Author Topic: Лемна станица или рачка за лемење  (Read 5393 times)

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
диодата е 6 ден.

вчера најдов еден потенциометар за сијалица кој го бев репарарирал.пишува на него до 400 вати.
го ставив во кутија,поврзан со штекер,намален до минимум и на него дава 200-210 волти за разлика од напонот кој го имам 230-240 волти.
баш го пробав со обичен леткум(40 ватен) од 120 ден. и сега за сега добро работи.може малку побавно грее но битно ми е да не прегорува грејачот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ми е јасно, ја врза и диодата и димерот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
само димерот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во тој случај, не го пуштај до крај димерот. Пуштај го до 2/3 од скалата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Во тој случај, не го пуштај до крај димерот. Пуштај го до 2/3 од скалата.
не е нешто прецизен,го пробав на сијалица,малку ја намалува светлината.
сосема доволно да го намали напонот да не ми изгори грејачот на леткумот.
инаку пишав наместен ми е на минимум,мерев на 200-210 волти.
после ќе ставам слики од димерот.инаку димерот го користев за регулирање на 4 сијалички по 40 вати.и работеше неколку месеци или година и се стопи тоа внатре малото што го одвојува или прекинува контактот.од некоја мека пластика беше направено.а сега јас му ставив мало парче од бакелитна плочка и сега си работи  :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #20 on 24.09.2013, Tuesday, 12:49:00 (Edited 24.09.2013, Tuesday, 17:11:50) »
Quote from: GigaWatt
Не ми е јасно, ја врза и диодата и димерот?
И јас го користам тој систем заедно, но со можност да ја вклучувам или исклучувам диодата. Диодата е сместена во „мрзлив“ прекинувач како на сликата подолу и тоа во пложба *0*  диодата е во фунција, а во положба *1* истата е краткоспојник.
Со оваа добивам кога димерот е на најмалата вредност на напон, плус позиција *0* лемилицата може да се рече дека е во припремна состојба со температура од околу 40 степени.
Предноста е во тоа што истата лемилица може да се користи со помала моќност во случај димерот да е неисправен или пак регулацијата ако е од некаде 100 до 230 волти.

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аха, епа ОК ;). Кој како сака ;). Да функционира решението, да не гори леткумот, тоа е важно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #22 on 25.09.2013, Wednesday, 11:21:12 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 12:10:26) »
еве слики




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #23 on 25.09.2013, Wednesday, 12:15:56 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 12:22:45) »
Само во никој случај не го допирај металниот дел од потенциометарот ;D. Само пластиката ;D.

А тоа што ти покажувал наизменичен напон од 200 или 210V волтметарот, тоа е грешка на волтметарот. Најчесто обичните волтметри не може да мерат ефективна вредност на напон кој нема синусоидална форма, а триакот всушност ги отсекува синусоидите и така ја намалува ефективната вредност на напонот, така да, тоа е грешка ;). За да ја пресметаш вредноста, ти треба некоја додатна опрема, како осцилоскоп кој може да мери ефективна вредност.

Еве како всушност би изгледала формата на напонот за греење на лемилицата со димер во колото ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline maci

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
а како би била синусоидата ако сериски се поврзе диодата, која е спомната во една тема за заштита од прегорување на леткмумот.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Лемна станица или рачка за лемење
« Reply #25 on 25.09.2013, Wednesday, 23:50:07 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 23:56:44) »


Вака би изгледала синусоидата ако се постави сериски диодата