Author Topic: Mоќно високонапонско напојување  (Read 8336 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вие двајцаа како мајтап да водите 8) Се бисер,до бисер- димер,димлер,димер од неонки...Како да се ограничи струја? Низ трансформатор? Дај нацртај ја шемата која сакаш да ја изработиш и доста приказни,ами седни и нацртај!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Mоќно високонапонско напојување
« Reply #31 on 04.12.2013, Wednesday, 23:21:26 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 23:24:11) »
А добро....што ќе прави авторот на темата со „моќно високонапонско напојување„ а кажува дека има низок напон на секундар од 6000 волти. Во енергетиката може е низок напон, ама во електрониката е и тоа како висок, мислам дека KAAABOOOOMMM-от е неизбежен, само е прашање на време, a има и опасности од струен удар...



 8)

Споено мислење: [time]04 Декември 2013, 23:23:09[/time]
а чекај.... за што ќе се употреби тоа напојување?
електрична столица?
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно на столот на професорката ќе го монтира  8) ( шала)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ние се зафркаваме а членот незнае како да го поврзе димерот.Некој изгледа ќе го збуца струја се шалам. ;D ;D ;D ;D.Што се шест киловолти ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Добро нема потреба да се извинуваш јас исто така криво те разбрав ти секако друго си мислел сега сватив.Значи ништо не направи чим десет осигурачи си стопил.Чекај сега каков е тој димер од неонки со намотка шала на страна ни јас не сум видел сега ти подучиме. ;) ;)
Електромагнетниот димер се заснова на овој принцип
во едната полупериода на синусоидата се создава магнетно поле со одреден поларитет, а во другата полупериода магнетното поле создадено претходно се опира на струјата која сака да тече во оваа полупериода. Колку повеќе намотки, толку повеќе отпор на наизменичната струја.
Вие двајцаа како мајтап да водите 8) Се бисер,до бисер- димер,димлер,димер од неонки...Како да се ограничи струја? Низ трансформатор? Дај нацртај ја шемата која сакаш да ја изработиш и доста приказни,ами седни и нацртај!
Сакам само да ја ограничам струјата на примар, ништо друго, немам шема па барав начин...
Ние се зафркаваме а членот незнае како да го поврзе димерот.Некој изгледа ќе го збуца струја се шалам. ;D ;D ;D ;D.Што се шест киловолти ;D ;D ;D
Зафркавајте се вие, јас до утре треба да го направам. Инаку да, што се 6 кВ? Апсолутно ништо! ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Kilovolt она што го кажуваш  се коси со терминот -димер - димер е рагулатор на напон,а не ограничувач на струја.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас на википедија така прочитав, инаку ако знаеш како да ја ограничам пиши, ако не да не дискутираме повеќе. Рокот ми е до утре изутрина, значи денеска треба да завршам. Утре сум од сабајле.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
od mobilen se ukluciv oti kompjuterot mi e zabranet 1 nedela poradi privatni pricini.Nastavnickata mi rece deka ako ne go odnesam tesliniot vo vtornik ce mi ja namali ocenkata, resenie: na otpad da najdam mikrobranova i da go iskoristam trafoto.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Извини батка, моја заблуда било, сум помешал димер и пригушница. Се извинувам за се.(од училиште, на географија)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ах бре киловолт затоа јас си викав тоа е придушница на напонот а не димер ;) ;D ;D.Се случува да згрешиш ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Така се учи, еве згрешив, ќе знам за во иднина. ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.