Author Topic: Бургија што буши челик?  (Read 4547 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #30 on 04.12.2010, Saturday, 22:54:26 »
добро сега,калајот ќе ги држи и зависи од дијаметарот да дупката!Ако е помала потешко ќе се извади,ако е поголема-полесно!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #31 on 05.12.2010, Sunday, 10:01:04 »
Не летаат деловите сум пробал. Побрзо ќе ја запалиш плочката или ќе прегориш некој дел отколку да излезе.  :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #32 on 05.12.2010, Sunday, 17:36:08 »
со бренер имам одлемено 114 интегралци...до сега што ги испитував 20(толку ги испитав) сите работеа...така да не се спржуваат толку лесно деловите....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #33 on 06.12.2010, Monday, 00:12:54 »
каде најде 114 интергралци ?? ;D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #34 on 06.12.2010, Monday, 00:34:57 (Edited 06.12.2010, Monday, 00:37:47) »
Giga, не знам што нож е тој што ќе го бушиш ама мислам дека секоја поквалитетна бургија за метал ќе ти заврши работа, јас имам избушено мало ноже со 3 мм бургија. Бургијата беше најобична (20 денари мислам ја купив) и беше обложена со  нитрид (овие бургии се со жолта боја) .
Трикот е голема брзина на вртење и малку притисок, ако брзината е мала и се притиска многу бургијата го  “зафаќа“ материјалот пребрзо и се прегрева.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #35 on 06.12.2010, Monday, 01:28:39 »
каде најде 114 интергралци ?? ;D

од одпад најдов плоча една..појма немам што беше, али полна беше со интегралци...и испадна дека толку сум одлемил...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #36 on 06.12.2010, Monday, 04:48:14 »
Giga, не знам што нож е тој што ќе го бушиш ама мислам дека секоја поквалитетна бургија за метал ќе ти заврши работа, јас имам избушено мало ноже со 3 мм бургија. Бургијата беше најобична (20 денари мислам ја купив) и беше обложена со  нитрид (овие бургии се со жолта боја) .
Трикот е голема брзина на вртење и малку притисок, ако брзината е мала и се притиска многу бургијата го  “зафаќа“ материјалот пребрзо и се прегрева.

Пробав, не функционираше, едвај направи резнатина, доволно само за да познаам каде бушела бургијата, ништо повеќе од тоа :S. Мада морам да кажам дека бургијата е стара и дека е бааги користена (значи прилично тапа е). Пробав и со 2mm-тарска и со 3mm-тарска, и со двете го имав истиот резултат, односно челикот едвај беше гребнат :S.

А инаку ножот е најобичен (како што опишав претходно), купен од пазар од најевтините (20 денари или 30 денари е еден, така нешто).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #37 on 06.12.2010, Monday, 12:31:29 »
Giga, не знам што нож е тој што ќе го бушиш ама мислам дека секоја поквалитетна бургија за метал ќе ти заврши работа, јас имам избушено мало ноже со 3 мм бургија. Бургијата беше најобична (20 денари мислам ја купив) и беше обложена со  нитрид (овие бургии се со жолта боја) .
Трикот е голема брзина на вртење и малку притисок, ако брзината е мала и се притиска многу бургијата го  “зафаќа“ материјалот пребрзо и се прегрева.

Пробав, не функционираше, едвај направи резнатина, доволно само за да познаам каде бушела бургијата, ништо повеќе од тоа :S. Мада морам да кажам дека бургијата е стара и дека е бааги користена (значи прилично тапа е). Пробав и со 2mm-тарска и со 3mm-тарска, и со двете го имав истиот резултат, односно челикот едвај беше гребнат :S.

А инаку ножот е најобичен (како што опишав претходно), купен од пазар од најевтините (20 денари или 30 денари е еден, така нешто).

Пробај со нова бургија, оти ако ножот е обичен не е ни многу цврст челикот. Каде што планираш да бушиш направи мала вдлабнатина прво, со шајка и чекан ако немаш специјален алат за тоа.  ;)

Jove

  • Guest
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #38 on 06.12.2010, Monday, 13:41:55 »
лелеле испадна да бушиме ножеви од 20 денари а една бургија е 50-60 ден поквалитетна  и со неа ке го избушиш ножот 2 пати и ке се стапи  ;D поарно куписи нови ножеви малце поквалитетни до кај 100 ден и завршена работа  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #39 on 06.12.2010, Monday, 15:27:57 »
лелеле испадна да бушиме ножеви од 20 денари а една бургија е 50-60 ден поквалитетна  и со неа ке го избушиш ножот 2 пати и ке се стапи  ;D поарно куписи нови ножеви малце поквалитетни до кај 100 ден и завршена работа  ;D

Па тоа де ;D. Тоа и планирам да правам ;D. Јас само си прашав, да знам, дали ми се исплати или не, пошто не ми се исплати, ајт у ѓубре ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #40 on 17.04.2012, Tuesday, 20:15:53 »
сите бургии бушат челик и тоа бургии со просечен квалитет. Немојте да се лажите дека не може. Целата работа е во брзината. Нож на пример со бургија ф-5мм треба да се буши со спор обртај, оти ако му акнеш брз обртај доаѓа до загревање и топење на врвот. таквите легирани челици морате обавезно со спор обртај.
верувајте му на мајстор Љубо   ;)
Hams do it! With Frequency

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #41 on 17.04.2012, Tuesday, 20:38:18 »
Затоа се купува бормашина со редуктор, не би претставувало проблем нити бушење на федер платна од камиони, ако нема редуктор тоа е само играчка за бушење иверици и плехчиња ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #42 on 17.04.2012, Tuesday, 21:20:21 »
и бормашина со редуктор е добра работа, и од хубо имаме земано едно Cut+Cool од wutrh, појма немам што хемија е, ама додека не е ишприцано со тоа онака бургијата може само да гребе, ако го ишприцаш малце многу полесно се буши и поголеми парчиња од металот се цадат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #43 on 17.04.2012, Tuesday, 21:25:41 »
тоа ми е мене струка, работам како машинец 10 години, најаките материјали ги имам обработувано.
секој материјал си има своја спецификација за обработка, која резна брзина треба да има и секако во зависност од дијаметарот на бургијата во овој случај
Hams do it! With Frequency

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: Бургија што буши челик?
« Reply #44 on 18.04.2012, Wednesday, 00:02:54 »
купи си ти бургија за челик има на самата опаковка за каков материјал е намената ,ја има скоро во секоја подобро снабдена продавница како хубо, меркур и тн. 3мм на bosch мислам дека беше 300 денари нешто така .греење на ножот никако