Author Topic: Ми треба помош, како да направам IDE to USB конвертор?  (Read 952 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Значи потребен ми е IDE to USB конвертор, па добро би било да подискутираме малце и разгледаме некои шеми и така  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
поисплатливо е да се купи отколку да се прави :)
околу 5$ кошта нова опаковка за IDE хард диск, е сега зависи и која големина сакаш да ставиш, оваа цена е за 2.5" за поголеми е поскапо :)

не верувам дека во даомашни услови би направил ваков некој конвертор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
380 денара е PSI плочка IDE to USB.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Мене ми е потребно за да можам на лап топ да прикличам обичен хард диск или цд ром  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Околу 500 денари е во Anhoch IDE/SATA to USB конвертор, заедно со екстерно напојување, плус, конверторот ги поддржува и малите IDE конектори кои ги имаат HDD-ињата на лаптопите. Мислам дека Gembird-ов е. Само морам да те предупредам дека напојувањето е за никаде, така да, работи го само на определено време (на пример, час или два) или направи една од две работи: HDD-то напојувај го од напојување за PC или монтирај му кулерче на фабричкото напојување кое доаѓа заедно со конверторот. Проблемот не е толку дека е за никаде, повеќе е проблем ладењето на компонентите, за никаде е изведено и ладилните тела се многу мали :S. Јас си го имам модфицирано со мотирање на мал кулер од графичка на куќиштето ;). Плус ги сменив излезните кондензатори, и тие за никаде беа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Напојувањето не е голем проблем, лесно може да се направи  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Напојувањето не е голем проблем, лесно може да се направи  :)

Добро, поентата ми беше дека сепак ќе треба да се преправи или да се напојување од PC да го напојува тој HDD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најубаво ,стави си на еден PSI слот плочка и од неа директно излегува SATA кабел за HDD,а напојувањето може да биде директно од некој molex  на PC напојувањето.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не ми одговара така, не ќе можам да го приклучам на лап топ, а и на било кој компјутер да сакам да го приклучам ке треба да го отварам па да ставам картичка па драјвери..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За екстерен приклучок ти кажа Гига Ват - евтини се има за САТА и ИДЕ 3,5 и 2,5 инчни ,а излегува УСБ кон ПК.Комплет со адаптер со 5 и 12 В.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Баш тоа ми треба, ќе се распрашам  :)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
За екстерен приклучок ти кажа Гига Ват - евтини се има за САТА и ИДЕ 3,5 и 2,5 инчни ,а излегува УСБ кон ПК.Комплет со адаптер со 5 и 12 В.
А дали работи за USB 2.0?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Работи на УСБ 2.0 ,проблем е кај УСБ 1.0  и  УСБ 3.0  ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Работи на УСБ 2.0 ,проблем е кај УСБ 1.0  и  УСБ 3.0  ;D ;D

Не, воопшто не се проблем USB 1.0 и USB 1.1 портите, кај мене работи без проблем и на нив ;). Само што е многу поспор трансферот, инкау работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кај некои постари матични се јавува проблем со препознавањето,тоа е факт,ама кај повекето побрзо или поспоро оди.Уредчето(кабелот) го користам барем 7-8 години и ова е веке 3-та генерација.Првата беше со ЦД,а веке сега нема проблем со ХР,седмица ,виста...