Author Topic: Кинески лемни станици  (Read 66379 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #90 on 05.10.2018, Friday, 08:52:37 (Edited 06.10.2018, Saturday, 03:49:56) »
Quote
Имаше некои дигитални... дали беа со микроконтролер ???... не ми текнува сега, ако сакаш ќе побарам, ќе најдам ;)
Кога ќе имаш време може. Па ќе видам, ако се испод 10 долари нека ми помине меракот,а  аналогна не ми бега, секако ручките се по 200 денара. па ќе преправаме по потреба :)
Quote
Имаш во BT комбинирани, лемна станица со SMD дувалка, околу 7000 илјади се (за попуст, се знае, на лице место си прашуваш „за колку може да ја дадеш“ :P), а толку се и ако ги купиш online, цената е таа. Не се џабе, ама јас мислам дека се исплати, споредувајќи цени со други brand name SMD дувалки. Не знам дали има сеуште само дувалки, прашај
Да му барам комбинирана или стриктно некој модел ?
Фала, ти должам кафе-пиво :)
p.s.
не знам колку е паметно вакво нешто

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/-/32836960037.html


p.p.s. не знам само тие врвовите како се, а и поскапи се али сосе грач се го бајаги...
Инаку TS100 многу фален модел, ама све се над 50 еу.

Offline Napsterce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #91 on 05.10.2018, Friday, 21:37:20 (Edited 06.10.2018, Saturday, 02:58:55) »
 Кој е заинтересиран за вакво нешто нека ме контактира. 7000ден нова.
Gordak 952 220V SMD 3in1 Welding Machine Hot Air Solder Rework Station Heat Gun   Electric Soldering Iron

Code: [Select]
https://s.click.aliexpress.com/e/beQnyzri

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #92 on 06.10.2018, Saturday, 03:46:29 »
Кога ќе имаш време може. Па ќе видам, ако се испод 10 долари нека ми помине меракот,а  аналогна не ми бега, секако ручките се по 200 денара. па ќе преправаме по потреба :)

Еве на ebay таква контрола ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/202250881856






Само што оваа изгледа се напојува со еднонасочен напон.

Quote
Specifications:
PCB input voltage: 12-24V
PCB Size: 6.7 x 2.5 x 2.3cm

Изгледа ќе треба прво да го исправиш напонот по трансформаторот.

Да му барам комбинирана или стриктно некој модел ?

Една има, нема 100 комада различни дувалки :P, само комбинираните ги има. Се гледа во дуќанот нема шасни да ја промашиш ;). Прашај го која цена ја дава, гарант ќе ти спушти ;) (ако не, пиши ми PM, јас ќе отидам, ќе се договориме ;)).

не знам колку е паметно вакво нешто
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/-/32836960037.htmlp.p.s. не знам само тие врвовите како се, а и поскапи се али сосе грач се го бајаги...
Инаку TS100 многу фален модел, ама све се над 50 еу.

Што знам... јас би ги земал посебно. Кабелот гарант е некое Кинеско сра*е, нема шанси да е добар. Калајот, исто така, некој олук ако прикрпиш со него, толку. Тоа флукс ли што и да е таму, тоа можно е да вреди (добри хемии имаат Кинезиве :P :D). Панцир црева, отпорничиња, диоди, дрн дрн јариња... зар навистина ти треба тоа ???.

За греачот, да, и јас имам чуено само добри работи, но може ако сакаш, место оној јас од кој што ти дадов линк, да нарачаш таква рачка со греач или само греач (ако веќе имаш рачка).

Инаку, не знам колку имаш читано од темава, ама мислам дека во неа претходно имам пишано. Тие рачки (барем оние за 936 што се) најчесто се со многу лош квалитет: се топат. Мене ми се има случено два пати до сега да ми се стопи рачка. Ти дадов линк од рачките само поради греачот. Ако нарачаш само греачи, бидејќи се керамички, ќе ти стигнат сол тука ::). Рачката ќе го штити греачот и автоматски нема што да му се случи... освен тоа, „гратис“ ти стига конектор и резервни делови за други рачки, така да, пазарот не е баш така лош ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #93 on 12.10.2018, Friday, 15:15:44 »
Нели ради бекапот, да се повторам,
Тријакот ќе работи со дц?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #94 on 12.10.2018, Friday, 17:09:04 »
Тријакот ќе работи со дц?

Па... би требало, ама немам пробано до сега триак да работам на DC, само на AC.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #95 on 12.10.2018, Friday, 18:47:03 »
Затоса прашав, да не не‘ исклучива на дц.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #96 on 12.10.2018, Friday, 20:25:05 »
Тријакот ќе работи со дц?

Па... би требало, ама немам пробано до сега триак да работам на DC, само на AC.

Да не стане забуна, дали збориме за овој контролер!?



Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #97 on 12.10.2018, Friday, 20:25:51 »
yep

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #98 on 12.10.2018, Friday, 20:45:47 »
Jaс ваквата си ја терам со AC.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #99 on 12.10.2018, Friday, 21:40:08 »
ќе пробам, ако грашам нека изгори :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #100 on 12.10.2018, Friday, 23:04:58 »
Во еден пост Гига наведе дека ако од прва не проработи тогаш само се мени поларитетот и така би работела. :)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #101 on 12.10.2018, Friday, 23:57:04 »
да да, али самиот концепт на тријакот е за да работи на ац, т.е. да искулучува, вака не знам баш дали ќе исклучува...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #102 on 13.10.2018, Saturday, 01:02:46 »
Триакот е двонасочна компонента, работи со наизменични напонои, а ако работи со наизменични, по некоја логика би требало да работи и со еднонасочни ;). Е сега, не знам како ќе стои со греење, можно е повеќе да грее, ама нема да знаеш додека не пробаш ;).

И да, ако не работи на еден начин врзана, смени го поларитетот, би требало да проработи ;).

Извинете уште еднаш за post-овите што фалат неколку дена наназад, не требаше да испадне така работата и баш дента сакав да направам backup на базата, ама ете... заборавив :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #103 on 13.10.2018, Saturday, 01:09:00 »
Јас би експериментирал доколку би знаел дека нема дa ја запалам контролата :D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #104 on 13.10.2018, Saturday, 01:11:55 »
Најверојатно нема да се случи такво нешто ;). Можно е само триакот повеќе да грее, не верувам дека нешто полошо од тоа ќе се случи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."