Author Topic: Прашање во врска со кулер  (Read 698 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Прашање во врска со кулер
« Opened on 19.01.2012, Thursday, 14:46:22 »
Значи компјутеров ми дава звук како трактор да вози :Д и дека ми е отворено куќиштето го запирам кулерот и нема звук , но затоа мн загрева и планирам да стаам малце поголем а сегашниот ми е 5цм2
Но сегашниот кулер има 3 жички : црна , црвена и жолта , а тој што планирам да го ставам има само 2 жички и тоа црна и црвена , и сеа незнам што всушност прави таа жолта жица
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #1 on 19.01.2012, Thursday, 14:57:41 »
Таа жолта жица мислам дека го регулира кулерот, со која брзина да работи... Најдобро земи си целосно нов кулер или кажи за кој сокет се работи (доколку станува збор за процесор) можеби имам па ке ти дадам.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #2 on 19.01.2012, Thursday, 16:01:40 »
за процесор е , и колку е нов кулер да купам ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #3 on 19.01.2012, Thursday, 16:02:06 »
жолтата служи како излез,нема никаква врска за контролирање на кулерот,односно не е влез.Како што кажав,жолтата служи како излез,на неа се добиваат импулси од хал сензорот.Некои ги има што даваат 2 импулса за еден обртај итн.Ти пробај да го исчистиш тој вентилатор од прашина.Исчисти го,отвори го и подмачкај го.Ако има лагер,убаво исчисти го од талогот(насоберена прашина со старото масло).

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #4 on 19.01.2012, Thursday, 16:11:55 »
Ладилникот го исчистив , кулерот го подмачкав го исчистив , но пак исто е . Кога се крева процесот ( тоа во таск менаџер ) Кога играм некоја игра тогаш почнува да брчи и го допирам кулерот и ладилникот ненормално се жешки.
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #5 on 19.01.2012, Thursday, 16:18:14 »
Ладилникот го исчистив , кулерот го подмачкав го исчистив , но пак исто е . Кога се крева процесот ( тоа во таск менаџер ) Кога играм некоја игра тогаш почнува да брчи и го допирам кулерот и ладилникот ненормално се жешки.

Како го подмачка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #6 on 19.01.2012, Thursday, 16:24:00 »
Ладилникот го исчистив , кулерот го подмачкав го исчистив , но пак исто е . Кога се крева процесот ( тоа во таск менаџер ) Кога играм некоја игра тогаш почнува да брчи и го допирам кулерот и ладилникот ненормално се жешки.

Како го подмачка?

Го извадив кулерот , ја извадив лепенката имаше прашина малце ја исчистив и позајмив маст од еден комшија ( тој поправа телефони , ми кажа дека е таква маст ) и го подмачкав под лепенката.
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #7 on 19.01.2012, Thursday, 16:30:43 »
Го извадив кулерот , ја извадив лепенката имаше прашина малце ја исчистив и позајмив маст од еден комшија ( тој поправа телефони , ми кажа дека е таква маст ) и го подмачкав под лепенката.

Е не си требал маст да му ставаш, да, оригиналниот лубрикант е маст, ама таа се става пред да се склопи кулерот, односно се размачкува низ оската пред истата да се стави во своето лежиште. Затоа потоа се ставам моторно масло, за да може маслото да влезе убаво измеѓу цевчето кое ја држи оската (или лагерите, зависи како е дизајниран кулерот) и оската. Маста е премногу густа и не може убаво да се распредели (сум пробувал и со маст, ама ефектот најчесто бил минимален).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #8 on 19.01.2012, Thursday, 16:40:08 »
сите подмачкувања се со краткотраен ефект(додека да се купи нов) ако се оштети само нов е решение за подолг временски период инаку ќе чепкаш стално и ништо нема да направиш а кога и тоа нема да е доволно ќе почне поради преголема температура и да ти се ресетира компјутерот

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #9 on 19.01.2012, Thursday, 16:48:57 »
сите подмачкувања се со краткотраен ефект(додека да се купи нов) ако се оштети само нов е решение за подолг временски период инаку ќе чепкаш стално и ништо нема да направиш а кога и тоа нема да е доволно ќе почне поради преголема температура и да ти се ресетира компјутерот


па до сеа 4 пати слабо ми вртеше кулероти 4 пати ми се рестартира , и затоа пишав тука што е подобро дали нов да купам или нешто да му праам
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #10 on 19.01.2012, Thursday, 16:52:26 »
само нов за да си имаш мир во куќа  :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #11 on 19.01.2012, Thursday, 17:21:30 »
си требал убаво да го извадиш осигурувачот,па целата осовина од лежиштето да ја извлечеш.Па со сува марамица(некоја што не пушта парченца хартија) да ја избришеш осовината.Ако има лагер,поубаво е и тој да се избрише.Па потоа убаво да се *капне* со улје.Се продаваат во мали шишенца едни на пазар.Па со тоа.Откако се подмачкаш,склопи го.А лепенката ти е поубаво да ја ставиш.Ќе го штити од полнење на прашина местото кое си го исчистил  ;) ;D

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Одг: Прашање во врска со кулер
« Reply #12 on 19.01.2012, Thursday, 17:52:57 »
Најдов друг кулер по дома , го намачкав само одозгоре со уље и го стаив , сеа за сеа е супер ако има проблеми ке ви кажам :)
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!