Author Topic: Кинески лемни станици  (Read 66326 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #45 on 12.05.2017, Friday, 21:37:04 »
Се мислам често за дремел, ама 6-7000 е па се откажувам од купување.

На Амазон имаш PROXXON, кој е неколку класи над дремелот, за 50е., само треба да имаш некој во ЕУ да го нарача и да ти го донесе... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #46 on 13.05.2017, Saturday, 06:39:09 »
Точно, HAKKO 936 веќе не се произведуваат. Има нов модел HAKKO FX-888D, но и од нив има клонови  ;D

Абе Кинеска работа ;D. Нема од што нема да направат копија. Додека ние тука разглабаме што копираат, они работат на случајот ;D.

И сакав само уште една работа да додадам за Кинеските производи и копии на... скоро се ;D. Кинеските ѓубриња што може да се начекаат кај нас најчесто се со многу понизок квалитет на изработка од Кинеските производи што може да се начекаат online. Логиката е јасна. Од ebay, не знае кој ќе купи, може и западњак, може и некој друг Кинез, а ако е за кај нас, се знае, може и лошата изработка уште повеќе да ја упропастиме, источна европа увезува се и сешто и нема QC стандарди, така да... шо ги шмиргламе. А згора на тоа, поскапо е кај нас да ги купиш отколку online :o, и тоа често знае да биде и неколку пати поскапо. Епа извинете наши Македонски фирми, ама маржа ќе ви платам само ако морам (итно ми треба некој производ), инаку... се знае, за се што планирам да купам а е помало од 19 инчен LCD монитор, прв пребарувач ми е ebay ;).

греота е да се пожалиш на цената, некогаш и ќе преплатиме бренд па ќе разочара :D

Да, баш така е ;). Нарачав 50 male Micro USB конектори за 2.7 долари :o, сосе пластични капачиња :o (беа специфицирани како DIY). Абе секое 5-то да биде исправно, пак се исплати.

Се мислам често за дремел, ама 6-7000 е па се откажувам од купување.

Има и поевтини, ама ако бараш моќност над 150W, не се толку моќни. Мене ми врши работа и 100W (или нешто над 100W), така да, Dremel 300 беше топ избор за мене... само да не тресеше ::). Кинеската копија на MultiPro e 110W, а оригиналната Dremel 300 мислам дека беше 115 или 120W, не сум сигурен.

Како и да е, ако станува збор за гравирка, лично мене ми врши работа било што околу 100W... а во таа класа спаѓаат најевтините, и оригинали и копии, што работат на мрежен напон (AC 230V).

А не е лошо да го ѕирнеш и тоа што го има пишано LordZi, баш ми ја фалеше гравирката ;).

Види овде
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/230V-Dremel-MultiPro-Electric-Grinder-Rotary-5-Variable-Speed-Power-EU-Plug-/201828398021?hash=item2efde8f3c5:g:2isAAOSwOVpXbKsv

Оваа е скапа, може и за 20 долари да се начека. Во search пиши "rotary tool", подеси Buy it now, Price + Shipping lowest first, Free shipping и минималната цена подеси ја... што знам, 15 долари. Прелистај неколку страни (јас имам подесено да ми вади по 50 резултати по страна) и ќе стигнеш до копија на MultiPro ;). Можно е на друг начин да е опишана или различен sticker да има, на пример, на мојата наместо "Dremel" пишува "Deimei" ;D, ама тие се копиите, само различни налепници им ставаат ;).

не...уметност е хахахахах  ;D

Пројди доволно време на ebay и ти ќе станеш уметник ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #47 on 13.05.2017, Saturday, 17:47:02 »
Оваа е скапа, може и за 20 долари да се начека.
Еве за 18,39  ;D
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Mini-Electric-Grinder-Drill-Power-Tool-for-Milling-Polishing-Grinding-EU-Plug-/252865770345?hash=item3adff97369:g:82QAAOSwGy5Y8Kkl
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #48 on 14.05.2017, Sunday, 07:54:21 »
Ете, гледаш како се станува уметник ;) :D.

Ама оваа ептен no name ;D. Ја нарачуваш бланк и печатиш "GigaTool" ;D... и стануваш Gembird во светот на гравирки ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #49 on 14.05.2017, Sunday, 11:48:19 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:40:19) »
Хахахахахаха Гигатул хахахаха



Еве со што си работам денес ми треба топол воздух за една моја рачна радиостаница со SMD и ми излезе во пресрет другар што работи во фирма што сервисира медицинска опрема си ја направив станичката сега ќе им ја враќам во сервис. Недела бе ради мене клуч на брава удрија хахаах што значи другар што си му поправил алтернатор еднаш и сега одма ми донесе   8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #50 on 14.05.2017, Sunday, 16:50:38 »
850-ките ;). Ова се моделите само со дувалка и без температурна индикација. Постари се овие, не верувам дека сеуште копии од овие прават.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #51 on 18.05.2017, Thursday, 14:34:38 (Edited 18.05.2017, Thursday, 16:55:58) »
Дечки, земајте додека е топло!  ;D
Code: [Select]
https://grouper.mk/deal/lemna-stanica-tesla-led-maj
Hakko 936  за 2000денари! :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #52 on 18.05.2017, Thursday, 14:43:47 »
Оригинал јапонска е 100%... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z33RTF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #53 on 18.05.2017, Thursday, 15:21:51 »
Не е HAKKO туку НАККО ! Копирајте ја буквата и пребарајте ја на Google  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #54 on 18.05.2017, Thursday, 17:03:56 »
Code: [Select]
http://teslaled.mk/
За направи сам LED китовите можете да купите само кај нас, со цели 66% попуст, 100% Јапонска лемна станица ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #55 on 20.05.2017, Saturday, 17:35:30 »
Еј ова стварно евтино ја давале еј  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #56 on 22.05.2017, Monday, 21:23:08 »
Дечки, земајте додека е топло!  ;D
Code: [Select]
https://grouper.mk/deal/lemna-stanica-tesla-led-maj
Hakko 936  за 2000денари! :D


јас можам за 1600 да ја набавам ама моментално нема на залиха , и околу 200-250ден беше заменски греач за неа
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #57 on 23.05.2017, Tuesday, 04:26:55 »
Цела рачка ќе земеш за 150 денари.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/131905530970
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #58 on 23.05.2017, Tuesday, 15:46:39 »
Цела рачка ќе земеш за 150 денари.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/131905530970
Рачката е евтина, но каков грејач ќе се погоди е прашање, најчесто ги шиткат со А1322 а многу поретко со А1321 грејач. Кинезите праќат рандом т.е. како им се набавени така ги продаваат, немаат некое правило, така да лотарија ќе биде грејачот.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кинески лемни станици
« Reply #59 on 23.05.2017, Tuesday, 16:33:29 »
Мислам дека термопарот се разликува, а не греачот. А дури и да се разликува, преправката е многу лесна, на плочката дури има обележано кои компоненти треба да се сменат, така да, барем за мене, не е проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."