Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 209019 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #555 on 13.08.2011, Saturday, 21:08:12 »
го проработив,му ставив кратко спојник кој ги спојува заедничкиот минус на едната половина со другата половина од плочката.Мислам дека тука имаше еден пост таков,кој велеше дека нема да ти работи ако не се поврзат двете половини(со заеднички минус).Па тоа ми било проблем.Едино е сега да пробам дали програмира,го проверив и го препозна,остана да го испитам дали програмира.Користам искорнат УСБ-Б тип конектор и со тоа не е поврзана едната со другата половина :P  ;D од брзање згрешив. :( :-\

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #556 on 13.08.2011, Saturday, 23:49:39 »
јас да не си го урочам мојот програматор, ама од 1ва ми проработе....како се радував у пм...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #557 on 14.08.2011, Sunday, 11:06:52 »
абе и мене ми проработе од прва, ама после фрли патиките :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #558 on 14.08.2011, Sunday, 17:22:16 »
абе и мене ми проработе од прва, ама после фрли патиките :)


па ти си го претерал со програмирање па.. :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #559 on 14.08.2011, Sunday, 18:29:22 »
абе и мене ми проработе од прва, ама после фрли патиките :)

Луѓе, мислам дека ви е проблемот до USB портите, сте требале првпат кога сте го приклучувале да го приклучите на друго PC, скоро 100% сум сигурен дека е тоа проблемот. Го имам видено истиот проблем со USB flash мемории и со USB mouse-и, ако се укочи при приклучување на една машина, потоа ништо не го спасува, треба да му донесете само 5V напон и би требало да се оправи потоа самиот од себе. Мислам дека причината е укочување на USB контролерот преку кој комуницира со PC-то. И конкретно тоа PC на кое ви се укочил, на него не треба да го приклучувате. Едноставно не се поднесува USB контролерот на матичната плоча со USB контролерот на PICkit-от. Слични работи се случуваат и со дигитални камери и flash мемории.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #560 on 25.08.2011, Thursday, 02:34:10 »
Еве како можете да го поврзете PICkit2 за да можете да програмирате EEPROM-и од серијата 24CXX и 24LCXX ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #561 on 20.11.2011, Sunday, 18:11:59 »
а зошто се кондензаторите и отпорниците во оваа верзија ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #562 on 20.11.2011, Sunday, 18:15:14 (Edited 20.11.2011, Sunday, 18:18:07) »
затоа што претходно имав проблем со претходната верзја, ми се случуваше да одеднаш дојде поголем или помал напон при програмирањето па така пикот излегуваше од програмски мод или пак да ми се оштети трајно пикот, нема да ви прават никаков проблем, извади од некоја стара плоча керамички од 100nF (104 код) и залеми ги одоздола одозгора, од каде сакаш, едниот отпорник е за лед диодата, а другиот е за ограничување на струјата која протекува, за ако го поврзиш обратно пикот да не ти се оштети :)
пошто ја цртав за еднослојна плоча има многу краткоспојници (прилично многу) и има мали можности, доколку би вадел наредна верзија тоа сигурно би била двослојна со некои плус додатоци
и пазете кај DIL28 пиши PIC18F2331 (мислам дека така напишав) тој пик не може да се програмира со овај адаптер, треба да се преспојат некој водови (со џампери) за да може и тој да го програмирате, ама тоа ќе биде во новата церзија, сега за сега не мора ни да го користите, нема да го најдете нигде да се користи :)
10FXX се прилично моќни за нивните можности, затоа и се додадени :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #563 on 20.11.2011, Sunday, 18:25:17 »
фала друже за трудот, само како да го експортирам во JPG или BMP за печатење (без тие ознаките за отпорници, кондензатори, спојки, диловите и натписите) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #564 on 10.12.2011, Saturday, 02:25:23 »
Сакам да правам „универзално“ подножје за програмирање, па ме интересира дали додека се програмира пик ќе му смета доколку на другите пинови (што не се за програмирање) има некаков сигнал или напон???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #565 on 10.12.2011, Saturday, 02:34:14 »
па ти  не му ставај ништо на другите пинови, тие што не се користат остај ги, користи ги само тие што се за пикот за програмирање... ако добро те сватив
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #566 on 10.12.2011, Saturday, 02:40:52 »
Па не, пошто подножјето ќе биде универзално, а едни пикови им е на пример на пин 5 Vcc, а на друг пик на пин 7 Vcc. (ова без врска се бројкиве, само како пример).. Е сега дали ако донесам на двата пина Vcc ќе му биде нешто на пикот што не е за него наменет напонот.. Исто и за другите сигнали..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #567 on 10.12.2011, Saturday, 09:12:06 »
зависи на кој пин, разгледај ги пиковите за кој сакаш да го правиш подножјето
повеќето пикови имаат пин за ниско напонско програмирање означен е со PGM на тој пин доколку има 5V при програмирање, пикот кој ќе го програмираш ќе ти остани осакатен, односно тој пин PGM ти повеќе не ќе можеш да го користиш како стандарден пин, него тој ќе ти се користи само за програмирање, разгледај ја темава има наназат со ZIF подножје како сето тоа е изведено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #568 on 26.12.2011, Monday, 15:04:28 »
Може ли некој да ми пише која е плочката за програматорот и кој адаптер да го користам, ако може некој да направи некој рар фаил со двете внатре. Однапред благодарам :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #569 on 26.12.2011, Monday, 15:39:06 »
зависи кој тип сакаш да го правиш
ако го правиш тој со биполарните транзистори кој го користат скоро сите тука тогаш плочата е оваа
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=340.msg5609#msg5609
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=340.msg9612#msg9612

ако го правиш тој со фетовите, кој никој (освем јас) не го има тука тогаш тоа е ова
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=340.msg9484#msg9484

Околу адаптерот, јас имам постирано низ темава неколку тип, а имаат постирано и со ZIF како изгледа
поради одредени причини, последната верзија на адаптерот повеќе не ја давам (привремено)
тоа значи дека можеш да разбараш низ темава наназад да ги најдеш претходните верзии
или да почекаш малку, па оваа новата верзија ќе биде достапна

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!