МК?

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Како да станам радиоаматер?
« Reply #1 on 06.09.2015, Sunday, 21:30:21 (Edited 06.09.2015, Sunday, 21:41:00) »
Здрво Злате. Мило ми е што сакаш да постанеш радиоаматер. Со ова твое прашање ти веќе го напарве првиот чекор а тоа е желбата да се постане радиоаматер и да се навлезе во светот на радиотехниката.
Е сега имаш желба (што е најважно) оди во некој локален радио-клуб. Во радио-клубот ќе бидеш прифатен како рамноправен член и со твоето зачленување ти почнува и обуката. Со тоа ќе видиш и ќе имаш претстава со што всушност се занимаваат радиоаматерите.
Прашањата ги имам и доколку сакаш ќе ти ги дадам
Имаш две класи на испити P-(Novice)  и A-(Advanced) P-класата е повеќе за почетници и тие смеат да работат само VHF (144-146 Мхз) i UHF (430-440 mhz) не сум баш сигурен дали смеат да работат на КТ ама знам дека се ограничени на минимални можности за КТ (1.6-30 Мхз). Со полагање на А-класа спаѓаш во највисоката категорија на радиоаматери со речиси неограничени можности и имаш право да работиш фреквенции со 250 Гхз.
Порано не можеше да се оди директно на А класа, мораше да се полага телеграфија и од ниска класа постепено полагаш за повисока, а телеграфијата мораше да ја знаеш како оче наш. Сега е измајмунисано све па можеш да полагаш за А класа без телеграфија и без искуство. Но зошто да не? Сепак и јас спаѓам во тие што не полагаа телеграфија
Испитните прашања можеш да ги добиеш и во радиоклубот, исто како што во автошколата што ги добиваш тестовите. Полагањето се врши во АЕК- Акенција за електронски комуникации во Скопје. Таму има пријатни луѓе и не пишуваат единици, убаво ќе бидеш примен таму, ќе се напиеш кафе и ќе добиеш испит за категоријата што ја одбра А или  P. Кога ќе го положиш испитот ке треба да одбереш повикувачки знак кој што ке почнува со Z3. Ако полагаш P-класа ке мораш да одбереш трознак (мојот беше Z34GHY) a za A-класа двознак (мојот е Z31GH) или еднознак (сега по ново Z3(x) ) Дозволата ја добиваш за неколку дена по пошта. Испитот е бесплатен исто како и членството во радио-клубот, меѓутоа манипулативните трошоци за испитот, дипломата и дозволата се некаде 500 денари који што мораш да ги уплатиш на жиро сметка. Сега кога си веќе радиоаматер имаш право да работиш на радиостаница, клубска или можес да си купиш една или повеќе и да работиш и од дома.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Со П класа можеш и на 27MHz, а мислам дека и на 50MHz можрш да работиш.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
на 28.
27 е веќе ЦБ опсег.
Мислам дека и на цел КТ опсег е дозволено но не сум сигурен, но доколку е дозволено единствено со мала снага, до 10 вати ако не се лажам.
Hams do it! With Frequency

Offline Zlate87

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Благодарам за експресниот одговор :)

Каде во Скопје има радио клуб? И дали имате контакт информации (или линк до сајт)?

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Radioklub ALFA - Z37B
Немам контакт број од нив, но ќе се потрудам да најдам и ќе ти кажам
Hams do it! With Frequency

Offline Zlate87

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
@Z31GH спомна дека ги имаш прашања, доколку можеш, прати ми ги.


Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
пиши ми ПП, дај ми го твојот емаил
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ставете ги во темава на некој file hosting ;)... или не смее ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Златко, ти ги пратив прашањата, провери е-маил

@GigaWatt
Добро би било да ги ставиме прашањата и на форумот. тие се во .doc има ли некоја шанда да се стават директно на форумот или како?
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ако е еден фајл, само upload-ирај го како attachment на post-от. Ако се повеќе фајлови, архивирај ги сите заедно во една архива, ако се до 3MB, нема проблем, може да се стави како attachment на post-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Во ред ли би било да се отвори нова тема каде што може да се стават?
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, се разбира ;). Гледам веќе си отворил, така да, нема проблем ;).

Ако има некои дополнувања или измени на закони, нови испитни прашања, ставајте докумени и линкови во таа тема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."