Author Topic: Апарат за заварување  (Read 2379 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Апарат за заварување
« Reply #15 on 04.05.2014, Sunday, 22:18:54 (Edited 04.05.2014, Sunday, 22:29:41) »
Подобро да си купиш бидејќи да го правиш сам ќе те чини повеќе.
Нешто плус да кажиш за да го поткрепиш твоето мислење? Нели сепак си „Стручњак“?
Ако не му веруваш бујрум напрај и пресметај.
Инаку тие почетник стучњак се само број на пораки.
Се исплаќа ако прајш од збираници  ;D

Споено мислење: 04.05.2014, Sunday, 22:29:41
За 1.5 -2мм (но не и потенки) побарај некој апарат обичен 15-60А ќе ти брка работа. Побарај на старо ефрини се, не се масирај. Тие лимови подобро да ги спојуваш со пунктирање, гледа некои со еден или два трансформатори од микропечки ги прат. Со нив може да споиш и лименка од сок.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Апарат за заварување
« Reply #16 on 05.05.2014, Monday, 02:13:33 (Edited 05.05.2014, Monday, 09:05:02) »
Има две причини зашто не ми се допаѓаат:
1. Многу се гломазни и тешки
2. Не е убаво заварувањето со нив, навистина и јас не сум некој стручњак или па да се занимавам со заварување кујзнае колку, ама не ми се допаѓа некако и поради тоа што ако заваруваш нешто тенко го дупнува наместо да го завари

јас имам мал со електроди ама, незнам колку ампери, ама после 2рата електрода грее...ама е иста големина како тие со акомулатор...во секој случај брка работа.

со тек на време се учи, и јас не успевам но еден пријател со електроди направи така лични (естетски) и хирушки прецизни варови на материјал околу 2мм, се чудев :D

МОТИКА: Русин покажува како се прави импровизиран апарат за заварување за 15 минути
еве ви наједноставен апарат за заварување, но ако погините не сум одговорен!  ;D