Author Topic: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]  (Read 10224 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Подобра верзија на ист модел на лента ?
^ а сериски отпорник не е ок варијанта, ради едноставност ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нептун/амц/итн че дадат промоции, попусти, рати, ќе се излаже човек.

Знам... затоа и не ги гледам флаерите :P :D.

Друга варијанта е да се интервенира на IC U8601 PF7708BS на некој од “влезовите или излезите„. За тоа е надлежен Гига (тој ја познава теоријата а јас сум „практичар“).

Поедноставно е само со отпорник... такви преправки би правел само ако не може да се изведе намалување на струјата со додавање на отпорник.

^ а сериски отпорник не е ок варијанта, ради едноставност ?

Се разбира дека е ОК... поентата беше, има различни начини на кои може да се постигне истиот ефек, т.е. намалување на струјата низ диодите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Поедноставно е само со отпорник... такви преправки би правел само ако не може да се изведе намалување на струјата со додавање на отпорник.
Досега што имам видено и читано, најголемиот дел (повеќе од 90%) се прават интервенции на лед контролата и тоа да оди преки самиот чип или преку мосфет-от!
Јас мислам дека во случајот подобро решение е со R8601 кој на шемата е 0.R05 а на плочата треба да е 0.15R а истиот е врзан во патеката на Q8601, треба да се зголемува а при тоа да се мери струјата и да се добие вреност околу 30% помала од онаа која е измерена пред преправката!.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Досега што имам видено и читано, најголемиот дел (повеќе од 90%) се прават интервенции на лед контролата и тоа да оди преки самиот чип или преку мосфет-от!

Можно е... немам разгледувано детално за овој проблем.

Можеби поентата е да не се товари напојувачката секција, туку да се растовари, а освен тоа, да се постигне и помал излезен напон за LED диодите, со што ќе се намали струјата низ нив... има логика... освен тоа, се намалува и греењето на сите компоненти, нема дополнителни „греачи“ во колото (отпорници за намалување на струјата низ диодите), со што се продолжува животниот век.

Јас мислам дека во случајот подобро решение е со R8601 кој на шемата е 0.R05 а на плочата треба да е 0.15R а истиот е врзан во патеката на Q8601, треба да се зголемува а при тоа да се мери струјата и да се добие вреност околу 30% помала од онаа која е измерена пред преправката!.

Да, ова има логика, но има шанси да компензира PF7708AS и да ја зголеми switching фреквенцијата, со што практично, ништо не се постигнало... треба да се проба. Ако тоа се случи, тогаш единствен начин да се интервенира (без додавањена отпорници) би било преку feedback секцијата, т.е. ZD8601, ZD8602 и R8608. Јас лично би пробувал прво со ZD8601 и ZD8602, би мерел колкав е напонот на нивните краеви и ќе пробам да го намалам излезниот напон за, ајде еве, 3V, со тоа што ќе додавам 1N4148 во серија со некоја од нив (од она што исчитав од шемата, би требало да се 18V-ни зенерки) и да видам дали ќе ми успее... неоптоварено, на излезот сигурно ќе падне напонот, но треба да се види што ќе се случи и кога излезот ќе се оптовари... би ги приклучил strip-овите и би мерел излезен напон од секцијата за напојување. Ако не рипне, добро е, само ќе треба сега да се измери и струјата низ диодите и да се спореди со претходните мерења, т.е. да се види за колку се намалила струјата низ диодите и дали е намалена за околу 30%. Ако не е, се додаваат уште 1N4148 во серија со ZD8601 или ZD8602. Е сега, ако пак рипне вредноста на излезниот напон... најверојатно ќе мора да се интервенира и кај R8608 и да се зголеми неговата вредност.

Во секој случај, треба се ова да се проба, ова е чисто анализа, што не значи дека се ќе биде вака во пракса.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ги сменив pf6003 и Q9101=TK6A65D, како и околните елементи, абер нема, напон иде до драин и сорс на Q9101, но не мрда.... Идеја некоја?
Ништо не дава знаци на напон, т.е. нема напон после трафото

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Го мерев, исправен е , а и да не е, нели треба да има стенд-бај напон, т.е. да свети диодада за изгасено (црвено)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам што имаш од мерна опрема на располагање, но јас би видел што дава на пин 5 од PF6003. Би требало да дава импулси за тригерување на Q9101. Ако не ги дава, значи дека нешто не е во ред со PF6003 или некоја околна компонента.

Ги провери R9109, D9104 и R9110? Исто така, измери напон меѓу пин 6 и пин 4, како и меѓу пин 8 и пин 4 на PF6003.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Измерени се компонентите, е сњга немам осцилоскоп. А ново е pf6003. Е сега се мисла од интено да го порача....

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Не е до PF6003 сигурно!
Quote from: bicikle
како и околните елементи, абер нема
Кој и колку се тие зошто не ги напишеш, позиција ознака.
Имаш нешто испуштено погледај подобро.
Пример R9101!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Измерени се компонентите, е сњга немам осцилоскоп. А ново е pf6003. Е сега се мисла од интено да го порача....

Јас лично, вакви кварови, без осцилоскоп не ги поправам... не можам да се снајдам што е проблемот ако не можам да видам бранова форма.

А ова?

Исто така, измери напон меѓу пин 6 и пин 4, како и меѓу пин 8 и пин 4 на PF6003.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #41 on 20.08.2019, Tuesday, 20:10:21 (Edited 20.08.2019, Tuesday, 21:54:23) »
Code: [Select]
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,863.msg37140.html#msg37140
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
И ја има желба за осцилоскоп, ама со оглед на цената и на тоа што не се бавам професионално, немам... е сега то е што е, ако биде арно, ако не цела плоча од али експрес е поефтино од осцилоскоп.
исто ова оптокуплеров како би го проверил не знам...
R9109-проверен - сменет
R9111-9,73килооми измерен, вредност 10k
JR9113 -к.с.*
R9110 - проверен - сменет
JR9103 - к.с.
R9416 - к.с. исмерен - вредност 0 оми
JR9101 - к.с. исмерен - вредност 0оми
R9114 - 108.2k измерен -вредност 110к
R9108 - 4.6оми измен - вредност 4,7 оми
R9101 - сменет - 4,7 оми
D9103 - oк (481оми во спроводен смер, о.к.* во неспроводен)
D9105 - ок (531/о.к.)
D9104 - ok (350/о.к. , одлемена од плоча)
D9106 - ок (130/92, на плоча)
пин4 - пин6 напон 11-22в (шета).
„Не е до PF6003 сигурно!“ -  не сум ни јас сигурен дека е до него, т.е. ново е, нема причина да не работи, ама ајде...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И ја има желба за осцилоскоп, ама со оглед на цената и на тоа што не се бавам професионално, немам... е сега то е што е, ако биде арно, ако не цела плоча од али експрес е поефтино од осцилоскоп.

Има од Кинезиве евтини осцилоскопи ;). Дигитални и нисконапонски, но бркаат работа, за гледање бранови форми се сосема солидни ;). Со 10:1 сонда, ќе немаш никаков проблем ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/254140745103


исто ова оптокуплеров како би го проверил не знам...

Јас го користам тестерот за оптокаплери од оваа тема, но можеш и со два унимери да го тестираш оптокаплерот ;).



JR9113 -к.с.*

Треба да е 1K... не знам што ти значи к.с. (краток спој ???).

R9416 - к.с. исмерен - вредност 0 оми

Ваљда мислиш на R9146... и да, треба да биде осигурувач (вредност 0R).

R9101 - сменет - 4,7 оми

Треба да има вредност од 0.27R, не 4.7R.

D9103 - oк (481оми во спроводен смер, о.к.* во неспроводен)
D9105 - ок (531/о.к.)
D9104 - ok (350/о.к. , одлемена од плоча)
D9106 - ок (130/92, на плоча)

Диоди по правило се мерат на диодно подрачје, не на омско подрачје, знае да даде погрешни резултати (да мислиш дека е исправна, а не е).

И секогаш се мерат off-board.

пин4 - пин6 напон 11-22в (шета).

Претпоставував... пумпа... изгледа работи PF6003, но некоја друга компонента (најверојатно пасивна), прави проблем.

Ај провери ја ZD9104.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #44 on 20.08.2019, Tuesday, 22:45:33 (Edited 20.08.2019, Tuesday, 23:36:36) »
JR9113 -к.с.*

Треба да е 1K... не знам што ти значи к.с. (краток спој ???).[/quote]
да, краток спој, инаку 1к е, сум смешал нешто.
На диодно подрачје се мерени, тие се бројките што излегоја и најверојатно се оми.
зенерката ја стајв под напон од 8в,  и 1к, вади 0,67в и 6,5в (обратно ако ја свртам...