Author Topic: Проблем со Asus лап-топ  (Read 592 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Проблем со Asus лап-топ
« Opened on 26.07.2011, Tuesday, 21:11:28 »
Другар ми има еден проблем со лап топот. Комјутерот е постар модел се реши да го појача со рам меморија од 2GB пред тоа меморијата му беше околу 256MB..... е сега комјутерот го остава на сервис во AMC-Охрид после извесно време оди по комјутерот да си ко земе во меѓувреме го форматираат од сервисот таму му викаат дека комјутерот не може да прифати ниту еден оперативен систем, кој пред тоа работаше со Windows XP. Од таму му викаат дека комјутерот треба да оди на подетален сервис.
Што може да биде ????

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Проблем со Asus лап-топ
« Reply #1 on 26.07.2011, Tuesday, 21:19:15 »
најверојатно „стручњаците“ од АМЦ му го оштетија хард дискот, тоа му се случи и на еден другар мој кога пробуваше да го форматира не му дозволуваше, проба да инсталира преку веќе постоечкиот оперативен и тоа не му дозволуваше пошто му бил магнетизиран хардот, бар таква порака му вадело, мој совет нека проба нека најде колку за тест нов хард диск (половен некој) и нека инсталира или нека проба да инсталира нов оперативен

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со Asus лап-топ
« Reply #2 on 26.07.2011, Tuesday, 21:21:30 »
Не требал да го носи во АМЦ, требал сам да проба да ја стави RAM меморијата, сигурен сум дека нема да го оштетел лаптопот, особено не ако пишел на форумов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."