Author Topic: Дискусии за полнење на тонери (Refill)  (Read 3457 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас последен пат кога бев на циган пазар,еден продаваше тонери од ласерски принтери,од негде земени му се,100% се истрошени.Имаше еден тон,може 50-100комада имаше :D,не прашав за цена :S
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Дискусии за полнење на тонери (Refill)
« Reply #16 on 31.01.2012, Tuesday, 17:08:15 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 17:11:16) »


За овој модел на Самсунг полнењето чини 800 ден, плус 400 ден чипување што значи 1200 ден. Принтање со полнет тонер е катастрофа. Нов тонер чини 1890 и се работи за овој модел



Повеќе се исплати нов тонер отколку полнење на стариот. Полнет е повеќе пати и никако не добива квалитетна штампа. Штом ставиш нов тонер, веднаш е како нов принтер :D

Најдобар принтер според мене за принтање и повторно полнење е HP 1005 моделот.



Неговото полнење чини 700/800 ден и 80% од случаите дава одлична штампа иако е полнет тонерот.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас имам таков HP, и имам еден HP деск џет ама тоа е инџет 3 во 1
кошта 2500-3000 (нов печатар) а само кертриџите за него коштаат 1500-2000
така да само заради скенерот го чувам :)
сега сакам да земам гледав пред некое време имаше едни печатари (епсон мислам) 2000 денари инџет, ќе ги растурам и ќе правам машина за печатење директно на плочи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дискусии за полнење на тонери (Refill)
« Reply #18 on 01.02.2012, Wednesday, 01:07:46 (Edited 01.02.2012, Wednesday, 01:17:43) »

Случајно го имам овој Самсунг во продавница.и тонерот е 12 пати полнет,а само еден брисач сменет.Тонерот се ресетира со осигурач од 0,5А кој го ставам да направи кратка врска и потоа гори!! Постои и софтверски начин за рестартирање без да менуваш чип.Побарајте на Гугл.

Споено мислење: 01.02.2012, Wednesday, 01:17:43
Ако е некој загреан за печатење во боја нека купи Епсон и нека си монтира систем со цревца и 4 кадички ( 1црна+3 за бои).Веке се околу 2500 ден.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас имам таков HP, и имам еден HP деск џет ама тоа е инџет 3 во 1
кошта 2500-3000 (нов печатар) а само кертриџите за него коштаат 1500-2000
така да само заради скенерот го чувам :)
сега сакам да земам гледав пред некое време имаше едни печатари (епсон мислам) 2000 денари инџет, ќе ги растурам и ќе правам машина за печатење директно на плочи :)


инџетот може ли да штампа дирекно на плочката? и како планираш да го растураш? дај објасни ако не ти е тешко
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сега сакам да земам гледав пред некое време имаше едни печатари (епсон мислам) 2000 денари инџет, ќе ги растурам и ќе правам машина за печатење директно на плочи :)

Јас чувам еден Samsung за оваа намена ;).

инџетот може ли да штампа дирекно на плочката? и како планираш да го растураш? дај објасни ако не ти е тешко

Ова е објаснето во една друга тема на форумот, не можам сега да најдам линк, побарај, или Devil нека ти стави линк, имаше еден член од формов преправано принтер за да принта директно на плочка ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
инџетот може ли да штампа дирекно на плочката? и како планираш да го растураш? дај објасни ако не ти е тешко

Ова е објаснето во една друга тема на форумот, не можам сега да најдам линк, побарај, или Devil нека ти стави линк, имаше еден член од формов преправано принтер за да принта директно на плочка ;).

Еве го линкот од темата за модифициран принтер што печати директно на плочка ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3964.0

И јас имам еден inkjet Epson принтер дома што ми стои така и планирам да го изведам ова, само сега сум многу зафанат, така да ова ќе почека уште многу време додека да дојде на ред :).

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
Случајно го имам овој Самсунг во продавница.и тонерот е 12 пати полнет,а само еден брисач сменет.

Не знам до што беше работата, дали до "мајсторот" или се погодил таков тонер, ама воопшто не штампаше добро.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас имам еден inkjet Epson принтер дома што ми стои така и планирам да го изведам ова, само сега сум многу зафанат, така да ова ќе почека уште многу време додека да дојде на ред :).

Па и јас тоа чекам, малку да се ослободам, па да фатам да го правам ова ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Quote
Случајно го имам овој Самсунг во продавница.и тонерот е 12 пати полнет,а само еден брисач сменет.

Не знам до што беше работата, дали до "мајсторот" или се погодил таков тонер, ама воопшто не штампаше добро.


Не знам дали имаш сервис мануал ,ама има некои работи да си прочиташ прво.Второ,на Јутјуб ке најдеш повеке работи кои со слика се објаснети,а се однесуваат на овој модел.Воглавном,ние како фирма сме задоволни и скоро 4 години го * малтретираме* без грешка.Копира,печати,скенира и служи како факс.

Offline Dekimkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Мислам дека цената бесе около 400денари за неколку бои за тонери од канон  ;)