Author Topic: Изработка на примопредајник за 14 МХз SSB (USB)  (Read 3133 times)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Изработка на примопредајник за 14 МХз SSB (USB)
« Opened on 23.04.2010, Friday, 00:04:57 (Edited 08.09.2019, Sunday, 18:39:41) »
Пред 2 дена ми се роди желбата на конструирање на радио примо-предаен уред од 0. Идејата се роди тотално рандом додека прелистувавме некои „РАДИО АМАТЕР“ списанија во Z37M клубот.

Авотор е YU7FR -
Code: [Select]
http://www.qrz.com/callsign.html?callsign=YU7FR а дизајнот потекнува од 83та година.

Подоцна ќе закачам слики од списанието (треба да ги средувам).

Технички гледано, уредот ќе пробам да го направам за 2 банда (80 и 20 - 3.5 и 14 МХз соодветно) со користење на 9МХз меѓуфрекфенција и 5.5-5.9 МХз VFO фрекфенција.

Како SSB филтер ќе корситам серија од кристали и тримери, поради тоа што квалитетен CW филтер (фабрички) е многу тешко да се најди кај нас, а и неговата цена е малку солена :)

Излезен степен ќе користам транзистор од типот на BD135 чиј излез преку филтер (Т филтер ваљда) ќе се носат како побуда на руски КТ транзистори (не им знам точна ознака, деновиве ќе ја пишам) кои ќе имаат засилување некаде околу 300W (3 пати повеќе од регуларен уред за радио аматерска работа).

Целиов проект сакам да го документирам убаво онака од ќејф да можам утре кога ќе остарам да се сеќавам на млади години :) така да деновиве ќе закачам некои документи како и листи на делови кои што ги имам и оние кои треба да ги набавам.

Истотака ќе објавам слики од целиот процес на изработка.

Пои засега.

Споено мислење: [time]23 Април 2010, 00:35:45[/time]
Еве сликици :











I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само проблем се да се најдат руски транзистори.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
само проблем се да се најдат руски транзистори.

Тие се веќе најдени :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
e тогаш добро :) ако е за кажување кажи од каде ги набави, јас да набавам по некој руски транзистор :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
e тогаш добро :) ако е за кажување кажи од каде ги набави, јас да набавам по некој руски транзистор :)

Од РК „Никола Тесла“ - Штип, единствени се само тие.


Моментално работам на дизајн на некој систем за контрола на фрекфенцијата и нејзино пратење како и подобрување на ССБ филтерот.
I reject your reality and substitute my own.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,добро е да видам некој вака да работи! Имав несто руски снагаши,ама ги поклонив точно пред една година.Во Србија можат да се најдат,а за кристалите имам информација дека фабриката * Михајло Пупин * во Белград работи и произведува кристаи по нарачка,па ако некој има роднини таму може да си набави.Инаку оваа креација ја имам видено во живо,работи и мислам и дека авторот сеуште е жив и работи на бандот (14 и 21 Мхз) ,па може изворно да помогне.