Author Topic: Алатка за магнетизирање и демагнетизирање на шрафцигери која „делумно“ работи  (Read 3664 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ништо, ова не работи ;D. Пробав на 1000 различни начини, јок ;D. Ајде, ојде во канта ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
1н4007 во серија на примар од трафо....во една насока поставена магнетизира, во друга демагнетизира...не е филозофија, да не се трошиш и на крај да не работи да ти е криво :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
1н4007 во серија на примар од трафо....во една насока поставена магнетизира, во друга демагнетизира...не е филозофија, да не се трошиш и на крај да не работи да ти е криво :D

Јасно ми е сега, ама си викав, ајде да пробам, да видам, можеби Кинезиве имаат некои „магични“ алатки ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Абе, најчесто стварно имаат. Она што го прават, и цената по која го продаваат...невозможно. Ама има кинеско и кинеско, некој и од воздух продавање живее :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама има кинеско и кинеско, некој и од воздух продавање живее :D

Епа изгледа мене така ме имаат зезнато ;D. Како и да е, гледав и на некои форуми online, конкретно за овој магнетизатор/демагнетизатор, сите пишуваа дека само магнетизирал, но не демагнетизирал ;D. Очигледно не е до мене или дека јас не знам како да го користам, изгледа навистина не работи ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!

Замисли го металното јадро дека е “шрафцигер“, и истиот шрафцигер стави го во отворот на соленоидот и приклучи го на номиналниот изменичен напон на соленоидот и без да го извлечеш шрафцигерот исклучи го напојувањето и ќе добиеш магнет. За демагнетизација на истиот потребно е кога соленоидот е приклучен на изменичен напон полека да го извлекуваш шрафцигерот надвор од отворот и кога ќе се одалечиш доволно далеку да повеќе не ги чуствуваш вибрацииите, исклучи го напонот и еве демагнетизиран шрафцигер.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Замисли го металното јадро дека е “шрафцигер“, и истиот шрафцигер стави го во отворот на соленоидот и приклучи го на номиналниот изменичен напон на соленоидот и без да го извлечеш шрафцигерот исклучи го напојувањето и ќе добиеш магнет. За демагнетизација на истиот потребно е кога соленоидот е приклучен на изменичен напон полека да го извлекуваш шрафцигерот надвор од отворот и кога ќе се одалечиш доволно далеку да повеќе не ги чуствуваш вибрацииите, исклучи го напонот и еве демагнетизиран шрафцигер.

Јасно ми е мене ова, јас зборував за уредот од првиот post.



Мене овој уред не ми функционира, односно само магнетизира, ама не демагнетизира. Инаку, не се приклучува на никаков екстерен извор на напојување, ниту пак има свој интерен извор за напојување (батерија). Внатре има само перманентен магнет (претпоставувам) и толку.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."