Author Topic: Ми треба помош, компјутерот не сака да го вклучи мониторот  (Read 3712 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Друго напојување не ставив, не успеав да набавам. Можам сам да го сменам СМД е ама и со обичен леткум ке успеам, но проблемо е што не можам да најдам нов, побарав во логинг немаше ми понудија некои друг и ми кажаа „сличен“, па сеа што подразбираат со под тоа не знам.
Иначе Батка дали си сигурен дека се работи за тој сокет, бидејќи утре ке се обидам да побарам друа матична па да знам  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош, компјутерот не сака да го вклучи мониторот
« Reply #31 on 23.11.2011, Wednesday, 21:05:15 (Edited 23.11.2011, Wednesday, 21:11:19) »
Колега,само ке пишеш  на Гугл : Asrock K8 upgrade- NF3 и можеш и сервис мануал да извадиш,ако ти треба.Не фаќај ништо - најди НОВО напојување и пробај!! А мосфетот можеш само со дувалка да го смениш. Сепак прво со напојувањето пробај!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пред да почнеш да разлемуваш, послушај го batka да не биде потоа мав работата, да не менуваш нешто што е веќе исправно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Да да, ќе проверам да не биде после од готово, вересија  :)

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Гледам дека темата е стара околу една недела но ке ти го кажам дефектот на плочата :
На чипсетот треба да му се направи reball од греење изгубил контакт затоа ти грее мосфетот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа ако е тоа работата, не му се исплати, подобро да си купи нова матична плоча :S.

Затоа, совет до сите, особено оние кои имаат интегрирани графички на самата плоча, ставајте си кулери на ладилниците за northbridge и southbridge. Да, целата машина ќе стане многу бучна, ама барем немате да имате проблеми со контактите и ќе го продолжите векот на компјутерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас немам интегрирана графичка  ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас немам интегрирана графичка  ::)

Нема везе, затоа реков особено до оние кои имаат, не значи дека не треба да стават и оние кои немаат, јас на сите мои машини имам ставено (добро, барем на оние на кои имам забележано дека northbride-от им грее ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."