Author Topic: Саем за радиотехника во Friedrichshafen, Германија  (Read 3266 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Саем за радиотехника во Friedrichshafen, Германија
« Opened on 03.07.2013, Wednesday, 01:21:48 (Edited 03.07.2013, Wednesday, 01:25:39) »
Оваа тема навистина ќе ве заинтересира....

После долги години спремање и секако штедење дојде денот и јас да го посетам најголемиот саем за радиотехника во Европа. Со мојте колеги радиоаматери се договоривме уште од лани да го посетиме саемот. Би имал навистина многу да ви пишувам, како на пример дружењето со радиоаматерите од светот, пијанките што ги правевме, кампувањето, дружењето, скари, шетањето во градот, слики од ова и она, доживувањата за тие 5 дена...тогаш навистина и би избегал многу од темата и затоа јас ќе се задржам на најглавното

Значи се работи за најголемиот саем за радиотехника кој се одржува секоја година и доаѓаат радиоаматери од целиот свет, штандови секако имаат и радиоаматерските сојузи од Европа, како и најголемите фирми за телекомуникации и радиоопрема како на пример Motorola, Yaesu, Kenwood, Icom и така натаму.
Наведените се во првата хала. Во втората и третата хала е бувљакот, односно продажба на половна опрема и делови абе има тука се треба само да имаш пари и нозе оти тука халите се по неколку илјади квадратни метри и ветувајте нозете ме болеа многу. Еве неколку слики...

































сликите од штандовите на сојузите од Европа и светот нема да ги постирам оти ионака се многу ама една морам да ја ставам. Имавав чест да се сретнам и поздравам со претставникот на IARU (International amateur radio union) под кој спаѓа и Радиоаматерскиот сојуз на Македонија



Втората и третата хала е тоа што најповеќе ќе ви се допадне а тоа е најголемиот бувљак што сум го видел досега. Тука радиоаматерите продаваат своја опрема, односно тука може да се најдат половни станици како и нивни делови


































Секако и јас дека најдов еден куп работи кој што навистина ми беа потребни



Пред затварањето на саемот имавме едно големо дружење во кампот кој што беше во големина на едно село....Со колегите од другите делови на светот и европа разменивме мислења и искуства во делот на електрониката, се кажуваат трикови и финти за разни работи, како и одржување на радиоврски од камп приколки,



Швајцарците ја имаа највисоката вертикална антена



Имам уште многу многу слики сепак мислам дека е доволно :)


Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Саем за радиотехника во Friedrichshafen, Германија
« Reply #1 on 03.07.2013, Wednesday, 02:30:58 (Edited 03.07.2013, Wednesday, 02:52:49) »
E,па Велешки зете си купи ли нешто,дај пофали се да видиме!? ;)

Споено мислење: 03.07.2013, Wednesday, 02:52:49
Највеке во око ми падна оној ICOM 7700 .Јас сум работел највеќе на  ICOM 747,ako не ги рачунам пионерските денови со FT101Z.Me  интересира ако си запомнил што цена имаше оваа *седмица*?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Многу делови и мерна опрема гледам ;D. Кажи што си купи ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Уф, ја да бев немаше да излезам од бувљакот тие пет дена... :o 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Саем за радиотехника во Friedrichshafen, Германија
« Reply #4 on 03.07.2013, Wednesday, 09:45:08 (Edited 03.07.2013, Wednesday, 12:30:15) »
@LordZi
јас не излегов 3 дена од таму, и сеуште нозете ме болат. Не ме интересираа толку новите станици од првата хала оти таму цените беа високи се разбира нови станици, една беше дури и 15.000 евра мислам. Во бувљакот имаше навистина интересни работи.

@batka и GigaWatt
Icom 7700 е мислам дека е 1200 евра половен ако е тој модел на кој што мислам, поновите станици беа од 800 евра па нагоре и тоа половни. Тие станици и немаат филтри па ако ставаш SSB i CW филтри потребни ти се уште едно 200 евра, ама тогаш имаш комплет станица.
Прашањето ти е навистина на место, јас долдо време размислував што да купам, најпрво сакв станица да купам и тоа Yaesu FT-950, ама по консултацијата со еден добар радиоаматер станица ке купам следната година или другата, тој ми рече дека за да работам со Yaesu FT-950 најпрво ми треба ротатор за антена , и пред се најважното ми треба антена и столб, оти ако не ги средам најпрво тие работи станицата ќе остане на полица.
Јас купив
HAM-4 antenna Rotator
100м RG-213 антенски кабел 50 омски
3 елементи Yagi beam  за 7, 14 i 28 МHz

останатото како ЕМИ филтри, 50 амперски грецови, буксни, електролити, конектори и така натаму беа евтини ама овие три работи антената, кабелот и ротаторот ме фатија колку една подобра радиостаница, бидејки ги купив најдобрите, не гледав на цена туку на квалитет







Антената треба да ја составам, вака е во спакована верзија



а ова го добив бакшиш...


тоа е исправувач со регулација на струја од 1 до 4 ампери, внатре има сложена електроника



Споено мислење: [time]03 Јули 2013, 11:20:27[/time]
@batka
извини погрешна информација баш сега видов по сликата за која станица се работи, icom IC7700 не знам тошна цена ама е околу 7000 до 8000 евра колку што ми кажа еден радиоаматер комплетно со филтри вградени

Споено мислење: 03.07.2013, Wednesday, 12:30:15
иначе Icom IC7700 не е добра станица, многу е наџиџана и многу е нежна, не е тоа што му е потребно на еден добар радиоаматер, таа има многу ниски оцени добиено, таа никако не може да издржи како на пример FT-101Z.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро ,за 7700  стварно имам така слушано и јас,ама и за 747 така викаа оние што пред тоа имаа видено само FT и АТЛАС.Атласите тогаш стигаа кај нас и велеа  дека е феноменална станица,ама  испадна бофл.Е,за  ICOM IC 747 велеа дека е ваква или таква,ама имаше феноменално добрии филтри и вграден електронец и уште некој погодности.Ми остана при срце.
Гледам дека има на сликите некоја IC 9xx ,не се чита добро.Да не имаш можеби сознание за неа.Зароторот не си згрешил,разговаравме за тоа и ако треба помош -викај! ;D ;D Кога ке дојдеш накај мене донеси сликите!Криглата е од мене!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
фала батка обавезно ке поминам на кригла и ке ги донесам сите слики, не знам навистина кој модел е таа станица
Hams do it! With Frequency

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Интересно, посебно бувљакот :).

Гледам и осцилоскопи на сликите, колку пари одеа половните?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
има се у германија оти кај нас нема нешто вакво.  :(
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас погрешно напишав треба ICOM IC 745  ;D.Еве вака нешто имав

Code: [Select]
http://www.rigpix.com/icom/ic745.htm

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Уф, ја да бев немаше да излезам од бувљакот тие пет дена... :o 8)

Хахаха ;D ;D ;D. И јас ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Lordzi со наша помош можеше и тезга да држи пет дена :D :D

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@ShAdOw

осцилоскопи имаше за сечиј џеб, секако зависи и до која фреквенција мери, искрено не се разбирам многу во осцилоскопи и не обрнав толку внимание, ама мислам дека за околу 100 евра можеш да најдеш осцилоскоп кој што ќе ги задоволи твојте потреби
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да си земал 2-3 парчиња... ;D ;)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
па не е некој проблем, здравје може в година ако е се ок да одам пак
Hams do it! With Frequency